SN: Sąd źle wyliczył grzywnę za błąd w fakturze

Prawo karne Podatki i opłaty lokalne

Podatniczka została skazana na zapłacenie grzywny z powodu fałszywej faktury. Sąd orzekający uwzględnił wniosek o skazanie, w sytuacji gdy uzgodniona w nim grzywna kwotowa wynosiła 33 tys. zł, mimo że nie stanowiła równowartości postulowanej – i ostatecznie orzeczonej - grzywny 500 stawek dziennych w wysokości 95 zł. Sąd naruszył w ten sposób rażąco prawo – orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego.

14.05.2024

SN: W czasie pandemii skazywać mógł jeden sędzia

Prawo karne

Wstrzymanie wykonania orzeczenia jest zasadne, gdy zastosowano niewłaściwie przepisy antycovidowe co do obsady sądu. A co więcej, wyrok wydano w składzie, w którym brała udział sędzia delegowana do pełnienia służby sędziowskiej w sądzie wyższego rzędu z naruszeniem ustawowych zasad – orzekła Izba Karna SN i wstrzymała skazanemu wykonanie orzeczenia.

13.05.2024

Prezes Prusinowski zabrał sprawy neo-sędziemu, ale działał dla dobra obywateli

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Izby Pracy SN Piotr Prusinowski nie będzie miał postawionych zarzutów dyscyplinarnych za odebranie spraw neo-sędziemu. Wniosek I Prezes SN został oddalony przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej, gdyż uznano, że prezes choć złamał regulamin - działał dla dobra wymiaru sprawiedliwości. Aby obywatele nie czekali na rozstrzygnięcie sprawy trzy-cztery lata. Sztywne trzymanie się regulaminu byłoby bardziej szkodliwe społecznie - dodał SN.

08.05.2024

SN: Nie ma opłaty od wniosku o nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi administracyjnemu

Prawo cywilne

Od wniosku o nadanie klauzuli wykonalności prawomocnemu wyrokowi wydanemu przez sąd administracyjny nie pobiera się opłaty, o której mowa w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, odpowiadając na pytanie przedstawione przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia.

07.05.2024

Izba Odpowiedzialności Zawodowej ratuje prokuratora od wydalenia ze służby

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prokurator Prokuratury Okręgowej został niesłusznie wydalony ze służby przez Izbę Dyscyplinarną SN. Nie odróżniła ona bowiem stanu nietrzeźwości od stanu po użyciu alkoholu. Izba Odpowiedzialności Zawodowej, kierując się wyrokiem sądu karnego, stwierdziła, że prokurator nie popełnił przestępstwa, a wykroczenie przedawniło się po trzech latach.

06.05.2024

Nawet wyjście z Unii nie uzdrowi systemu nominacji sędziowskich

Prawnicy

Zawieszenie postępowania w sprawie konkursów na stanowiska sędziowskie jest jedyną możliwą drogą do uniknięcia poważnego naruszenia prawa. Dlatego, że w polskim systemie konstytucyjnym tylko ustawodawca może usunąć stwierdzoną wadę procesową. Wadliwość tego rodzaju nie ustanie nawet z chwilą opuszczenia przez państwo członkowskie Unii Europejskiej – uznał prof. Leszek Bosek, sędzia Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

03.05.2024

SN: Sprawa dyscyplinarna sędziego Ferka umorzona

Prawo karne Prawnicy

Dopóki nie nastąpią zmiany ustawowe a Trybunał Sprawiedliwości UE i Europejski Trybunał Praw Człowieka nie stwierdzą, że Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego nie spełnia kryteriów niezależnego sądu, to musi nadal orzekać. Wnioski o wyłączenie sędziów powołanych po 2018 roku przez Krajową Radę Sądownictwa mnożą się i spowalniają rozpoznawanie spraw dyscyplinarnych – stwierdził prezes Izby Wiesław Kozielewicz, odnosząc się do wniosków obrony sędziego Ferka.

27.04.2024

SN: Dyscyplinarka to absurd, sędzia Chmielewski jest niewinny

Prawo karne Prawnicy

Przez trzy i pół roku sędzia Krzysztof Chmielewski był oskarżony o przestępstwo i to przez ludzi, którzy „przyczynili się do dewastacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce” – jak wyjaśniał. W środę, 24 kwietnia br., został uniewinniony przez Izbę Odpowiedzialności Dyscyplinarnej SN. - Błąd przy orzekaniu nie jest zbrodnią sądową, a tylko za takie zbrodnie można sędziego ukarać – wyjaśniał sędzia przewodniczący Wiesław Kozielewicz.

25.04.2024

SN: Sędzia uniewinniony od zarzutu głosowania za swoim awansem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeśli głosowanie na wolne stanowiska sędziego w sądach wyższej instancji odbywa się za pomocą terminala, to trudno ustalić, czy sędzia uczestniczący w kolegium sądu wyłączył się od głosowania nad opiniowaniem własnej kandydatury. Nie można więc z całą pewnością stwierdzić, jaki był wpływ sędziego na ostateczny wynik tego głosowania – potwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.

