Prezydent też przeciwko wyrokom ETPC w sprawie polskich sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Tworząc nieznaną polskiej ustawie zasadniczej procedurę kontroli kształtowania składu Trybunału Konstytucyjnego, Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu modyfikuje w sposób zasadniczy przepisy Konwencji, którymi związało się Państwo Polskie i jest w swej istocie orzeczeniem wydanym poza jej treścią - uważa Prezydent Andrzej Duda.

22.11.2021

W pandemii prawnik w sądzie łatwo nie ma, pomagają e-rozwiązania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pandemia przyspieszyła to, co w sądach i kancelariach powinno nastąpić już wiele lat temu. Choć zdalne rozprawy, e-doręczenia nie są rozwiązaniami doskonałymi, mają wielu zwolenników i, jak podkreślają adwokaci oraz radcy prawni, ułatwiają im pracę. Rośnie też apetyt na więcej - choćby digitalizowane akta, czy możliwość składania pozwów przez internet.

22.11.2021

Sądy reformowane od sześciu lat, a bilans ciągle ujemy

Wymiar sprawiedliwości

Wzrost przewlekłości postępowań, nadmierny formalizm, spadek poziomu niezależności sądów i niezawisłości sędziów, drastyczne pogorszenie standardu realizacji zasady jawności postępowań - to w ocenie prawników skutki reform, które zostały przeprowadzone i są planowane w wymiarze sprawiedliwości.

20.11.2021

W sytuacji kryzysu wymiaru sprawiedliwości szansą sądy powszechne

Wymiar sprawiedliwości

Koncepcja decentralizacji idei konstytucyjności - w rozumieniu likwidacji Trybunału Konstytucyjnego, przy wzmocnieniu mandatu sądów powszechnych i administracyjnych do bezpośredniego stosowania konstytucji, mogłaby być szansą na uporanie się z kryzysem wymiaru sprawiedliwości - oceniali prelegenci i uczestnicy konferencji "Wymiar sprawiedliwości w Polsce - perspektywa przyszłości", która odbywa się w sobotę w Warszawie.

20.11.2021

Dłuższa droga do rozwodu - będą pouczenia, mediacje i sporo czasu na przemyślenia

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Miłość aż po grób - może po zmianach projektowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości nabrać bardzo dosłownego sensu. Przynajmniej, jeżeli chodzi o osoby mające małoletnie dzieci. Resort uznał, że powinny się one dodatkowo zastanowić, więc do pozwu o rozwód będą musiały dołączyć zaświadczenie o odbyciu postępowania informacyjnego lub prawomocne postanowienie o jego umorzeniu.

20.11.2021

KE robi kolejny krok w kierunku "pieniądze za praworządność"

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Komisja Europejska wysłała w piątek listy do Polski i Węgier, co jest nieformalnym pierwszym krokiem w kierunku uruchomienia nowego mechanizmu "pieniądze za praworządność". Do Polski skierowane zostały pytania dotyczące niezależności sądownictwa i poszanowania prawa UE, a do Węgier dotyczące wydatkowania unijnych funduszy, ryzyka konfliktu interesów i korupcji.

19.11.2021

Komisarz UE: Niezależność polskich sądów jest zagrożona

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości stanowią źródło poważnego zaniepokojenia, ponieważ zwiększyły wpływ władzy wykonawczej i ustawodawczej na sądy, ze szkodą dla niezawisłości sędziów - stwierdził komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Tymczasem minister sprawiedliwości próbował go przekonywać, że organy UE nie mają prawa zajmować się organizacją sądownictwa.

19.11.2021

Raport: Toczy się 138 postępowań dyscyplinarnych i wyjaśniających wobec sędziów

Prawnicy

Rekordzistami, jeżeli chodzi o liczbę postępowań wyjaśniających i dyscyplinarnych są sędzia Waldemar Żurek, który ma 14 postępowań oraz prokurator Krzysztof Parchimowicz, wobec którego toczy się 17 postępowań dyscyplinarnych i trzy postępowania karne - czytamy w najnowszym raporcie przygotowanym przez Komitet Obrony Sprawiedliwości.

19.11.2021

Prokurator komentuje działanie adwokatów, prezes NRA wyraża sprzeciw

Prawnicy

W komunikacie dotyczącym jednej ze spraw rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Warszawie wskazał, że uniemożliwienie rozpoznania na sali sądowej sprawy osoby podejrzanej o gigantyczne oszustwa to działanie typowe dla adwokata, a nie niezawisłego sądu. Sprzeciw wystosował Przemysław Rosati, prezes NRA wskazując, że to język arogancji, lekceważenia oraz deprecjonowania zawodu adwokata.

19.11.2021

Specjalizacja, wiedza, technologia - kluczem do sukcesu prawnika

Prawnicy

Rynek prawny odczuwa skutki pandemii - konkurencja jest zdecydowanie większa, a prawnicy, chcąc nie chcąc, musieli się przestawić choćby na nowe technologie. Jednak nawet w trudnych czasach kancelarie mogą wzmocnić swoją pozycję - warto docenić specjalizację, często w wąskim obszarze, transparentne relacje z klientami i dostosowanie się do ich zmieniających potrzeb.

