SN: Notariusz może sporządzić projekt aktu na życzenie żony testatora

Prawo cywilne

Żona spadkodawcy może przekazać notariuszowi treść projektu testamentu swego męża – stwierdził Sąd Najwyższy. - Nie budzi wątpliwości sporządzanie projektu dokumentu, również przez notariusza, a co ważne - nie determinuje ważności aktu. Istotne jest, aby notariusz odczytał akt i aby był podpis testatora - dodał SN, odrzucając skargę uczestniczki postępowania.

15.07.2023

TSUE: Polskie sądy muszą ignorować orzeczenia nielegalnej Izby SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że sądy krajowe są zobowiązane odstąpić od stosowania aktu zawieszającego sędziego w czynnościach służbowych, wydanego z naruszeniem prawa Unii. To kolejny wyrok przyznający rację sędziom, którym prokurator postawił zarzut nadużycia władzy, a rzecznik dyscyplinarny sędziów - naruszenie zasad etyki w związku z orzekaniem zgodnie z prawm Unii.

14.07.2023

NSA: Zatrudnienie przy obsłudze doradców podatkowych daje prawo przystąpienia do egzaminu radcowskiego

Prawnicy Doradca podatkowy

Sześcioletni okres pracy dla Krajowej Izby Doradców Podatkowych upoważnia kandydata do przystąpienia do egzaminu radcowskiego – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Izba doradców należy do urzędów organów władzy publicznej jako organ samorządu zawodowego, sprawujący pieczę nad należytym wykonywaniem zawodu doradcy podatkowego w granicach interesu publicznego – dodał.

12.07.2023

SN: Nie ma już wątpliwości, że kredyty walutowe miały poważne wady

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Po licznych orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości UE i Sądu Najwyższego pełnomocnicy banku muszą poważnie brać pod uwagę, czy warto wnosić skargi kasacyjne kwestionujące prawa kredytobiorców do otrzymania jasnych umów indeksowanych we frankach szwajcarskich. Chodzi o brak możliwości oszacowania kwoty, którą strona umowy kredytu będzie świadczyć w przyszłości.

11.07.2023

SN: Nie można zmuszać sędziego do samooskarżania w deklaracji podatkowej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zatajenie w oświadczeniach majątkowych dodatkowych i nielegalnych dochodów przez sędziego – to sprawa dyscyplinarna. Jednak wynagrodzenia, które uzyskiwał sędzia tą drogą były niewielkie, nie przekraczały limitu nieujawnionych dochodów, będących przestępstwem skarbowym. SN odmówił więc uchylenia immunitetu sędziemu, mimo dowodów zebranych przez CBA.

08.07.2023

SN: To ostrzeżenie dla wszystkich sędziów - krytyczne posty są niedopuszczalne

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego ukarała sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie upomnieniem za wpisy na Facebooku - uznała, że sędzia uchybił godności urzędu. Chodziło o dziennikarkę TVP Danutę Holecką, prezydenta Andrzeja Dudę oraz wiceministra i sędziego Łukasza Piebiaka. Wyrok ten to sygnał kierowany do całego środowiska prawniczego. Jeśli ten sygnał nie dotrze, to przyszłe wyroki będą zdecydowanie surowsze – ostrzegł SN.

07.07.2023

SN: Potrójna kara dla PSL - nie ma dotacji, subwencji i traci 9 mln złotych

Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenia Sądu Najwyższego wydawane w toku procedury wyborczej, dotyczące uchwały Państwowej Komisji Wyborczej o odrzuceniu sprawozdania finansowego partii - są niezaskarżalne – potwierdziła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w sprawie nałożenia na PSL kary w postaci przepadku korzyści majątkowej – 9 mln zł z wpłat zwolenników tej partii. Pieniądze te muszą zostać przekazane urzędowi skarbowemu.

06.07.2023

Sąd Apelacyjny pyta, czy może orzekać jednoosobowo

Prawo cywilne

Sędziowie sądów powszechnych drugiej instancji nie wiedzą jak traktować uchwałę Izby Pracy Sądu Najwyższego w kwestii nieważności jednoosobowych składów sędziowskich. Pierwszym sądem, który zadał pytanie Sądowi Najwyższemu o skutki tej uchwały, jest Sąd Apelacyjny w Krakowie. Moc zasady prawnej pośrednio wiąże bowiem sądy odwoławcze. Ale czy SN nie wykroczył poza swoje uprawnienia?

06.07.2023

ETPCz: W sprawie sędziego Tulei naruszono prawo do prywatności i rzetelnego procesu

Prawo karne Prawnicy

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdził, że Polska w sprawie sędziego Tulei naruszyła trzy przepisy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, m.in. w zakresie prawa do prywatności. Wyrok zapadł na tle dwóch skarg złożonych do Strasburga przez pełnomocników sędziego Igora Tulei z Sądu Okręgowego w Warszawie. Chodziło o bezprawne zawieszenie w czynnościach służbowych sędziego na 740 dni.

