Nic nie uzasadnia zamrożenia płac sędziów - sam TK na razie nie podejmie decyzji

Prawnicy

Skarga I Prezesa Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Manowskiej oraz Krajowej Rady Sądownictwa dotycząca wynagrodzeń sędziów w 2023 roku miała zostać rozpoznana przez Trybunał Konstytucyjny 5 września. Sprawa została jednak odroczona. Do sprawy przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem rozwiązania ustawy okołobudżetowej na rok 2023 są niezgodne z zasadą praw nabytych i niezależnością sądów.

05.09.2023

Skuteczna, bezstronna i niezależna od polityki kontrola służb

Prawo karne

Polskie służby odpowiedzialne za dbanie o bezpieczeństwo obywateli nie informują o inwigilacji osób poddanych kontroli operacyjnej. Można się o tym dowiedzieć dopiero z aktu oskarżenia. Jednakże w 2022 r. tylko 13 proc. podsłuchów prowadzonych przez policję przyniosło materiały do procesu karnego. Pozostałe osoby, których prywatność została naruszona, nigdy się o tym nie dowiedzą.

05.09.2023

Obiecanki cacanki, czy przyrzeczenie publiczne? - polityka można próbować rozliczać przed sądem

Polska wciąż nie jest ani drugą Japonią, ani drugą Irlandią, a w UE bliżej jej raczej do drugiej ligi. Nie udało się zamieszkać w jednym ze 100 tys. obiecanych mieszkań, a przedstawiciele starszych pokoleń wciąż nie doczekali się 100 mln zł od Lecha Wałęsy. Tymczasem kolejny festiwal obietnic trwa w najlepsze - a jakby tak tym razem rozliczyć polityków z ich słów? Sposób na takie rozliczenie proponuje radca prawny dr Piotr Pałka, który zainicjował akcję "Pozwij polityka".

04.09.2023

Szykuje się demontaż zawodów zaufania publicznego?

Prawnicy

Jeśli w następnej kadencji Sejm się zdecyduje na uchwalenie przepisów tzw. antybiurokratycznych to czeka nas kolejne osłabienie samorządów zawodów zaufania publicznego. Opinia Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych, dotycząca zgodności z Konstytucją RP tych przepisów wskazuje, że godzą one w interes i bezpieczeństwo prawne obywateli.

04.09.2023

MS: 120 mln złotych w projekcie budżetu na 2024 r. na zrównanie urzędówek ze stawkami "z wyboru"

Prawnicy

Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na kolejne wystąpienia Przemysława Rosatiego, prezesa NRA zapewnia, że w resorcie prowadzone są uzgodnienia wewnętrzne, mające na celu kompleksowe uregulowanie wysokości wynagrodzenia za czynności adwokackie i radcowskie związane ze świadczeniem pomocy prawnej z urzędu. Mają zostać zrównane ze stawkami dla pełnomocników i obrońców z wyboru. Na ten cel - w projekcie budżetu na 2024 r. - ma zostać zabezpieczone 120 mln zł.

04.09.2023

Nawet uciążliwa choroba nie przywraca terminu do wniesienia skargi

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie silna biegunka, lecz błąd urzędnika w kancelarii może być powodem przywrócenia terminu do wniesienia skargi czy zażalenia – stwierdzają sądy administracyjne, karne i cywilne. Zwolnienie lekarskie od pracy nie jest potwierdzeniem braku winy zainteresowanego w uchybieniu terminu. Nie wyklucza bowiem ono możliwości dokonania czynności procesowej przez domownika lub substytuta.

02.09.2023

Rusza XV Kongres Kobiet: Równość, edukacja, przyszłość

Prawnicy

Pod hasłem "Kobiety mają głos! Równość, edukacja, przyszłość" odbędzie się w ten weekend Jubileuszowy XV Kongres Kobiet w Poznaniu. Zgromadzi kobiety z całej Polski, reprezentujące różne zawody, grupy wiekowe i poglądy. Dyskusje będą się toczyć m.in. na temat nowoczesnej edukacji, zdrowia, ekologii, polityki socjalnej, prawa, równościowej ekonomii, Europy, problemów migracyjnych, kultury, samorządów i polityki.

01.09.2023

Prof. Ewa Łętowska z Medalem Wolności Słowa 2023

Prawnicy

Prof. Ewa Łętowska, była rzecznik praw obywatelskich, była sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Trybunału Konstytucyjnego została uhonorowana Medalem Wolności w kategorii Instytucja. Medal otrzymała – "za klarowne tłumaczenie Polakom, z jakim niebezpieczeństwem wiążą się upolitycznienie sądów i lekceważenie zasad konstytucyjnych". Zgłaszającymi były organizacje pozarządowe, fundacje oraz stowarzyszenia.

01.09.2023

Polacy źle oceniają sądy, będą dalsze reformy i kontrole

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polacy wystawiają negatywne oceny dla systemu wymiaru sprawiedliwości. To wnioski z badań przeprowadzonych przez Panel badawczy Ariadna dla Stowarzyszenia Iustitia. W odpowiedzi Krajowa Rada Sądownictwa zapowiada kontrolę finansów Iustitii, a minister sprawiedliwości i prezes PiS planują dalszą reformę wymiaru sprawiedliwości, czyli spłaszczenie struktury sądów.

01.09.2023

Sprzeciw prokuratorów wobec zamrożenia płac

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podniesienie od 1 stycznia 2024 r. płac pracowników sfery budżetowej o 12,3 proc. Tymczasem w projekcie budżetu na przyszły rok zapisano waloryzację wynoszącą 6,6 proc. Projekt ustawy okołobudżetowej oceniany jest przez prokuratorów jako oczywiste bezprawie, powtarzane od czterech lat.

