E-doręczenia nie wcześniej niż 30 marca 2024, nie później niż 1 stycznia 2025 r. - już po podpisie prezydenta

e-Doręczenia

Wejście w życie e-doręczeń nie wcześniej niż 30 marca 2024 r. i nie później niż 1 stycznia 2025 - nowelizację ustawy, której projekt wniosła Polska 2050 - Trzecia Droga została właśnie podpisana przez prezydenta. Wcześniejszy termin przypadał na 10 grudnia br. - od tego dnia m.in. adwokaci i radcy prawni mieli mieć zarejestrowane skrzynki. Minister Cyfryzacji przesunął go jednak komunikatem na 30 grudnia br.

15.12.2023

Przewodnicząca KRS: wyrażam nadzieję, że Minister Sprawiedliwości będzie przestrzegał Konstytucji

Wymiar sprawiedliwości

Wyrażam nadzieję, że Minister Sprawiedliwości będzie w swych działaniach kierował się zawsze dobrem wspólnym, przestrzegał Konstytucji i innych praw RP - tak przewodnicząca KRS sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka odniosła do ujawnionego przez Prawo.pl pisma prof. Adama Bodnara do sędziów koordynatorów. Minister wskazał w nim, że skład KRS, ukształtowany nowelizacją z grudnia 2018 r., jest sprzeczny z art. 187 Konstytucji, a więc sędzia powołany z jej udziałem nie może być uznany za niezawisłego i bezstronnego.

15.12.2023

Rząd ma zająć się budżetem, Adwokatura przypomina o "g(ł)odnych urzędówkach"

Wymiar sprawiedliwości

Od 1 stycznia 2024 r. miały zostać zrównane urzędówki dla adwokatów i radców prawnych ze stawkami za pomoc prawną z wyboru. Stosowne projekty trafiły do opiniowania, nie zostały jednak podpisane przez poprzedniego ministra sprawiedliwości. Teraz, tuż przed decyzjami nowego rządu w sprawie budżetu na 2024 r., Przemysław Rosati, prezes NRA, pisze do nowego szefa resortu, postulując zmiany, które nie tylko urzędówki, ale i stawki z wyboru nie tylko zrównają, ale i urealnią, by odpowiadały aktualnym warunkom rynkowym.

15.12.2023

Ataki agresji wobec rzeczników i prezesów sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie doszło do ataku personalnego na prezesa tego sądu. Ataki medialne na rzeczników dyscyplinarnych sędziów sądów powszechnych są coraz silniejsze. Sędzia Piotr Schab (na zdjęciu) powiedział, że w nowej sytuacji społecznej rzecznicy dyscyplinarni są narażeni na naciski i pozamerytoryczne działania zmierzające do skrócenia ich kadencji. Jednak zapowiadają, że nie ugną się, bo ich kadencja wynosi cztery lata.

15.12.2023

Poseł Braun mógł wcześniej stracić immunitet, ale wniosek utknął w drodze do Sejmu

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Nie milkną echa incydentu z udziałem posła Grzegorza Brauna, do którego doszło kilka dni temu w Sejmie, gdy proszkową gaśnicą zgasił świece chanukowe. Sprawę z urzędu bada Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Ale to nie pierwsza taka sprawa na koncie parlamentarzysty. W styczniu 2023 r. zniszczył choinkę dwóch stowarzyszeń sędziowskich - Iustitii i Themis. Krakowska prokuratura przygotowała nawet wniosek o uchylenie mu immunitetu, ale sprawa, zamiast do Sejmu, trafiła do warszawskiej Prokuratury Okręgowej.

15.12.2023

9 stycznia Trybunał Konstytucyjny zajmie się wynagrodzeniami prokuratorów

Prokuratura

Na 9 stycznia 2024 r. Trybunał Konstytucyjny wyznaczył rozprawę na wniosek Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP o zbadanie czy przepisy ustawy okołobudżetowej, dotyczące sposobu ustalania prokuratorskich wynagrodzeń w 2023 r., są zgodne z Konstytucją. Przypomnijmy, że 8 listopada Trybunał stwierdził, że niekonstytucyjne są tożsame przepisy okołobudżetówki, ale te dotyczące sędziów, więc na tej podstawie otrzymują już wyrównania. Dodatkowo więc naruszona została zasada równości wynagrodzeń sędziów i prokuratorów.