06.07.2023

NSA: Prezes sądu popełnił błąd, ale rekompensata za straty moralne nie przysługuje

Wymiar sprawiedliwości

Sytuacja, w której strona czeka bezowocnie na rozstrzygnięcie prezesa sądu, nie da się pogodzić z regułami demokratycznego państwa prawa. Zachowanie prezesa sądu nie zasługuje na aprobatę. Ale skarżącemu nie przysługuje rekompensata za negatywne przeżycia psychiczne i krzywdy moralne związane z bezczynnością organu władzy publicznej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

06.07.2023

SA: Subklauzula 2.5 nie określa sztywnego terminu na zgłoszenie roszczenia

Prawnicy

Termin na zgłoszenie roszczenia przez zamawiającego wynikający z subklauzuli 2.5 Warunków Kontraktu „FIDIC” nie jest terminem zawitym – stwierdził w prawomocnym już wyroku Sąd Apelacyjny w Warszawie. Naliczenie kary umownej mogło nastąpić dopiero po ustaniu okoliczności będących podstawą jej naliczenia i po usunięciu wady przez wykonawcę kontraktu.

05.07.2023

SN: Sędzia nie zatrzymał się przed pasami - prosi o odebranie mu immunitetu

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sprawa jest rzadka i nietypowa. Pokazuje, że immunitet nie jest przeszkodą w sprawie o pociągnięcie do odpowiedzialności sędziego. Sprawca nieumyślnego wypadku sam złożył wniosek o uchylenie mu immunitetu i pozwolenie na osądzenie przed sądem karnym. Postępowanie miało przebieg sprawny, wręcz wzorcowy – zaznaczył Sąd Najwyższy i nie zawiesił sędziego w czynnościach służbowych.

04.07.2023

NSA: PESEL jest niezbędny, by skarga nie została odrzucona

Wymiar sprawiedliwości

Niepodanie numeru PESEL przez skarżącego w skardze do wojewódzkiego sądu administracyjnego, będącej pierwszym pismem w sprawie, stanowi brak formalny. Powinien być on uzupełniony w trybie art. 49 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, pod rygorem odrzucenia skargi. Taką uchwałę podjął Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiorga sędziów.

04.07.2023

Zaradkiewicz i dwaj inni sędziowie pytają, czy sędziowie holenderscy są niezależni od polityków

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zwróciło się do holenderskiego ministra sprawiedliwości oraz niderlandzkiej Rady Sądownictwa o udostępnienie informacji dotyczącej sposobu powołania sędziego tamtejszego Sądu Okręgowego i spełnienia przez niego standardów niezawisłości. A także, jaki wpływ na te nominacje mają holenderscy politycy.

03.07.2023

SN: Prokurator bez immunitetu, bo przekonywał policjantki, że alkomat jest zbędny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej uchylił immunitet prokuratorowi delegowanemu do Prokuratury Krajowej, który uchybił godności urzędu i zachodzi duże prawdopodobieństwo, że popełnił także przestępstwo. Skłanianie funkcjonariuszy do odstąpienia od badania alkomatem jest działaniem na szkodę interesu publicznego – uznał oskarżyciel i Sąd Najwyższy zgodził się z tym twierdzeniem.

01.07.2023

SN: Śmierć cywilna radcy prawnego - wstrzymana

Prawnicy

Z powodu użycia niewłaściwych słów nie można usunąć radcy prawnego z zawodu. Niekiedy grzeczne wyrażenia mogą być bardziej obraźliwe niż negatywne sformułowania obwinionego – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i nie zgodził się na skreślenie z listy radcy prawnego, który ukarany licznymi karami nadal w pismach procesowych nadużywał – poza rzeczową potrzebę - wolności wypowiedzi.

22.06.2023

SN: Prokurator nie zniesławiła swojej szefowej, bo miała prawo do skargi

Prawnicy Prawo pracy

Prokurator ma prawo, jak każdy pracownik, do godnych warunków wykonywania zawodu, aby nie czuł się przez swoich szefów mobbingowany – orzekł Sąd Najwyższy. Pracownik, także prokurator, ma prawo zwrócić uwagę na nieprawidłowości zachodzące w jego jednostce, nie jest przecież niewolnikiem.

21.06.2023

SN: Rzecznik dyscyplinarny sędziów może nawet przez trzy lata prowadzić postępowanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki w postępowaniu dyscyplinarnym prowadzonym przeciwko sędziemu skarga nie przysługuje – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. W tym przypadku nie ma zastosowania wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

19.06.2023