31.08.2023

Sędziowie boją się trudnych decyzji wyborczych?

Bezcelowe jest wnoszenie protestu wyborczego przed datą, w której odbywa się głosowanie do Sejmu i Senatu – uważa sędzia SN Aleksander Stępkowski. Po ogłoszeniu wyborów ich kontrola jest czysto formalna i iluzoryczna – uważają sędziowie nie zasiadający w Sądzie Najwyższym. Winę za to ponosi częściowo kodeks wyborczy, brak poważnych dowodów, ale też członkowie organów wyborczych – brak im odwagi, by podjąć trudne decyzje - wskazują prawnicy.

31.08.2023

Rozpatrywanie zażaleń przez sądy II instancji nie powinno zaszkodzić frankowiczom

Prawo cywilne Kredyty Kredyty frankowe

Po ostatnich zmianach kpc zażalenia w sprawach dotyczących zabezpieczeń są rozstrzygane przez sąd wyższego rzędu. Taki model może spowodować obciążenie sądów odwoławczych, do których trafią dodatkowe sprawy zażaleniowe. Sądom apelacyjnym przybyło obowiązków, a zażaleń na zabezpieczenia w postępowaniach dotyczących kredytów frankowych jest dużo i ich rozpatrywanie może trwać długo.

31.08.2023

Ustawy przyjęte przez Sejm na posiedzeniu 30 sierpnia 2023 r.

Kadry w oświacie

Sejm z poprawkami Senatu przyjął nowelizację prawa oświatowego i innych ustaw, która pozwala na tworzenie branżowych centr umiejętności. Odrzucił veto Senatu do ustawy o współpracy władz ws. przewodnictwa Polski w Radzie UE, a także powołał członków komisji do spraw wpływów rosyjskich. Środowe posiedzenie było ostatnim w tej kadencji Sejmu.

30.08.2023

KRS ostrzega niepokornych sędziów i zapowiada lustracje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa ostrzegła w uchwale, że każde zachowanie będące sprzeniewierzeniem się zasadzie niezawisłości i bezstronności powinno zostać ocenione w kategorii przewinienia dyscyplinarnego jako uchybienie godności urzędu sędziego. Zapowiada też kontrolę Fundacji Dom Sędziego Seniora i Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

30.08.2023

KRS pyta Trybunał o moc zasady prawnej uchwały

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa 29 sierpnia 2023 r. na posiedzeniu plenarnym zdecydowała o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z Konstytucją RP przepisu o Sądzie Najwyższym, który wprowadza możliwość nadania uchwale siedmiu sędziów Sądu Najwyższego mocy zasady prawnej.

30.08.2023

Krajowa Izba Radców Prawnych ponownie zajmie się formą "radczyni prawna"

Prawnicy Doradca podatkowy

Do Krajowej Izby Radców Prawnych jak również Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu ponownie trafił wniosek dotyczący dopuszczalności używania formy "radczyni prawna". Jego autor, dr Piotr Cybula, zwraca uwagę, że mimo wcześniejszej negatywnej opinii samorządu, zwrot "radczyni prawna" pojawia się zarówno na stronie internetowej KIRP, jak i na stronach internetowych okręgowych izb radców prawnych.

29.08.2023

RPO: Osobie prawnej nie przysługuje zadośćuczynienie

Prawo cywilne Spółki

Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o wydanie uchwały, w której Sąd Najwyższy jednoznacznie wykluczy możliwość zasądzenia zadośćuczynienia za krzywdę poniesioną przez osoby prawne w związku z bezprawnym naruszeniem jej dóbr osobistych - poinformowało we wtorek biuro RPO.

29.08.2023

Wirtualna poczekalnia i komunikaty o opóźnieniach w sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od IV kwartału pełnomocnicy będą otrzymywać informacje online o zmianach terminów rozpraw. Wśród innych funkcjonalności wprowadzanych w ramach modyfikacji systemu, uruchomiona zostanie wirtualna poczekalnia, do której trafią wszystkie osoby oczekujące na rozprawę zdalną. Jest to miejsce, gdzie nastąpi dodatkowa weryfikacja uczestników postępowania przed ich skierowaniem do właściwej rozprawy.

29.08.2023

Korespondencja online z sądem w obie strony byłaby lepsza

Prawo cywilne Prawnicy

Samorząd adwokacki i radcowski postuluje, aby e-korespondencja działała w obie strony – do sądu i z sądu. Bo przecież e-doręczenie to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Z tego względu zapewnienie dwustronnej komunikacji między sądami a profesjonalnymi pełnomocnikami oraz pełnomocnikami między sobą poprzez wprowadzenie zmian w funkcjonalnościach Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych ma szanse usprawnić przebieg postępowań sądowych.

29.08.2023

Nadzwyczajne posiedzenie KRS: Motywacje polityczne wyroków

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa na posiedzeniu 28 sierpnia br. przedyskutowała problemy sądownictwa. Chodzi m.in. o kwestię orzeczeń wydawanych z wyraźnie politycznych motywacji, dotyczących "agresorów reprezentujących opozycję, środowiska lewicowe czy LGBT." - Jest coraz więcej przypadków, w których sędzia, wydając werdykt, nie jest w stanie oddzielić swoich prywatnych poglądów od prawidłowego stosowania przepisów prawa – powiedział na posiedzeniu minister Zbigniew Ziobro.

28.08.2023