Pozew zbiorowy przy frankach kusi, ale sukces mało prawdopodobny

Wymiar sprawiedliwości Kredyty Kredyty frankowe

Coraz więcej frankowiczów decyduje się na drogę sądową. Zachęcają ich to tego nie tylko wyroki TSUE, ale też rekordowe raty. Do indywidualnej walki w sądzie zniechęcają natomiast koszty, choćby te związane z pracą pełnomocnika. Pozwy grupowe mogłyby być rozwiązaniem, ale - jak pokazuje praktyka sądowa - w sprawach "frankowych" zupełnie się nie sprawdzają. Lepszym pomysłem - w ocenie prawników - byłoby łączenie indywidualnych spraw do wspólnego rozpoznania.

28.09.2023

Radcowski Ośrodek Pomocy Pro Bono działa już pięć lat

Prawnicy

Pięć lat temu Rada Okręgowa Izby Radców Prawnych w Warszawie podjęła uchwałę o utworzeniu Ośrodka Pomocy Pro Bono. Pierwsze sprawy zaczęły spływać do niego na początku 2019 roku, od tego momentu radcowie podjęli się pomocy w 215 sprawach. Przez sam ośrodek przewinęło się dotąd 197 prawników, w tym 42 aplikantów, dla których to szansa na zdobywanie doświadczenia.

28.09.2023

Awokaci wracają do szkół - II edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej

Prawnicy

Po sukcesie I edycji akcji „Adwokaci rozjaśniają prawo” w 2022 r., adwokaci wracają do szkół, tym razem by pokazać młodzieży, jak się bronić przed cyberhejtem, cyberstalkingiem, jak prawnie zwalczać nienawiść w wirtualnym świecie. Akcja ruszy już 3 października, adwokaci i aplikanci będą pracować w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które zgłosiły się do programu.

27.09.2023

E-rozprawy dostępne i dla publiczności, ale dużo zależy od praktyki sądu

Wymiar sprawiedliwości

E-rozprawy zapisały się już na stałe w sprawach cywilnych, sędziowie chętnie korzystają z takiego rozwiązania - podobnie zresztą jak i pełnomocnicy. Jednym z problemów, wynikających głównie z praktyki sądowej, jest natomiast uczestnictwo w takim trybie publiczności. Tu pomocne mają być zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, które zaczną obowiązywać od marca przyszłego roku. Sądy będą informować o możliwości włączenia się na takie posiedzenie.

27.09.2023

Delegacje prawników z kilkunastu krajów europejskich przyjeżdżają do Warszawy

Wymiar sprawiedliwości

Delegacje samorządów prawniczych zrzeszonych w Radzie Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) spotkają się w Warszawie 28 i 29 września. Po raz pierwszy posiedzenie Komitetu Sterującego (Standing Committee) CCBE będzie miało miejsce w Polsce – Komitet na stałe obraduje w Brukseli. Jednym z tematów będą także wyzwania stojące przed polskimi prawnikami w kontekście wprowadzanych w naszym kraju reform wymiaru sprawiedliwości.

27.09.2023

Debata o ochronie bezpieczeństwa niekonstytucyjnymi środkami

Prawnicy

W Pałacu Staszica w Warszawie 9 października br. odbędzie się debata pt. "Ochrona bezpieczeństwa narodowego niekonstytucyjnymi środkami? Konstytucyjny status Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich". Organizatorami spotkania są Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska, oraz prof. dr hab. Andrzej Wróbel, redaktor naczelny „Państwa i Prawa”.

26.09.2023

W sądach już ponad 700 spraw dotyczących wynagrodzeń prokuratorów

Prawnicy Prokuratura

Tylko w Poznaniu i tylko we wrześniu zapadło kolejnych siedem wyroków uwzględniających powództwa prokuratorów dotyczące wypłaty należnego wynagrodzenia w związku z uregulowaniem jego podstawy w ustawie okołobudżetowej. Samych prokuratorskich powództw jest ponad... 700. Tymczasem Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury zaopiniował krytycznie ponowne odstąpienie w tym zakresie od przepisów ustawy Prawo o prokuraturze, tym razem w związku z ustawą okołobudżetową na 2024 r.

26.09.2023

Obiecanki cacanki - kończy się kadencja, a ustaw brak

Modernizacja szpitali, nowelizacja Ordynacji podatkowej, wdrożenie sygnalistów oraz regulacji o ochronie ludności i klęskach żywiołowych, uregulowanie alimentów natychmiastowych czy statusu biegłych sądowych - to tylko niektóre z niespełnionych, legislacyjnych obietnic mijającej kadencji. Niektóre z projektów nawet dotarły do Sejmu, inne utknęły już na etapie planów. Szkoda, bo mogły rozwiązać wiele prawnych problemów.

26.09.2023

Prof. Piotr Hofmański, prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego, poszukiwany przez Rosję

Prof. Piotr Hofmański, polski sędzia i I Prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, pracuje w tym sądzie od 2014 roku. Wcześniej był także sędzią Sądu Najwyższego. Został uznany za poszukiwanego "na podstawie Kodeksu Karnego Fedaracji Rosyjskiej" przez rosyjskie MSZ. Jak poinformował TASS, jego nazwisko figuruje w ministerialnej bazie danych osób poszukiwanych. Nie sprecyzowano podstawy prawnej.