15.12.2023

Wniosek do TK ma uchronić prezesa NBP przed Trybunałem Stanu

Wymiar sprawiedliwości

Senatorowie PiS próbują uchronić prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Według nieoficjalnych informacji Prawo.pl do Trybunału Konstytucyjnego już wpłynął wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisu regulującego ilu posłów musi wyrazić na to zgodę. Prawnicy podkreślają, że to kolejny dowód na instrumentalne traktowanie TK i argument za tym, by podjąć wobec niego jak najszybsze i zdecydowane kroki.

14.12.2023

Minister Bodnar: Sędzia powołany z neoKRS nie może być uznany za niezawisłego

Wymiar sprawiedliwości

Skład Krajowej Rady Sądownictwa, ukształtowany nowelizacją ustawy o KRS z grudnia 2018 r., jest sprzeczny z art. 187 Konstytucji, a to z kolei powoduje, że organ ten nie spełnia wymogów niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej, a sędzia powołany z jego udziałem nie może być uznany za niezawisłego i bezstronnego - napisał do sędziowskich koordynatorów do spraw współpracy międzynarodowej i praw człowieka w sprawach karnych i cywilnych prof. Adam Bodnar, nowy minister sprawiedliwości.

14.12.2023

Minister Bodnar: Będzie zespół do przywracania praworządności

Wymiar sprawiedliwości

Adam Bodnar, nowy Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny, poinformował podczas swojej pierwszej konferencji, że premier Donald Tusk podpisał zarządzenie ws. powołania międzyresortowego zespołu ds. przywracania praworządności. Dodał, że on sam w najbliższych dniach ma zaplanowane spotkanie z Dariuszem Barskim, prokuratorem krajowym.

13.12.2023

Sędziowie z poznańskiej apelacji chcą odwołania z delegacji rzecznika Radzika

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, powołując się na dobro wymiaru sprawiedliwości oraz obywatelskie prawo do sądu, apelują do nowego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, o odwołanie z delegacji w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu, Przemysława Radzika, który pełni funkcję wiceprezesa sądu i jest zastępcą Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych. Argumentują tym, że nikt nie chce z nim orzekać.

13.12.2023

Adwokatura gratuluje nowemu ministrowi sprawiedliwości, ale też zgłasza postulaty

Wymiar sprawiedliwości

Prezes NRA Przemysław Rosati pogratulował prof. Adamowi Bodnarowi, powołania na stanowisko ministra sprawiedliwości - prokuratora generalnego. Życząc sukcesów, wytrwałości i satysfakcji w realizacji wyzwań, przypomniał jednak o postulatach adwokackich, wymienił m.in. dbanie o wysoki standard obsługi prawnej obywateli, sprawnie funkcjonujący wymiar sprawiedliwości, ale też cofnięcie zmian wprowadzonych ostatnią nowelizacją kodeksu karnego.

13.12.2023

SN: Podwyższenie wynagrodzenia za pomoc prawną z urzędu jest możliwe

Prawnicy

Sąd Najwyższy orzekł, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego o opłatach za pomoc prawną z urzędu nie odnosi żadnych skutków prawnych, gdyż w orzekaniu brał udział tzw. sędzia dubler. Wobec tego sądy mają prawo do dokonania rozproszonej kontroli konstytucyjności przepisów rozporządzenia ministra sprawiedliwości i art. 626 k.p.k. I wyrównywać wynagrodzenia, jednak tylko w wypadku, gdy Skarb Państwa poniesie koszty i gdy sąd zwolnił stronę z wydatków ponoszonych na rzecz obrońcy.

13.12.2023

Za akcję z gaśnicą poseł Braun może odpowiadać karnie, a nawet stracić mandat

Prawo karne

Prokuratura Okręgowa w Warszawie z urzędu wszczęła postępowanie w sprawie wtorkowych wydarzeń w Sejmie. Poseł Grzegorz Braun przerwał uroczystość zapalenia świec chanukowych, gasząc je gaśnicą proszkową. Prezydium Sejmu już go ukarało, ale poseł może odpowiedzieć za przestępstwo - i to niejedno, bo swoim czynem mógł wypełnić znamiona kilku. W konsekwencji może nawet stracić mandat - o ile zostanie pozbawiony immunitetu i stanie przed sądem.

