Sąd nie uwzględnił konieczności ochrony konsumenta - kolejna skarga nadzwyczajna prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Roczna stopa oprocentowania pożyczki zawartej przez pozwaną sięgnęła 134 proc. Spółka windykacyjna wystąpiła o wydanie nakazu zapłaty i sąd to zrobił, stosując wprost przepisy kodeksy postępowania cywilnego. W ocenie Prokuratora Generalnego pominął przy tym konsumencki charakter sprawy, stąd skarga nadzwyczajna wniesiona do Sądu Najwyższego.

30.03.2021

Koronawirus przytłacza sądy - szybkie zmiany w przepisach nie służą orzecznictwu

Wymiar sprawiedliwości

Epidemia postawiła pod ścianą nie tylko obywateli, gospodarkę i przedsiębiorców, ale też w dużym stopniu sądy. Te od ubiegłorocznego wiosennego lockdownu cały czas pracują, ale zmagają się i z koronawirusem, i z problemami kadrowymi. Zmiany w przepisach miały pomóc, tyle że szybkość w ich wprowadzaniu nie służy orzekaniu. Do tego - jak mówią prawnicy - dochodzą niedopracowane "wrzutki"

30.03.2021

Jest nowe prezydium NRA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podczas pierwszego posiedzenia Naczelnej Rady Adwokackiej, które odbyło się zdalnie 29 marca 2021 r. wybrano skład Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej. Nowymi wiceprezesami zostali Agnieszka Zemke-Górecka i Bartosz Tiutiunik, skarbnikiem na kolejną kadencję Henryk Stabla, sekretarzem Bartosz Grohman i zastępcą sekretarza NRA - Jarosław Szczepaniak.

29.03.2021

Premier chce stwierdzenia przez TK "wyższości" polskiego prawa nad unijnym

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Premier Mateusz Morawiecki złożył w poniedziałek wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym. To pokłosie wyroku TSUE w sprawie statusu sędziów Sądu Najwyższego powołanych z udziałem nowej KRS, a rząd liczy, że oczekiwany wyrok TK pozwoli na jego zignorowanie.

29.03.2021

Polskie organizacje i zagraniczni prawnicy apelują do KE o zaskarżenie "ustawy kagańcowej"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zwracamy się z prośbą o jak najszybsze skierowanie skargi do Trybunału Sprawiedliwości dotyczącej „ustawy kagańcowej” i funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej, wraz z kompleksowym wnioskiem o pilne zarządzenie środków tymczasowych - wystąpienie takiej treści do kierownictwa Komisji Europejskiej skierowała grupa polskich organizacji oraz kilkudziesięciu wybitnych prawników z różnych państw.

29.03.2021

Sądy zamykają się przed koronawirusem, w części już tylko pilne sprawy

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Choć większość sądów nadal pracuje, w wielu z nich trzecia fala koronawirusa staje się mocno odczuwalna. W co najmniej kilku wprowadzono ograniczenia i szczególne zasady pracy, są też takie, które do 9 kwietnia odwołały wszystkie posiedzenia jawne - rozpatrywane są tylko sprawy pilne. Odwoływane są badania w Opiniodawczych Zespołach Specjalistów Sądowych.

27.03.2021

E-doręczenia jednak przez portal informacyjny sądów - posłowie poprawiają nowelę k.p.c

Wymiar sprawiedliwości

Podczas sejmowych prac nad nowelą procedury cywilnej wprowadzono poprawkę, która zakłada e-doręczenia pism procesowych przez sądowy portal informacyjny. Plusem jest 14 dni na awizowanie, bo zgodnie z wstępną wersją projektu skutek doręczenia miał być następnego dnia. Prawnicy są jednak sceptyczni, bo nowa propozycja oznacza konieczność masowego rejestrowania się w systemie.

26.03.2021

Sąd w Bydgoszczy zajmie się powrotem sędziego Juszczyszyna do orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy rozpatrzy sprawę o nakazanie dopuszczenia sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania. O przekazaniu jej tam decyzją Sądu Okręgowego w Olsztynie poinformował w czwartek rzecznik tego sądu Olgierd Dąbrowski-Żegalski. Juszczyszyn został zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną SN w lutym ub.r. w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym.