19.11.2021

Sprawca wypadku może zapłacić też za prywatne wizyty i sprzęt do rehabilitacji

Prawo karne Prawo cywilne

Poszkodowany w wypadku komunikacyjnym może uzyskać świadczenia w toku postępowania likwidacyjnego. Niezadowolony z jego wyników może też podjąć decyzję o zgłoszeniu żądań na drodze procesu cywilnego i dochodzić realizacji swoich roszczeń w postępowaniu karnym. Możliwości jest wiele - tyle że roszczeń nie można kumulować, a świadomość społeczna o co i jak można walczyć jest nadal mała.

19.11.2021

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: Polskie reformy sądownictwa budzą niepokój

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Polskie reformy wymiaru sprawiedliwości stanowią źródło poważnego zaniepokojenia. Zwiększyły wpływ władzy wykonawczej i ustawodawczej na wymiar sprawiedliwości ze szkodą dla niezawisłości sędziów - mówił w czwartek na posiedzeniu sejmowych komisji komisarz Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

18.11.2021

Projekt o likwidacji Izby Dyscyplinarnej ma być do końca listopada

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział w czwartek, że projekt ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zostanie pokazany do końca listopada. Jednocześnie przedstawiony ma być również alternatywny model postępowań dyscyplinarnych dla sędziów i inych prawników. To już kolejny termin wskazywany w tej sprawie przez przedstawicieli obozu rządzącego.

18.11.2021

Od miłości do... długiego procesu jeden krok - MS chce stawiać na mediacje

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do pomysłu, by przy rozwodach osób wychowujących małoletnie dzieci, wprowadzić mediację. Oczywiście ma być dobrowolna, a resort liczy na to, że jeśli nawet nie doprowadzi do pełnego pojednania, to ułatwi rozstanie w zgodzie. Potencjał w mediacji widzi też coraz więcej prawników, bo dobrze przeprowadzona ułatwia ustalenia choćby w zakresie alimentów czy kontaktów z dzieckiem.

18.11.2021

Zajęcia na aplikacji komorniczej nie od razu po Nowym Roku

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce by zajęcia seminaryjne dla aplikantów komorniczych rozpoczynały się nie później niż 21 stycznia i trwały do 31 grudnia. Propozycje uzasadnia tym, że obecne rozwiązanie - czyli rozpoczęcie ich w pierwszy poniedziałek po Nowym Roku, jest niewygodne i trudne organizacyjnie zarówno dla aplikantów, jak i izb komorniczych.

18.11.2021

Nowe sprawy dyscyplinarne sędziów jeszcze poczekają w szufladzie I Prezes SN

Prawnicy

Po rozmowie z prezydentem i zapoznaniu się ze stanem prac legislacyjnych w Kancelarii Prezydenta I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska postanowiła przedłużyć obowiązywanie swoich zarządzeń wstrzymujących rozpoznawanie nowych spraw dyscyplinarnych i immunitetowych sędziów.

17.11.2021

Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy łączy się z kancelarią Gujski Zdebiak

Rynek

Kancelaria Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy, doradzająca m.in. w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych łączy siły z warszawską kancelarią Gujski Zdebiak specjalizującą się w tych samych obszarach. Cel to wzmocnienie praktyki. Skutkiem ma być zdolność do sprostania najtrudniejszym wyzwaniom w doradztwie prawnym w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

17.11.2021

W konkursie Rising Stars wygrywają prawdziwi liderzy

Prawnicy

W tym roku konkurs Rising Stars – Prawnicy Liderzy Jutra obchodzi okrągłe, dziesiąte urodziny. To zaś oznacza, że nominowanych do finału było już ponad 200 prawników, a na podium stało 21. Kolejnych finalistów poznamy już 23 listopada. Wszystkich łączy jedno: sami zapracowali na wygraną, a konkurs dodaje im tylko skrzydeł. Wszyscy osiągają sukcesy, niektórzy wręcz spektakularne.

17.11.2021

Sędzia Anna Begier: Ugoda sądowa daje stronom większą pewność wykonania niż wyrok

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Istnieją liczne pozytywne aspekty ugodowego zakończenia sporu. Jeśli strony chcą zawrzeć ugodę przed sądem, to sąd będzie czuwał nad jej zgodnością z prawem. Decyzja o zawarciu takiego porozumienia powinna być każdorazowo przemyślana przez strony. Ugoda nie jest celem samym w sobie - wskazuje sędzia Anna Begier z Sądu Rejonowego we Wrześni.

17.11.2021

Puk, puk - kurator sądowy o kontakt z dzieckiem zapyta

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości od lat szuka sposobu na rodziców utrudniających kontakty z dzieckiem, tym bardziej, że problem pogłębił się w dobie koronawirusa. Teraz chce, by sędziowie zlecali kuratorom nadzór nad ich realizacją. Projektowane rozwiązanie budzi wątpliwości prawników i kuratorów. Ci ostatni boją się natłoku nowych obowiązków i nie wierzą w skuteczność takiej kontroli.

17.11.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski