O tym, że to właśnie były Rzecznik Praw Obywatelskich ma objąć tekę Ministra Sprawiedliwości poinformowało w środę rano RMF FM.  

Adam Bodnar to przypomnijmy osoba niezwiązana do tej pory z polityką, prawnik, publicysta, nauczyciel akademick, doktor habilitowany nauk prawnych, działacz na rzecz praw człowieka.

W latach 2010–2015 był wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w latach 2015–2021 Rzecznikiem Praw Obywatelskich. W tegorocznych wyborach parlamentarnych uzyskał mandat senatora z ramienia Paktu senackiego. Zdobył 628 442 głosy.

Prof. Bodnar w czasie III Kongresu Prawników w czerwcu br. mówił że zdaje sobie sprawę z wagi i konieczności zmian. - Jak lokomotywa praworządność wróci na tor, będzie jechać raz szybciej, raz wolniej ale musi jechać w tym samym kierunku - mówił.
Wszystko można wytłumaczyć walką dobra ze złem, ale normalny obywatel tego nie zrozumie. Często nie wie nawet ”na jakiej planecie toczy się walka”, nie wspominając, że nie wie o co w niej chodzi. I wyjaśnianie, dlaczego ważna jest niezależność sądownictwa, należy do zadań prawników - podkreślał. 
Dodał, że do prawników należy też budowanie poczucia bezpieczeństwa i zwiększenie efektywności funkcjonowania sądów. 
Stoimy przed wielką szansą i jeśli uda się odwrócić ten negatywny bieg zdarzeń, to środowisko prawnicze i organizacje społeczne będą miały zasługi dla demokracji w Polsce, ale także dla wzmocnienia Unii Europejskiej - podkreślał prof. Bodnar.