25.03.2021

TK: Rozprawa w sprawie kadencji RPO przełożona na 12 kwietnia

Wymiar sprawiedliwości

W związku z nieobecnością jednego z sędziów rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym w sprawie konstytucyjności przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich została przełożona na 12 kwietnia - poinformowało w czwartek biuro TK. Sprawa, którą TK miał rozpoznać 25 marca, została zainicjowana wnioskiem grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości.

25.03.2021

Sądy pokoju mają sędziom pomóc, niedopracowane - tylko ich pogrążą

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie w całym kraju zmagają z koronawirusem i nawałem spraw. Po epidemii może być jeszcze gorzej. Wraca więc temat sędziów pokoju, którzy jak superbohatorowie mają zdjąć z ich barków część spraw. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, a konkretnie w przepisach. Nieprzemyślane - zdaniem prawników - zwiększą obciążenie sądów i dołożą ryzyko politycznych wpływów na orzeczenia.

25.03.2021

Więcej udziału w legislacji, ochrona zawodu adwokata - priorytety nowej NRA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokatura ma być aktywniejsza w propozycjach legislacyjnych, chętniej korzystać z nowych technologii i wspierać adwokatów choćby w zakresie ochrony tajemnicy adwokackiej i konkurencji na rynku. Zmiany szykują się także w zakresie adwokackich dyscyplinarek, tak by zapobiegać przedawnieniu spraw - wynika z zapowiedzi Przemysława Rosatiego, nowego prezesa NRA

24.03.2021

PESEL dla dziecka, ale bez "uznawania" jednopłciowych rodziców - projekt MS

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Administracja publiczna

Polskie sądy administracyjne pytają TSUE, a Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmianami w prawie rodzinnym rozwiązać kwestie rejestracji dzieci polskich obywateli, które urodziły się za granicą. Przy okazji chce też - jak informuje - wykluczyć możliwość "faktycznego" uznania jednopłciowych małżeństw. W polskich aktach nie będzie można wpisywać dwóch matek lub dwóch ojców.

24.03.2021

Pełnomocnik z urzędu był potrzebny, sąd tego nie ustalił - jest skarga nadzwyczajna

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse

Sąd zasądził od kobiety ponad 70 tys. zł wraz z odsetkami. Chodziło o umowę pożyczki. Problem, że choroba uniemożliwiała jej samodzielne reprezentowanie swoich interesów przed sądem. Prokurator Generalny uznał, że doszło do rażące naruszenie prawa procesowego oraz m.in prawa do sądu i wniósł do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną.

24.03.2021

29 marca pierwsze posiedzenie plenarne "nowej" NRA

Prawnicy

W najbliższy poniedziałek - 29 marca - odbędzie się posiedzenie plenarne "nowej" Naczelnej Rady Adwokackiej - dowiedziało się Prawo.pl. Wyłonione zostanie prezydium - wiceprezesi, sekretarz i skarbnik. Przypomnijmy, 19 marca na nowego prezesa NRA wybrany został adwokat Przemysław Rosati.

24.03.2021

TK 28 kwietnia zajmie się sprawą zawieszenia Izby Dyscyplinarnej przez TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

W Trybunale Konstytucyjnym 28 kwietnia br. odbędzie się rozprawa w sprawie wykonywania środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w państwach członkowskich Unii Europejskiej. TK rozpatrzy pytanie skierowane w kwietniu ubiegłego roku przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

23.03.2021

Rząd wciąż nie wie jak wyłonić polskiego kandydata do TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości UE prosił polski rząd, by do końca ubiegłego roku wskazał kandydata z Polski na nowego sędziego. Dotąd to nie nastąpiło, a w rządzie cały czas trwają analizy, jak to zrobić. W sprawie interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich, który sugeruje, by zostało to przeprowadzone w ramach procedury konkursowej. Kadencja prof. Marka Safjana kończy się w październiku.

23.03.2021

Walka z mową nienawiści w Polsce wciąż bez strategii

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Polska wciąż nie ma całościowej strategii przeciwdziałania przestępstwom z nienawiści - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. I przypomina, że niedawno Komisja Europejska stwierdziła uchybienie przez Polskę prawa unijnego poprzez nieprawidłową transpozycję unijnych przepisów o zwalczaniu pewnych form i przejawów rasizmu i ksenofobii za pomocą środków prawnokarnych.

23.03.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski