Przystąpienie do Prokuratury Europejskiej już pewne

Prawnicy

Komisja UE pozytywnie zaopiniowała przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej. Wcześniej polski rząd przyjął stanowisko w sprawie notyfikacji przez Polskę zamiaru uczestnictwa. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zakomunikowała równocześnie, że przystąpienie do tej organizacji umocni pozycję Polski, jako zaufanego partnera angażującego się we wszelkie działania, które zwalczają nadużycia finansowe na szkodę Unii Europejskiej.

28.12.2023

Usuwanie prezesów spółek przez aresztowanie powinno się skończyć

Prawo karne

W poprzednich latach odwoływanie prezesów spółek czy zarządów następowało przez tymczasowe aresztowanie. Najpierw stawiana była przez prokuraturę hipoteza, a potem szukano dowodów. Prokuratorom zdarza się stawiać zarzuty menadżerom na wyrost, a to uderza nie tylko w ich życie zawodowe, ale i przypina im "łatkę" przestępcy. Prawnicy wskazują, że taki proceder powinien wreszcie zostać zastopowany.

28.12.2023

Trzy kandydatury na sędziów europejskich - wycofane

Prawnicy

Rząd wycofał trzy polskie kandydatury na urząd sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz na urząd sędziego Sądu Unii Europejskie: prof. dr hab. Dobrochny Bach-Goleckiej, prof. dr hab. Arkadiusza Radwana i sędzi Aleksandry Rutkowskiej. Powodem tej decyzji miały być nieprawidłowości w procedurze konkursowej – wyjaśnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

27.12.2023

Adwokaci, radcy mają mieć skrzynki do e-doręczeń od 1 października 2024 r. - komunikat Ministra Cyfryzacji

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

W Dzienniku Ustaw opublikowano komunikat Ministra Cyfryzacji w sprawie określenia terminu wdrożenia rozwiązań technicznych niezbędnych do doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej czyli e-doręczeń, przesuwający datę z 30 grudnia 2023 r. na 1 października 2024 r.

27.12.2023

Zakład karny przygotowany dla Kamińskiego i Wąsika

Prawo karne

W każdej chwili byli ministrowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik mogą spodziewać się policji, która ich doprowadzi do zakładu karnego – mówi Krzysztof Śmiszek, wiceminister sprawiedliwości. Jednak dotychczas nie ma decyzji o zatrzymaniu i doprowadzeniu do aresztu, gdyż obrońca skazanych złożył wnioski o umorzenie postępowania w związku z decyzją prezydenta o zastosowaniu prawa łaski sprzed ośmiu lat.

27.12.2023

195 nominacji sędziowskich czeka na decyzję prezydenta, ponad połowa z ostatnich dwóch miesięcy

Wymiar sprawiedliwości

195 wniosków obecnej Krajowej Rady Sądownictwa, czyli ukształtowanej na podstawie nowelizacji ustawy z grudnia 2017 roku, dotyczących powołania na stanowiska sędziowskie czeka na decyzję prezydenta. W przypadku 10 kandydatów prezydent podjął decyzje pozytywną - poinformowała Prawo.pl Kancelaria Prezydenta RP. Jak wskazała, ponad połowa wniosków wpłynęła w listopadzie i grudniu 2023 roku.

27.12.2023

Dla prokuratorów "pod choinkę" wyrównanie wynagrodzeń - nowela podpisana

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Do 31 grudnia br mają zostać wypłacone wyrównania wynagrodzeń prokuratorów za 2023 r. - zakłada nowelizacja ustawy okołobudżetowej, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Jej cel to zrównanie sytuacji prokuratorów z sędziami. Chodzi o to, że po raz trzeci z rzędu, w 2023 roku, podstawę wynagrodzeń obu tych zawodów kształtowano ustawą okołobudżetową. 8 listopada TK orzekł jednak, że w przypadku sędziów jest to niezgodne z Konstytucją. Z kolei Ministerstwo Finansów wskazało, że do wyrównań dla prokuratorów konieczna jest zmiana legislacyjna.

