Program, którego realizację zapewniają środki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, polega na zorganizowaniu w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zajęć ze znajomości zasad prawa oraz symulacji procesu sądowego.

"Wiemy, jak ważną rzeczą jest podnoszenie świadomości prawnej młodzieży. Strona norweska podziela nasz entuzjazm i docenia nasze wysiłki. Dziś, dzięki finansowemu wsparciu naszej inicjatywy, możemy inaugurować projekt" - mówił na czwartkowej konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn. "45-minutowy wykład może nudzić uczniów, dlatego planujemy szeroko wykorzystywać multimedia" – dodał.

Do udziału w programie edukacyjnym aplikuje 950 szkół. Na początek wybrano 150 gimnazjów i 150 szkół ponadgimnazjalnych. Zajęcia, na podstawie opracowywanych obecnie materiałów dydaktycznych, poprowadzą wybrane w konkursach osoby znające prawo. Planowany na dwa lata projekt został dofinansowany przez stronę norweską kwotą prawie 2,2 mln zł.

"Wierzymy, że świadomość prawna jest bardzo ważna nie tylko dla Polaków, ale też dla obcokrajowców, np. inwestujących w Polsce. Silny i skuteczny wymiar sprawiedliwości to ważna część systemu demokratycznego każdego kraju oraz praw człowieka" - tak ambasador Norwegii w Warszawie Karsten Klepsvik tłumaczył zaangażowanie jego kraju w edukację prawną polskiej młodzieży.

"To bardzo ważny krok w kierunku społeczeństwa obywatelskiego. Może oprócz newsów w telewizji będą pokazywane też dobre praktyki, oprócz niegrzecznej telewizji będzie też telewizja edukacyjna" - oceniła sędzia Anna Maria Wesołowska, znana z telewizyjnego programu, w którym prezentowane są przykładowe procesy sądowe.

Według Marzeny Kruk, naczelnik wydziału ds. pokrzywdzonych i mediacji w Ministerstwie Sprawiedliwości, projekt wciąż się rozwija i do udziału w nim przystępują kolejni partnerzy MS i MEN. Pierwsze były: Sąd Apelacyjny w Poznaniu oraz Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Notarialna i stowarzyszenie sędziów "Themis". Ostatnio do programu przystąpiła Prokuratura Generalna, a niedługo zrobić to mają także: Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Komornicza oraz Stowarzyszenie Sędziów "Iustitia". Prawnicy prowadzą lekcje pro bono.

"Przyłączamy się, bo z naszych badań i doświadczeń wynika, że ludzie oceniają prawo jako zbyt skomplikowane i niezrozumiałe. Jeśli świadomość prawna obywateli będzie taka, to społeczeństwo obywatelskie będzie fikcją" - mówił prezes NRA Andrzej Zwara.

Jak powiedział wiceszef Krajowej Rady Komorniczej Rafał Łyszczek, zajęcia w szkołach, a także na Uniwersytetach Trzeciego Wieku od dawna prowadzi wielu komorników. Na zajęcia Uniwersytetów Trzeciego Wieku przychodzi nawet po kilkaset osób. "Chcemy uczyć, jak nie mieć kontaktu z wymiarem sprawiedliwości oraz jakie prawa ma każdy, gdy do tego kontaktu dojdzie" - tłumaczył.

Obecni na konferencji nauczyciele oraz kuratorzy oświaty wiele obiecują sobie po ministerialnym programie. "Młodzież chce znać prawo i chętnie uczestniczy w takich zajęciach. Są one nam bardzo potrzebne" - mówili, postulując więcej podobnych inicjatyw.