Mamy 18 sędziów TK, a powinno być 15 - Trybunał do poprawki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Skoro Trybunał w Strasburgu i sam TK orzekł, że tzw. sędziowie dublerzy w Trybunale Konstytucyjnym zostali powołani bezprawnie, to wystarczające jest, by nowy Sejm podjął uchwałę stwierdzającą nieważność ich wyboru, gdyż zostali powołani na miejsca już zajęte przez profesorów czekających 8 lat na ślubowanie – uważają prawnicy. Być może orzeczenia TK zapadłe w składzie dublerskim, mogłyby zostać na mocy nowej ustawy o Trybunale „ratyfikowane" przez nowy TK w pełnym składzie.

26.10.2023

Pisma procesowe miały być bardziej przejrzyste, ale są problemy z przepisami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od lipca obowiązuje przepis, zgodnie z którym m.in. wnioski dowodowe muszę być wyraźnie wyodrębnione, a zgłoszenie ich tylko w uzasadnieniu może spowodować, że nie wywołają żadnych skutków. Zakłada on również, ale bez rygoru, że wyodrębnione muszą być inne wnioski, twierdzenia i oświadczenia. Celem było uporządkowanie pism, tyle że problem z regulacją mają teraz nie tylko pełnomocnicy, ale i sami sędziowie. Potrzebne są zmiany.

26.10.2023

Dwie komisje PE chcą wpisania w traktatach zasady prymatu prawa unijnego nad krajowym

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Prawna (JURI) i Komisja Spraw Konstytucyjnych (AFCO) Parlamentu Europejskiego przyjęły w środę sprawozdanie, w którym przekonują, że w unijnych traktatach należy wprost wpisać zasadę prymatu prawa UE nad prawem krajowym. Sprawozdanie zostało przyjęte przy poparciu 30 eurodeputowanych i przy 9 głosach sprzeciwu.

25.10.2023

Specjalistyczna wiedza biegłego jest kluczowa w sprawach o szkody drogowe

Prawo cywilne Ubezpieczenia

W środę na uczelni Łazarskiego odbyła się trzecia edycja konferencji prawno-technicznej „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym a standardy likwidacji szkód komunikacyjnych w ramach ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych i rola biegłego sądowego”. Eksperci dyskutowali m.in. o roli specjalistycznej wiedzy biegłego w trakcie prowadzenia postępowania i dzielili się przemyśleniami na temat tego, co należałoby zmienić.

25.10.2023

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę: 79 proc. polskich dzieci doświadczyło przemocy

Prawo karne Prawo rodzinne

79 proc. dzieci i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy. Była to najczęściej przemoc ze strony swoich rówieśników - 66 proc. i bliskiej osoby dorosłej - 32 proc. 26 proc. badanych doświadczyło również wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego – wynika z najnowszego raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

25.10.2023

Zadośćuczynienie albo środki na cel społeczny - sąd będzie musiał zdecydować

Wymiar sprawiedliwości

Na skutek nowelizacji kodeksu cywilnego sąd w razie naruszenia dobra osobistego nie może już przyznać zarówno zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, jak i zasądzić odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany przez powoda cel społeczny. Prawnicy tak interpretują zamianę spójnika "lub" na "albo", bo jak podkreślają ten ostatni jest alternatywą o charakterze rozłącznym.

25.10.2023

Frankowe pisma do wysyłki zatapiają sądowe sekretariaty

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sąd wydaje postanowienie, potem zarządza o dostarczeniu - i to pilnym - pisma procesowego pozwanemu, ale dokumenty nie docierają całymi miesiącami. Nie chodzi przy tym o błąd w adresie, lecz o problemy kadrowe w sądowych sekretariatach. Wszystko zależy oczywiście od sądu, czasem od wydziału, ale - jak podkreślają prawnicy - tego typu sytuacje wcale nie są rzadkością, a dla stron to nie tylko stres. "Nieświadomy" bank może rozpocząć procedurę windykacyjną.

24.10.2023

Prokurator przewlekle chory i z 50 proc. wynagrodzeniem - sprawa przed ETPCz

Prokuratura

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prokurator, który z powodu choroby jest nieobecny w pracy przez okres dłuższy niż rok otrzymuje 50 proc. wynagrodzenia i to nawet wtedy, gdy ona jest ona wynikiem wypadku przy pracy lub zamachu na życie i zdrowie prokuratora. Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka trafiła właśnie sprawa, która dotyczy takiej sytuacji. Trybunał zakomunikował ją właśnie polskiemu rządowi.

24.10.2023

CBA zawiadamia prokuraturę w sprawie byłego szefa

Wymiar sprawiedliwości

CBA zawiadomiło prokuraturę w sprawie wypowiedzi byłego szefa CBS Pawła Wojtunika dotyczących podsłuchiwanie opozycji. Chodzi o art. 222 Kodeksu karnego dotyczący pomawiania osób lub instytucji. Poinformował o tym w serwisie X (dawny Twitter) Mariusz Kamiński, minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

23.10.2023

Uchwałą Sejmu można usunąć nielegalnych członków neoKRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Źródłem dewastacji wymiaru sprawiedliwości jest upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa. Przywracanie ładu konstytucyjnego przez większość parlamentarną trzeba zacząć od pozbawienia członkostwa obecnych członków. Ich kadencja w neoKRS nie jest objęta konstytucyjną ochroną, gdyż organ ten funkcjonuje z naruszeniem Konstytucji. A zatem uchwałą Sejmu można stwierdzić niekonstytucyjność wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa – uważają sędziowie i konstytucjonaliści.

23.10.2023

NRA: "Urzędówki" powinny być nie tylko zrównane ze stawkami z wyboru, ale i urealnione

Prawnicy

To, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce podniesienia stawek za pomoc prawną z urzędu do poziomu tych "z wyboru" jest pozytywnym kierunkiem, ale konieczne jest urealnienie wysokości tych wynagrodzeń do aktualnych warunków ekonomicznych i aktualnej wartości siły nabywczej pieniądza, a nadto niezbędnych kosztów świadczenia pomocy prawnej - wskazuje w swojej opinii do projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości Naczelna Rada Adwokacka.

23.10.2023

Im większy sąd tym mniej spraw dla prezesa - MS szykuje zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce by wskaźniki procentowe przydziału spraw dla prezesów i wiceprezesów sądów uzależnione były od liczby orzeczników. W opiniowanej nowelizacji rozporządzenia będą one wynosić od co najmniej 10 proc. - gdy orzeczników będzie powyżej 80, do co najmniej 25 proc. w przypadku małych sądów, do 20 orzeczników. Zmiany mają wejść w życie po 14 dniach.

21.10.2023

RPO: Skazany powinien mieć prawo poskarżyć się na przewlekłość sprawy o przerwę w karze

Wymiar sprawiedliwości

Skazany nie może złożyć skargi na przewlekłość postępowania wykonawczego w przedmiocie udzielenia mu przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności co jest niezgodne z Konstytucją, a konkretnie z prawem każdego do sądu - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich w postępowaniu Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym jednej ze skarg konstytucyjnych.

21.10.2023

Co się zmieniło w przepisach cywilnych, jakie sprawiają problemy - 27 października konferencja w Warszawie

Wymiar sprawiedliwości

W następny piątek, 27 października, w Warszawie odbędzie się konferencja naukowa „Między postępowaniem rozpoznawczym a egzekucyjnym”. Jej celem jest przybliżenie zarówno zmian w przepisach, jak i problemów, z którymi po ich wprowadzeniu borykają się np. pełnomocnicy. Tematem będzie choćby słynny art. 128(1) kodeksu postępowania cywilnego, na mocy którego od 1 lipca wnioski dowodowe muszą być wyraźnie wyodrębnione w pozwie, a umieszczenie ich w uzasadnieniu może skutkować pominięciem.

20.10.2023

Od e-doręczeń prawnicy już nie uciekną, brak skrzynek może skończyć się nawet deliktem

Prawnicy e-Doręczenia

Już wkrótce prawników czeka prawdziwa rewolucja, za kilka miesięcy będą musieli korzystać z trzech systemów do e-doręczeń i co najmniej dwóch skrzynek odbiorczych oraz konta na portalu informacyjnym sądów. Nie ma też co się łudzić, że niedopełnienie tych obowiązków, zapisanych zresztą w ustawach, rozejdzie się po kościach. Samorządy prawnicze już doradzają odpowiedzialność, przypominając o zasadach etyki, a sędziowie mówią wprost... kończy się czas wymówek.

20.10.2023

Leglislacja była wadliwa, więc nie ma nowego kodeksu karnego?

Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja Kodeksu karnego weszła w życie - w zdecydowanej części - 1 października br. Vacatio legis było jednak wydłużane i to poprzez "wrzutkę" w postaci poprawki do nowelizacji procedury cywilnej. Część prawników uważa, że to wada rażąco naruszająca Konstytucję, która powoduje, że ustawa w praktyce nie zaczęła obowiązywać. Są też tacy, którzy już teraz zapowiadają, że będą to podnosić np. w apelacjach.

20.10.2023

19 października Międzynarodowy Dzień Mediacji, w Polsce brakuje uporządkowania rynku

Wymiar sprawiedliwości

19 października to Międzynarodowy Dzień Mediacji. Ta w Polsce - co widać choćby po specjalizacjach prawników, z roku na rok rozwija się coraz lepiej, choć nadal nie tak dobrze, jak wiele osób by chciało. Brakuje choćby uregulowania i uporządkowania rynku mediacji - a było bardzo blisko, bo od sierpnia br. miał działać Krajowy Rejestr Mediatorów. Przepisy utknęły jednak w drodze do Sejmu... poprzedniej kadencji.

19.10.2023

Teraz czas na realizację kamieni milowych i odblokowanie KPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Bez zmiany ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa Polska nie będzie w stanie wypełnić wymogów "kamieni milowych" w obszarze reformy wymiaru sprawiedliwości, gdyż tylko legalnie powołani sędziowie zapewniają obywatelom skuteczną ochronę prawną i prawo do niezależnego sądu. W konsekwencji, zdaniem opozycji, po przejęciu rządów konieczne będzie przede wszystkim uregulowanie kwestii prawidłowych nominacji sędziowskich i systemu dyscyplinarnego.

19.10.2023

Polskie bezwzględne dożywocie będzie utrudniać ekstradycje sprawców zabójstw

Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka niezmiennie stoi na stanowisku, że pozbawienie wolności skazanego, bez jakiejkolwiek nadziei na odzyskanie wolności, jest niehumanitarne i sprzeczne z Konwencją Praw Człowieka. Wprowadzona do polskiego porządku prawnego możliwość bezwzględnego dożywocia może więc uniemożliwić sprowadzanie do kraju sprawców najpoważniejszych przestępstw - wskazują sędziowie.

19.10.2023

Wyższe stawki za urzędówki od 1 stycznia 2024 r. - są projekty rozporządzeń

Wymiar sprawiedliwości

Urzędówki dla adwokatów i radców prawnych mają zostać zrównane ze stawkami za pomoc prawną z wyboru. Co więcej - w myśl projektów, które trafiły właśnie do opiniowania, w sprawie cywilnej i w przypadku wygranej, do zwrotu kosztów pomocy prawnej udzielonej z urzędu nie będzie potrzebne wykazanie bezskuteczności ich egzekucji od strony, która przegrała. Rozporządzenia mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. Na ten cel przeznaczonych ma zostać dodatkowo 120 mln zł.

18.10.2023