Regina Skibińska finalistką nagrody Press Club Polska za publikacje w Prawo.pl

Prawnicy Finanse

Wyłoniono finalistów ósmej edycji Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Club Polska. Wśród nich jest nasza redakcyjna koleżanka, Regina Skibińska. Jury doceniło jej artykuły w Prawo.pl, dotyczące WIBOR. Dotyczyły m.in. prawnych konsekwencji i problemów związanych z likwidacją tego wskaźnika dla banków i kredytobiorców.

06.03.2023

Coraz więcej spraw trafia do TSUE, Polska w czołówce

Prawo unijne

Wprawdzie liczba spraw wniesionych do Trybunału Sprawiedliwości i Sądu Unii Europejskiej w 2022 r. jest podobna do liczby z roku poprzedniego, ale w ciągu ostatnich pięciu lat nastąpił znaczny i strukturalny wzrost (o ponad 20 proc.) liczby spraw wnoszonych w szczególności do Trybunału Sprawiedliwości. Polska jest na piątym miejscu pod względem liczby spraw kierowanych do obu tych instytucji.

06.03.2023

Przy rozwodzie też może być pełnomocnik z urzędu - jeśli spełniono przesłanki ustawowe

Wymiar sprawiedliwości

W każdej sprawie cywilnej strony mogą wnosić o ustanowienie dla nich pełnomocnika z urzędu. Konieczne jest jednak spełnienie dwóch przesłanek: wykazania trudnej sytuacji finansowej oraz tego, że zachodzi potrzeba udziału pełnomocnika w sprawie. Czy sądy ustanawiają pełnomocników do postępowań o rozwód? Tak czasami bywa, ale nie ma tutaj automatu. Kluczowe jest, czy w ogóle pełnomocnik jest potrzebny.

06.03.2023

Frankowicze nie palą się do ugód z bankami także po złożeniu pozwów

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Ugody sądowe pomiędzy kredytobiorcami frankowymi a bankami nie są częste, bo osoby występujące na drogę sądową, zwykle wiedzą co mogą zyskać dzięki unieważnieniu umowy. Propozycje banków są wówczas lepsze od tych na etapie przedsądowym, ale i tak nie na tyle dobre, by zadowolić kredytobiorców. Wielu sędziów stara się zachęcać do takiego rozwiązania sporu, bo widzą w tym oszczędność czasu i pieniędzy.

06.03.2023

Za pomocą rozporządzeń rząd omija Konstytucję i procedury

Prawnicy Doradca podatkowy Administracja publiczna

Rząd wydaje coraz więcej rozporządzeń. Co gorsze, dotyczą one kwestii, które powinny precyzować ustawy. Takie działania powodują chaos legislacyjny. Im więcej rozporządzeń, tym większa niestabilność prawa. Można je zmieniać z dnia na dzień – i to poza jakąkolwiek kontrolą parlamentu i prezydenta. W 2022 roku rozporządzeń było o 15 proc. więcej, niż rok wcześniej.

06.03.2023

Ławnicy SN poprzedniej kadencji orzekają do czerwca

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do czerwica wyznaczone są już składy sędziowskie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Na 72 sprawy tylko osiem jest wyznaczonych z ławnikami z II kadencji wybranych na lata 2023-2026, czyli przez obecny Senat RP. Reszta — 64 sprawy — obsadzana jest ławnikami, którym prezes Małgorzata Manowska „przedłużyła kadencję”.

05.03.2023

Kowalski idzie do sądu i dostaje po kieszeni

Wymiar sprawiedliwości

Jednym ze skutków dużej noweli procedury cywilnej z 2019 r. jest wzrost opłat sądowych. Sędziowie i pełnomocnicy alarmują, że obecne czasem przewyższają one nawet 10 proc. wartości przedmiotu sporu, chociaż podstawą jest zasada, że jest to 5 proc. Do tego dochodzi m.in. konieczność zapłaty 100 zł za wniosek o uzasadnienie każdego rozstrzygnięcia sądu - nie tylko wyroku. A to jest warunkiem apelacji czy zażalenia.