25.12.2023

Gdy strona nie zawnioskuje, sąd rozpozna sprawę niejawnie. Jest problem z przepisem

Wymiar sprawiedliwości

Jawność rozprawy to - jak podkreślają prawnicy - jedna z podstaw prawa do sądu. Problem w tym, że od lipca br. obowiązuje zmiana procedury cywilnej, zgodnie z którą strona musi, i to w pierwszym piśmie procesowym, zawnioskować o wysłuchanie jej na rozprawie. Jeśli tego nie zrobi, sąd niemal z automatu będzie mógł zastosować tryb niejawny. I tu pojawia się kolejna kwestia - czym jest wysłuchanie i ile jest "wysłuchania" w przesłuchaniu.

23.12.2023

Sędzia Dariusz Mazur wiceministrem sprawiedliwości

Na wniosek ministra sprawiedliwości Adama Bodnara premier powołał sędziego Dariusza Mazura na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Równocześnie minister ustanowił prof. dra hab. Marka Konopczyńskiego Pełnomocnikiem Ministra Sprawiedliwości do spraw nieletnich, a prof. dra hab. Tadeusza Tomaszewskiego Pełnomocnikiem Ministra Sprawiedliwości do spraw biegłych sądowych.

22.12.2023

Jest wniosek o pilne zatrzymanie i doprowadzenie do aresztu Kamińskiego i Wąsika

Prawo karne

Pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej w sprawie, w której zostali skazani Mariusz Kamiński (b. szef MSWiA i b. szef CBA) oraz Maciej Wąsik (b. wiceszef CBA) wystąpił już z wnioskiem o wydanie polecenia natychmiastowego ich zatrzymania i doprowadzenia do aresztu. Poinformował o tym 21 grudnia Roman Giertych, przypominając równocześnie, że podstawą są przepisy nowelizacji kodeksu karnego wykonawczego, autorstwa poprzedniego kierownictwa MS.

21.12.2023

Wadliwie powołani sędziowie muszą powstrzymać się od orzekania w SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nowy Prezes Izby Karnej Zbigniew Kapiński odroczył mające się odbyć 20 grudnia br. zgromadzenie sędziów tej Izby, po tym jak został złożony wniosek o podjęcie uchwał dotyczących przywrócenia zasad praworządności w Sądzie Najwyższym. W związku z tym sędziowie Izby Karnej Sądu Najwyższego wydali oświadczenie, w którym apelują, by osoby wadliwie powołane do orzekania w SN powstrzymały się od rozstrzygania spraw.

21.12.2023

Adnotacja przy wyroku TK nie pomoże, potrzeba systemowych rozwiązań

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny zaczyna drżeć w posadach. Przy jego wyrokach publikowanych w Dzienniku Ustaw zaczęły się pojawiać adnotacje o wadliwym składzie czyli udziale w nim sędziów dublerów. Prawnicy są w tej kwestii podzieleni. Jedni wskazują, że nie ma do tego podstaw w przepisach, inni że dzięki temu m.in. sądy wiedzą czego nie stosować. Problem tkwi też w tym, że opublikowany wyrok TK istnieje i nie można go, ot tak, unieważnić.

21.12.2023

TK umorzył sprawę konstytucyjności przepisów o samorządach prawniczych

Prawnicy

Trybunał Konstytucyjny umorzył właśnie postępowanie w sprawie konstytucyjności przepisów dotyczących przynależności do izb adwokackich i radcowskich, gdyż - jak wyjaśniono - z końcem kadencji Sejmu wygasły mandaty wnioskodawców. Ta sprawa spędzała sen z powiek samorządów prawniczych, obawiały się bowiem skonfliktowania i rozbicia swoich struktur, także w zakresie postępowań dyscyplinarnych.

20.12.2023

Sejm chce rozwiązać problem składu KRS uchwałą, minister zapowiada ustawę

Wymiar sprawiedliwości

Sejm, po ekspresowych pracach i burzliwych obradach, przyjął uchwałę, w której stwierdził, że 15 członków/sędziów Krajowej Rady Sądownictwa zostało wybranych do jej składu, wbrew Konstytucji RP. Wezwał ich równocześnie do niezwłocznego zaprzestania działalności w Radzie, gdyż ta podważa porządek konstytucyjny RP. I tu pojawia się problem, bo np. przewodnicząca Rady rezygnować nie zamierza, a część prawników ma wątpliwości czy uchwała będzie mieć skutki prawne. Minister Adam Bodnar zapowiada prace nad ustawą.