13.12.2023

Ważą się losy neosędziów, podzieleni nawet "starzy" sędziowie

Wymiar sprawiedliwości

Ważą się losy ponad 2,5 tys. sędziów powołanych na podstawie opinii wydanej przez neoKRS. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, ale i spora część prawników, uważa, że skoro Rada jest niekonstytucyjna, to ci sędziowie muszą wrócić na poprzednie stanowiska i wziąć udział w nowych, legalnych konkursach. Zgodności jednak nie ma, są i tacy prawnicy, według których bardziej zasadne byłoby indywidualne podejście, w samych sądach jest obawa co dalej, i jak to wpłynie na sytuację kadrową.

13.12.2023

Profesor Adam Bodnar będzie ministrem sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Profesor Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich, będzie ministrem sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. W skład kierownictwa resortu mają wejść Maria Ejchart-Dubois, współzałożycielka inicjatywy Wolne Sądy, radca prawny Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, krakowski sędzia Dariusz Mazur ze Stowarzyszenia Sędziów Themis, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek i Arkadiusz Myrcha - radca prawny, polityk KO.

12.12.2023

Na szczycie dyskusja o neosędziach, a sądy kadrowo sięgają dna

Wymiar sprawiedliwości

Brakuje sędziów, referaty są coraz większe, do tego dochodzi luka wiekowa i przechodzenie w stan spoczynku - sytuacja w sądach jest na tyle zła, że sędziowie bez owijania w bawełnę informują strony, by nie liczyły na szybkie rozstrzygnięcia. Niechlubny prym wiodą w tym zakresie wydziały cywilne, ale i w pozostałych jest coraz gorzej. Wielu sędziów z niepokojem czeka na szykujące się zmiany dotyczące neosędziów, bo - jak mówią - bez całościowego spojrzenia na kwestie kadrowe, sądy czeka Armagedon.

12.12.2023

Dowód na e-rozprawie? W rozporządzeniu za dużo biurokracji i rozwiązania sprzed 14 lat

Wymiar sprawiedliwości

Sądy krytycznie oceniają rozporządzenie ministra sprawiedliwości, dotyczące przeprowadzenia dowodu na rozprawie zdalnej. Wskazują, że zawarte w nim uregulowania powielają rozwiązania z obowiązującego rozporządzenia z 2010 r., dotyczące przeprowadzenia dowodu na odległość w sprawach cywilnych, a ponadto przewidują szereg czynności, które znacznie obciążą sekretariaty sądowe. Wątpliwości budzi też fakt, że przepisy umożliwiają przesyłanie samego dźwięku.

12.12.2023

Integracja, wpieranie adwokatek i aplikantek - plany Koła Kobiet przy ORA w Warszawie

Prawnicy

Działania integracyjne, wspieranie adwokatek i aplikantek adwokackich, eksponowanie tych o różnych ścieżkach kariery, wykształceniu specjalistycznym i zainteresowaniach, wymiana doświadczeń, w końcu zachęcania do większego zaangażowania w działalność samorządową - to plany powołanego w październiku Koła Kobiet przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Jego przewodniczącą jest mec. Patrycja Kasica, a wiceprzewodniczącą mec. Dagmara Miler.

12.12.2023

Ruszyły wypłaty wyrównań wynagrodzeń sędziów i referendarzy za 2023 r.

Wymiar sprawiedliwości

Od 8 grudnia br. sądy w całym kraju zaczęły wypłacać sędziom, referendarzom i asesorom wyrównania wynagrodzeń w 2023 r. Ich wysokość ustalana była nie na podstawie ustawy ustrojowej, a okołobudżetowej. W listopadzie Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że było to niezgodne z Konstytucją. A ponieważ sądy nie miały wystarczających środków, wnioskowały o ich uruchomienie z rezerwy celowej. Ministerstwo Finansów zdecydowało o tym 30 listopada br.

11.12.2023

Podważanie orzeczeń nowych sędziów będzie kusić, potrzebne rozwiązanie legislacyjne

Wymiar sprawiedliwości

Przywracając praworządność, podnosząc niewłaściwe powołanie neosędziów trzeba uwzględniać nie tylko interes powoda/pozwanego ale także interes publiczny. Problem powinien być rozwiązany legislacyjnie, by do sądów nie "wróciły" miliony podważonych spraw - przestrzegają prawnicy. Nie mają wątpliwości, że bez pewnych zabezpieczeń, każdy adwokat i radca prawny będzie rozważać taki krok, ze względu na dobro klienta.

11.12.2023