KRS ostrzega niepokornych sędziów i zapowiada lustracje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa ostrzegła w uchwale, że każde zachowanie będące sprzeniewierzeniem się zasadzie niezawisłości i bezstronności powinno zostać ocenione w kategorii przewinienia dyscyplinarnego jako uchybienie godności urzędu sędziego. Zapowiada też kontrolę Fundacji Dom Sędziego Seniora i Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

30.08.2023

KRS pyta Trybunał o moc zasady prawnej uchwały

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa 29 sierpnia 2023 r. na posiedzeniu plenarnym zdecydowała o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z Konstytucją RP przepisu o Sądzie Najwyższym, który wprowadza możliwość nadania uchwale siedmiu sędziów Sądu Najwyższego mocy zasady prawnej.

30.08.2023

Krajowa Izba Radców Prawnych ponownie zajmie się formą "radczyni prawna"

Prawnicy Doradca podatkowy

Do Krajowej Izby Radców Prawnych jak również Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu ponownie trafił wniosek dotyczący dopuszczalności używania formy "radczyni prawna". Jego autor, dr Piotr Cybula, zwraca uwagę, że mimo wcześniejszej negatywnej opinii samorządu, zwrot "radczyni prawna" pojawia się zarówno na stronie internetowej KIRP, jak i na stronach internetowych okręgowych izb radców prawnych.

29.08.2023

RPO: Osobie prawnej nie przysługuje zadośćuczynienie

Prawo cywilne Spółki

Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o wydanie uchwały, w której Sąd Najwyższy jednoznacznie wykluczy możliwość zasądzenia zadośćuczynienia za krzywdę poniesioną przez osoby prawne w związku z bezprawnym naruszeniem jej dóbr osobistych - poinformowało we wtorek biuro RPO.

29.08.2023

Wirtualna poczekalnia i komunikaty o opóźnieniach w sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od IV kwartału pełnomocnicy będą otrzymywać informacje online o zmianach terminów rozpraw. Wśród innych funkcjonalności wprowadzanych w ramach modyfikacji systemu, uruchomiona zostanie wirtualna poczekalnia, do której trafią wszystkie osoby oczekujące na rozprawę zdalną. Jest to miejsce, gdzie nastąpi dodatkowa weryfikacja uczestników postępowania przed ich skierowaniem do właściwej rozprawy.

29.08.2023

Korespondencja online z sądem w obie strony byłaby lepsza

Prawo cywilne Prawnicy

Samorząd adwokacki i radcowski postuluje, aby e-korespondencja działała w obie strony – do sądu i z sądu. Bo przecież e-doręczenie to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Z tego względu zapewnienie dwustronnej komunikacji między sądami a profesjonalnymi pełnomocnikami oraz pełnomocnikami między sobą poprzez wprowadzenie zmian w funkcjonalnościach Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych ma szanse usprawnić przebieg postępowań sądowych.

29.08.2023

Nadzwyczajne posiedzenie KRS: Motywacje polityczne wyroków

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa na posiedzeniu 28 sierpnia br. przedyskutowała problemy sądownictwa. Chodzi m.in. o kwestię orzeczeń wydawanych z wyraźnie politycznych motywacji, dotyczących "agresorów reprezentujących opozycję, środowiska lewicowe czy LGBT." - Jest coraz więcej przypadków, w których sędzia, wydając werdykt, nie jest w stanie oddzielić swoich prywatnych poglądów od prawidłowego stosowania przepisów prawa – powiedział na posiedzeniu minister Zbigniew Ziobro.

28.08.2023

Adwokatura: To legalne konsultacje, a nie lobbing

Prawnicy

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ma zbadać wywieranie nielegalnego wpływu na proces legislacyjny obejmujący rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji. Naczelna Rada Adwokacka i jej prezes Przemysław Rosati zwrócił się jako jeden z podmiotów ustawowo uprawnionych do udziału w procesie legislacyjnym do wyjaśnienia sprawy przez ministra cyfryzacji.

28.08.2023

Dyscyplinarki sędziów i rząd polski przed Trybunałem w Strasburgu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka 28 sierpnia 2023 r. zakomunikował kolejnych pięć spraw dotyczących niezależności sądownictwa w Polsce. Łącznie spraw dotyczących naruszeń praworządności jest już prawie pół tysiąca. Nowe sprawy dotyczą statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Trybunał zobowiązał Rząd RP do odpowiedzi na pytanie, czy izba ta spełnia gwarancje niezawisłego i bezstronnego sądu.

28.08.2023

Z deszczu pod rynnę? Tania pomoc w sprawie frankowej może słono kosztować

Wymiar sprawiedliwości

Po czerwcowym, korzystnym dla kredytobiorców wyroku TSUE, frankowicze ponownie ruszyli do sądów. Równocześnie uaktywniły się różnego rodzaju firmy oferujące pomoc w walce z trefnymi umowami. Dla nich to żyła złota, ale warunki, które oferują klientom, nie zawsze są korzystne. Niepokoić powinny np. bardzo niskie wynagrodzenie za prowadzenie takiej sprawy, bo wiąże się z nim często wysokie success fee, sięgające nawet kilkudziesięciu procent z udzielonego kredytu.

28.08.2023

Referendarze chcą awansować jak asystenci sędziów

Prawnicy

Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych Lex Iusta wystąpiło do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie awansów na urząd sędziego. Uważają, że referendarze sądowi, mimo dużej wiedzy oraz doświadczenia zdobytego na stanowisku referendarza sądowego, są dyskryminowani. Chcieliby awansować tak, jak mogą to czynić asystenci sędziów.

28.08.2023

Referendarze sądowi czują się dyskryminowani płacowo

Prawnicy

Referendarze sądowi uważają, że lekceważenie przez rząd ich prawa referendarzy do wynagrodzenia ustalonego w ustawie za szykanę. Zwłaszcza, że dzieje się tak już po raz czwarty i to bez słowa uzasadnienia - w roku, w którym minister finansów wygospodarował 9 mld, które nie były zabezpieczone w budżecie państwa, na zwiększoną wypłatę 14 emerytury. - Podane uzasadnienie do ustawy jest nieprawdziwe i narusza przepisy - dodają w liście do premiera.

26.08.2023

Wkrótce wprowadzenie rozwiązań, które mają lepiej chronić najmłodszych przed krzywdzeniem

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Tzw. "ustawa Kamilka", czyli nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych ustaw, która częściowo wejdzie w życie 28 sierpnia, wprowadza do polskiego systemu nowe standardy, które mają chronić małoletnich przed przemocą. Nad ich realizacją mają czuwać eksperci, powołani m.in. w ramach Zespołu do Spraw Ochrony Małoletnich. Jego członkowie będą powoływani na czteroletnią kadencję.

26.08.2023

Sytuacja losowa? Procesu karnego już nie przerwie zmiana w składzie orzekającym

Wymiar sprawiedliwości

Najnowsze zmiany procedury karnej dają możliwość odstępstwa od zasady niezmienności składu orzekającego. Proces będzie mógł być kontynuowany w sytuacji gdy jeden z członków składu wieloosobowego przejdzie np. w stan spoczynku, poważnie zachoruje lub zostanie wyłączony. Ustawodawca widzi w tym szansę na usprawnienie postępowań, ale prawnicy obawiają się, że to narzędzie będzie nadużywane bo przesłanki są nieprecyzyjne. Skutkiem może wymiana tych, którzy są niewygodni.

25.08.2023

Funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego do rozdzielania, pytanie co dalej

Prokuratura

Prawnicy są raczej zgodni, że czas rozdzielić funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Problem jednak w tym jak miałby wyglądać nadzór nad prokuraturą. Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia proponuje powołanie Naczelnej Rady Prokuratury. Są prokuratorzy, którzy uważają jednak, że trzeba sięgnąć po jeszcze inne rozwiązanie np. specjalną komisję w Senacie.

22.08.2023

NRA: Wynagrodzenia za pomoc prawną z urzędu trzeba urealnić

Prawnicy

W gestii Ministerstwa Sprawiedliwości leży określenie kwoty planowanych wydatków z budżetu państwa na pomoc prawną udzielaną z urzędu na rzecz obywateli. Istnieje potrzeba pilnego oszacowania wydatków na jej świadczenie, bo nadal ta pomoc wydaje się zbyt skromna i w ocenie prezesa NRA - adwokaci de facto ją kredytują

21.08.2023

Kowalski odmawia kontroli? Ochroniarz może nie wpuścić do sądu

Wymiar sprawiedliwości

Już we wrześniu pracownicy ochrony sądu mogą zyskać ustawowe uprawnienia do kontroli osób wchodzących do budynku. Będą mogli zażądać zdjęcia kurtki, pokazania zawartości kieszeni, udostępnienia do sprawdzenia bagażu. Odmowa wiązać się będzie z ryzykiem zakazu wejścia - i to nawet w przypadku stron postępowania czy świadków. Sądy już teraz mają wątpliwości. Chodzi m.in. o określenie pojęcia innych środków niebezpiecznych.

21.08.2023

Jednoosobowe składy na stałe w apelacji, wyjątek dla spraw zawiłych i precedensowych

Wymiar sprawiedliwości

Orzekanie przez jednego sędziego staje się normą w apelacjach. Są od tego wyjątki - np. sprawy, które w I instancji rozpatrywał skład trzech sędziów lub te, w których wartość przedmiotu zaskarżenia przekroczy milion zł. O składzie trzyosobowym będzie też mógł zdecydować prezes sądu, ze względu na zawiłość lub precedensowy charakter. Sędziowie zmianę raczej chwalą, bo widzą w niej szansę na uporanie się z zaległościami.

18.08.2023

Przewodnicząca KRS: Jeszcze w sierpniu posiedzenie Rady w sprawie dalszej reformy sądownictwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na 28 sierpnia zwołane zostało nadzwyczajne posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa, o które zwrócił się Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości. Posiedzenie ma dotyczyć dalszej reformy wymiaru sprawiedliwości. Reformy wymaga zwłaszcza Sąd Najwyższy, w którym dzieją się niebezpieczne rzeczy - powiedziała przewodnicząca KRS.

16.08.2023

16 sierpnia to ostatni dzień na zgłoszenie na egzamin na aplikacje

Prawnicy

16 sierpnia upływa termin na zgłoszenie na egzamin wstępny na aplikacje. Można to zrobić poprzez systemy informatyczne/rekrutacyjne - radcowski EWNAR oraz elektroniczny System Obsługi Adwokatury. Kandydaci powinni pamiętać jednak o tym, że samo e-zgłoszenie nie wystarczy, konieczne jest też dostarczenie dokumentów do konkretnej izby radcowskiej lub rady adwokackiej oraz uiszczenie opłaty w wysokości 1125 złotych.

16.08.2023