20.12.2023

Bodnar: Wypełnienie kamieni milowych, bez "ewidentnego sporu" z prezydentem

Wymiar sprawiedliwości

Skupimy się na tym, co jest niezbędne do przyjęcia w celu wypełnienia kamieni milowych i na tym, co byłoby do zaakceptowania przez prezydenta. Nie chcemy tworzyć żadnych zbędnych konfliktów - zapewniał w środę, 20 grudnia, minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Tego dnia spotkał się z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jourovą.

20.12.2023

Sejm szykuje się do uchwały o KRS, jest autopoprawka wskazująca wprost na sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, że 15 członków Krajowej Rady Sądownictwa w części tzw. sędziowskiej zostało wybranych do jej składu wbrew Konstytucji RP i wzywa ich do niezwłocznego zaprzestania działalności w Krajowej Radzie Sądownictwa, gdyż ta podważa porządek konstytucyjny Rzeczypospolitej Polskiej - taką autopoprawkę do projektu uchwały dotyczącej KRS, która ma być 20 grudnia rozpatrywana przez Sejm zgłosiła Koalicja Obywatelska.

20.12.2023

Najpierw uchwała Sejmu kwestionująca skład KRS, potem zmiany kadrowe w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Z części sądów płyną już do Ministra Sprawiedliwości apele o jak najszybsze usunięcie ze stanowisk obecny prezesów i wiceprezesów sądów. Sprawa w myśl obowiązujących przepisów, nie jest jednak taka łatwa, a problemem może okazać się obecna KRS, bo to ona miałaby decydujący głos w sytuacji negatywnej opinii kolegium sądu. A to tworzy błędne koło, bo członkami kolegiów są przede wszystkim... prezesi. Sytuację może jednak zmienić uchwała Sejmu wskazująca, że obecny skład KRS jest niezgodny z Konstytucją.

20.12.2023

W projekcie budżetu na 2024 r. odmrożenie wynagrodzeń sędziowskich

Wymiar sprawiedliwości

Wynagrodzenie sędziego w 2024 r. ma być liczone zgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych, a nie tak jak od 2021 r. - na podstawie ustawy okołobudżetowej. Czyli podstawą będzie tym razem 7005,76 zł. Tak samo ma być z powiązanymi zawodami czyli referendarzami i asesorami sądowych. W przypadku prokuratorów w projekcie ustawy budżetowej wskazano na podwyżki, ale w Sejmie jest autopoprawka do okołobudżetówki autorstwa byłego rządu, zgodnie z którą również ich wynagrodzenia mają być liczone na podstawie ustawy ustrojowej.

19.12.2023

Minister Sprawiedliwości cofnął nominację sześciu nowym prezesom sądów

Wymiar sprawiedliwości

Nowy minister sprawiedliwości cofnął nominacje sześciu nowym prezesom sądów, powołanym tuż przed odejściem przez b. ministra Zbigniewa Ziobrę. Nie zdążyli oni objąć stanowisk, więc nie jest to odwołanie w trakcie trwania kadencji. W innym przypadku wymagałoby opinii kolegiów sądów, a w razie negatywnej sprawa oparłaby się o KRS.

19.12.2023

Dni obecnej KRS policzone? Jest projekt uchwały, ale przewodnicząca nie zamierza rezygnować

Wymiar sprawiedliwości

Na stronach Sejmu zamieszczono już projekt uchwały dotyczącej Krajowej Rady Sądownictwa. Ma być ona podstawą do stwierdzenia, że wybór 15 sędziów/członków, na podstawie noweli ustawy o KRS z grudnia 2017 r. jest sprzeczny z Konstytucją. Sejm - zgodnie z nią - wzywa tych sędziów do ustąpienia, a prezydenta Andrzeja Dudę - do podjęcia działań mających na celu przywrócenie jej pozycji ustrojowej oraz funkcji określonych w Konstytucji.

19.12.2023