Konferencja, której patronem medialnym jest Prawo.pl, odbędzie się 29 września. Rozpocznie ją prezentacja stanu przestrzegania zasady jawności oraz wyników obserwacji rozpraw stacjonarnych i zdalnych w ramach Obywatelskiego Monitoringu Sądów, następnie zostaną wręczone wyróżnienia dla najaktywniejszych wolontariuszy i podziękowania partnerom Fundacji. Panel 1. poświęcony będzie posiedzeniom zdalnym po nowelizacji k.p.c. Następnie przedstawiony zostanie raport "Statystyki, paragrafy i pluskwy – trzy perspektywy stosowania tymczasowych aresztowań w Polsce", a potem podczas panelu 2 analizowane będzie to do jakiego modelu stosowania tymczasowego aresztowania i jakimi środkami powinniśmy dążyć w Polsce.

Rejestracja i szczegółowy program>>>

Temat aresztów wraca po czterech latach

Stosowanie tymczasowych aresztowań stanowi w Polsce nawracający problem. Jest to najsurowszy środek zapobiegawczy w postępowaniu karnym. Choć orzekany wobec osób, którym nie udowodniono winy, to wiążący się z pozbawieniem wolności i izolacją w reżimie dużo dotkliwszym niż ten, który stosowany jest jako kara pozbawienia wolności. W ostatnich latach zaobserwowaliśmy prawie dwukrotny wzrost liczby osób tymczasowo aresztowanych. Dlatego wciąż powracamy do tego tematu w naszych badaniach – podkreśla Bartosz Pilitowski, prezes FCWP.

W grudniu 2019 zespół Fundacji Court Watch Polska opublikował raport z największych ogólnopolskich badań aktowych stosowania tymczasowych aresztowań. Przedstawione wtedy wnioski i rekomendacje zostały opracowane na podstawie empirycznego badania przeprowadzonego na bezprecedensową skalę.

Badacze Fundacji przeanalizowali akta – pochodzące z kilkudziesięciu sądów w całej Polsce – ponad 300 losowo wybranych spraw karnych z lat 2016-2018, w których stosowano tymczasowe aresztowanie. Teraz poszli o krok dalej i zbadali praktykę wnioskowania i orzekania kilkuset prokuratorów i sędziów z reprezentatywnej ogólnopolskiej próby kilkudziesięciu sądów oraz prokuratur. Podczas konferencji zostaną zaprezentowane nieznane wcześniej analizy rzucające nowe światło na przyczyny rosnącej w ostatnich latach liczby osób tymczasowo aresztowanych w Polsce.

 

Zasada jawności przestrzegana czy nie?  

Kluczowe elementy konferencji obejmą również prezentację stanu przestrzegania zasady jawności w sądach oraz wyników obserwacji rozpraw w ramach Obywatelskiego Monitoringu Sądów.

To ważne źródło informacji, które pozwala społeczeństwu na śledzenie procesów sądowych i monitorowanie działalności sądów. Okazuje się szczególnie przydatne do oceny nowych rozwiązań wprowadzanych w sądach, jak na przykład rozpraw zdalnych, w których od czasu pandemii uczestnicy mogą brać udział z domu przez Internet. W ciągu ostatniego roku wolontariusze Fundacji obserwowali kilkaset takich posiedzeń i możemy już wyciągnąć na tej podstawie pewne wnioski – podkreśla Daria Hofman, Dyrektor Zarządzająca FCWP.

Podczas paneli dyskusyjnych eksperci podzielą się wiedzą na temat wykorzystania posiedzeń zdalnych w praktyce prawniczej i dla dobra wymiaru sprawiedliwości. – Nasza konferencja stanowi doskonałą okazję dla decydentów, sędziów i innych prawników, aktywistów oraz osób zainteresowanych wymiarem sprawiedliwości, by poszerzyć swoją wiedzę, wymienić poglądy i zdobyć nowe perspektywy na istotne kwestie prawne – mówi Piotr Sołowij, prawnik Fundacji i prowadzący panel nt. posiedzeń zdalnych po nowelizacji k.p.c.