25.09.2023

Od nowego roku zmiany w aplikacji radcowskiej

Wymiar sprawiedliwości

Większa liczba godzin zajęć dostępnych w formule e-learningu, które okręgowe izby mogą wprowadzić do planów zajęć, „Prawo rodzinne i opiekuńcze” na I rok aplikacji, a na II, obok zajęć z prawa karnego, praktyki w sądach powszechnych i prokuraturze oraz 40-godzinna rezerwa godzinowa na każdym roku szkoleniowym np. na dodatkowe zajęcia specjalizacyjne - to zmiany wprowadzone do regulaminu aplikacji radcowskiej.

25.09.2023

Czego boją się prawnicy?

Prawnicy

Prawnicy borykają się z brakiem szacunku dla ich zawodów, ale i samego prawa. Zarówno komornicy, jak i prokuratorzy, adwokaci czy sędziowie odczuwają coraz większy stres w swojej pracy. Spotykają się z agresją słowną i fizyczną. Stresuje ich nadmiar pracy, nieprzewidywalne zmiany prawa czy stosowanie przez władzę "efektu mrożącego".

23.09.2023

Ośrodki kuratorskie skuteczną szansą na wsparcie zagubionego nastolatka

Prawo rodzinne

Ośrodki kuratorskie, wzmocnione m.in. ubiegłoroczną ustawą o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, są jednymi z tych środków wychowawczych, które - jak podkreślają kuratorzy - działają najskuteczniej. Są też najtańsze i nieizolacyjne. Młodzi ludzie mają w nich szansę nie tylko na resocjalizację, readaptację, ale też na wypracowanie planu życiowego. Tyle że ośrodków przydałoby się więcej, powinny też dostosowywać się do zmieniającej rzeczywistości.

23.09.2023

Tymczasowe areszty i jawność w sądach - już wkrótce XIII Konferencja Fundacji Court Watch Polska

Wymiar sprawiedliwości

Jakie wyzwania stoją przed polskimi sądami z perspektywy obywateli? - m.in. na tym zastanawiać się będą uczestnicy Konferencji Fundacji Court Watch Polska. Przedstawione zostaną wyniki najnowszych badań dotyczących dwóch istotnych kwestii - stanu przestrzegania zasady jawności w sądach oraz stosowania tymczasowych aresztowań. Dyskusja będzie też dotyczyła posiedzeń zdalnych, który zadomowiły się już w sądowej rzeczywistości.

22.09.2023

Kobieta jak rzecz - na dehumanizację są paragrafy

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Kobieta jako dobytek, nieco bardziej wartościowy od zwierząt, ale nadal jako własność mężczyzny, w dodatku bez prawa decydowania - o takich wizjach patriarchatu mówili uczestnicy niedawnej konwencji założycielskiej Fundacji Patriarchat. Prawnicy widzą w tym treści dehumanizacyjne i poniżające, co może być podstawą do drogi sądowej. Wskazują, że fundacja odwołująca się do takiej ideologii, nie powinna zostać przez sąd zarejestrowana.

22.09.2023

NRA: Połączenie samorządów prawniczych niezgodne z Konstytucją

Prawnicy

Połączenie zawodów adwokata i radcy prawnego oraz samorządów tych zawodów zaufania publicznego na podstawie arbitralnej decyzji politycznej, byłoby niezgodne z wyrażonymi w Konstytucji: zasadami demokratycznego państwa prawnego, zakazem nadmiernej ingerencji, ochroną praw nabytych, należytą ochroną zawodów zaufania publicznego, a także ochroną prawa własności - podkreśla w swoim stanowisku Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej.

22.09.2023

Praca kuratora sądowego niezastąpiona, ale wymaga dostosowania do zmieniającej się rzeczywistości

Wymiar sprawiedliwości

Świat się zmienia, podobnie jak społeczeństwo i podopieczni kuratorów sądowych. Ich praca, obowiązki i rola jaką odgrywają w wymiarze sprawiedliwości powinna to uwzględniać. Ważne też, by sama pozycja kuratorów była wzmacniana, bo to, co robią ma istotne znaczenie - choćby dla sędziów, którzy rozpatrują daną sprawę. O wyzwaniach, oczekiwaniach i możliwościach stojących przed kuratorami sądowymi rozmawiać będą uczestnicy konferencji, która odbędzie się 22 września we Wrocławiu.

21.09.2023

Coraz bliżej zmian w regulaminie odbywania aplikacji radcowskiej

Prawnicy

Większa oferta szkoleniowa, utworzenie bloków zajęć m.in. z prawa i postępowania cywilnego, ale też prawa karnego, prawa i postępowania karnego, prawa skarbowego, prawa wykroczeń, wprowadzenie zasady dwóch kolokwiów na rok - to tylko część zmian, które chcą wprowadzić radcy w swoim regulaminie odbywania aplikacji. Głosowanie szykuje się już w tym tygodniu.

20.09.2023

Miejsce "bestii" za kratami? Polska o krok od bezwzględnego dożywocia

Prawo karne

Od pierwszego października br., sędzia wymierzając karę dożywotniego więzienia, będzie mógł orzec zakaz warunkowego zwolnienia. Polska wprowadza takie rozwiązanie mimo orzeczeń ETPC, który niezmiennie stoi na stanowisku, że narusza ono zakaz tortur, a także nieludzkiego i poniżającego traktowania oraz karania.

20.09.2023

HFPC: Areszty w Polsce nadal przewlekłe, szwankuje m.in. orzecznicza praktyka

Wymiar sprawiedliwości

Tymczasowe aresztowanie jest najbardziej dolegliwym środkiem zapobiegawczym w postępowaniu karnym. W świetle standardów wynikających z art. 5 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka wymagane jest, by pozbawienie wolności wynikało z rzeczywistych wymogów interesu publicznego, przeważających nad poszanowaniem wolności jednostki. A w Polsce szwankuje praktyka stosowania aresztów - wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

19.09.2023