24.04.2024

SN: Nabycie spadku stwierdza jeden sędzia

Prawo cywilne Prawnicy

Apelację w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku, wniesioną po 27 września 2023 roku, sąd rozpoznaje w składzie jednego sędziego – podjął uchwałę Sąd Najwyższy. Regulacja z art. 367(1) k.p.c. ma odpowiednie zastosowanie w postępowaniu nieprocesowym. Na tym etapie postępowania sąd ustala, jak jest podstawa dziedziczenia i jakie udziały uzyskują poszczególni spadkobiercy.

23.04.2024

Radca prawny nie wydał swoich dzieci matce, jak nakazał sąd

Prawnicy

Sąd dyscyplinarny w dwuinstancyjnym postępowaniu samodzielnie ustala stan faktyczny i suwerennie kwalifikuje czyn na gruncie prawa materialnego. Ocena ta odnosi się również do zarzutów pominięcia dowodów, a Sąd Najwyższy w tym wypadku nie zastępuje tego sądu – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN w sprawie radcy, który wbrew wyrokowi rozwodowemu, nie wydał dzieci matce.

22.04.2024

SN uchyla wyrok wydany 19 lat temu, bo odsetki były lichwiarskie

Prawo cywilne Prawnicy

Wyrok wydano 19 lat temu, a skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego wniesiona została po upływie pięciu lat od uprawomocnienia zaskarżonego nakazu zapłaty. Mimo to Sąd Najwyższy uwzględnił skargę i stwierdził, że zaskarżone orzeczenie zostało wydane z naruszeniem prawa, gdyż oprocentowanie umowne w wysokości 30 proc. w skali roku - było lichwą.

22.04.2024

Wniosek o uchylenie immunitetu prokurator Wrzosek wycofany

Prawo karne Prawnicy

Do Sądu Najwyższego wpłynęło pismo prokuratora regionalnego z Łodzi o wycofanie wniosku w sprawie uchylenia immunitetu warszawskiej prokurator Ewie Wrzosek. Chodzi o śledztwo dotyczące ujawnienia osobom nieuprawnionym informacji z prowadzonych postępowań karnych, zarzuty formułowała jeszcze szczecińska prokuratura regionalna.

18.04.2024

NSA: Brak skrzynki podawczej PKP Intercity uniemożliwia wydanie wyroku

Wymiar sprawiedliwości Spółki

Skrzynką podawczą nie może być zwykły adres e-mail – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. PKP jako spółka akcyjna nie jest podmiotem, który zgodnie z ustawą o informatyzacji zobowiązany jest do posiadania skrzynki e-PUAP. Spółka PKP byłaby zobowiązana do posiadania takiej skrzynki, gdyby powierzono jej zadania publiczne. Sprawa dotyczyła kwestii pytania o pracowników, chorych na Covid-19, którzy jeździli pociągami.

18.04.2024

Krytyka kandydatów do SN nie jest szkodliwa społecznie

Prawo karne

Była to pierwsza taka sprawa, gdy I Prezes Sądu Najwyższego oskarżyła prezesa tego sądu o przekroczenie zasad etyki. W rezultacie Izba Odpowiedzialności Zawodowej nie zdecydowała się na rozpatrzenie zarzutów merytorycznych stawianych prezesowi Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Piotrowi Prusinowskiemu. Choć uznano, że wypowiedź prezesa przekroczyła zasady powściągliwości i umiarkowania w wyrażaniu poglądów, takie zachowanie nie powinno stać się normą.

18.04.2024

SN: Żołnierz nie może być pełnomocnikiem Skarbu Państwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Żołnierz pełniący zawodową służbę wojskową, niebędący adwokatem lub radcą prawnym, nie może być pełnomocnikiem procesowym Skarbu Państwa w sprawie cywilnej - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego, rozpoznając zagadnienie prawne dotyczące reprezentacji w postępowaniu o odszkodowanie i zadośćuczynienie.

15.04.2024

SN: Jedna opłata dla pełnomocnika w e-postępowaniu i zwykłym

Prawo cywilne

W przypadku wniesienia przez powoda, w terminie trzech miesięcy od dnia wydania postanowienia o umorzeniu elektronicznego postępowania upominawczego, pozwu przeciwko pozwanemu o to samo roszczenie w postępowaniu innym niż elektroniczne - sąd uwzględnia jedną opłatę za czynności pełnomocnika w wysokości odpowiadającej temu postępowaniu – taki jest sens uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

13.04.2024

SN: Dziecko urodzone w łagrze nie może występować o odszkodowanie

Prawo karne

Tylko szkoda wyrządzona działaczom niepodległościowym i ich dzieciom przez prześladowania polskich organów, a nie radzieckie organy sądowe wymaga naprawienia krzywd – taki jest sens postanowienia wydanego przez Izbę Karną Sądu Najwyższego. Oznacza to, że osoby skazane przez NKWD i urodzone w więzieniu lub w łagrze, na zesłaniu, nie mogą ubiegać się o rekompensatę.

12.04.2024