04.03.2023

Radcowskie Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej dla uchodźców z Ukrainy rozszerza działalność

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niemal 7 tys. telefonicznych konsultacji prawnych udzielono od czerwca do końca grudnia 2022 r. uchodźcom z Ukrainy w Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej, stworzonym z inicjatywy Krajowej Rady Radców Prawnych. Pomoc udzielana będzie nadal, nie tylko przez telefon, przy Dworcu Wschodnim w Warszawie stanął namiot, w którym uchodźcy mogą konsultować się z prawnikami.

04.03.2023

NRA zapewnia KE o pracach nad zmianami w reklamie - decyzja w maju

Wymiar sprawiedliwości

Wstępny projekt dotyczący zmian w adwokackiej reklamie znosi wszelkie zakazy dotyczące korzystania z informacji handlowych przez adwokatów - informuje w piśmie skierowanym do Komisji Europejskiej Naczelna Rada Adwokacka. Zapowiada, że głosowanie nad przyjęciem projektowanych zmian zaplanowane jest na jej posiedzeniu plenarnym w dniach 26 – 28 maja 2023 r.

03.03.2023

KRS: Sędzia kwestionował "nowych" sędziów, więc nie awansuje

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała o tym, że nie przedstawi prezydentowi kandydatury sędziego Adama Synakiewicza do Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Uzasadniła przy tym, że nie zyskał on poparcia w głosowaniu m.in. z powodu zbyt małego doświadczenia orzeczniczego, co więcej - jak dodano - podważał prawo do orzekania innych sędziów powołanych na wniosek obecnej KRS.

03.03.2023

Zaostrzenie polityki karnej dopiero jesienią - nowela... k.p.c opublikowana

Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja kodeksu karnego wprowadzająca m.in. możliwość zakazu warunkowego zwolnienia przy orzekaniu dożywocia, zaostrzająca kary za wiele przestępstw, na mocy której m.in. 14-latek będzie odpowiadać za niektóre zabójstwa jak dorosły, wejdzie w życie z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Takie poprawki do... noweli procedury cywilnej przyjął Sejm. Ustawa została właśnie opublikowana.

03.03.2023

W sądach wzrost wynagrodzeń, ale nawet według prezesów - za mały

Wymiar sprawiedliwości

W dwóch etapach - z wyrównaniem od 1 stycznia 2023 r. i od 1 lipca 2023 r. mają wzrastać wynagrodzenia urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury oraz m.in. osób na stażu urzędniczym. Celem jest, by te najniższe zaczynały się od 3600 zł. Zastrzeżenia mają jednak zarówno związkowcy, jak i sami prezesi sądów.

03.03.2023

Przekazywanie spraw innym sędziom ma zaradzić zapaści w Izbie Cywilnej SN

Prawo cywilne

Brakuje 18 sędziów w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego i prawie 6 tys. spraw czeka na rozpoznanie. Regulamin przewiduje 43 stanowiska, a obsadzonych jest zaledwie 25. Minister sprawiedliwości nie zgadza się na delegacje, tak powszechne w sądach powszechnych. Dlatego pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Manowska wyznacza sędziów Izby Pracy i Izby Kontroli do orzekania w Izbie Cywilnej.

03.03.2023

Rzecznik TSUE krytycznie o zasadach przenoszenia sędziów w stan spoczynku

Wymiar sprawiedliwości

Istnieją wątpliwości, czy mechanizm wyrażania przez polską Krajową Radę Sądownictwa zgody na dalsze zajmowanie stanowiska przez sędziów po osiągnięciu wieku przejścia w stan spoczynku daje wystarczające gwarancje niezależności - uważa Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości UE. I dodaje, że kryteria, na których opierają się decyzje dotyczące dalszego zajmowania stanowiska przez sędziego są zbyt niejasne i nieweryfikowalne.

02.03.2023

Pracownicy prokuratur warszawskich pytają, co ze stołecznym dodatkiem

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Miał ulżyć w czasach trudnej sytuacji gospodarczej i wysokiej inflacji - mowa o nawet 25 proc. dodatku dla pracowników prokuratur i sądów z terenu Warszawy. Rozporządzenie obowiązuje od 1 stycznia 2023 r., a pracownicy mówią o pustej normie i pytają czy środki na dodatki są zabezpieczone, albo czy jest szansa na zwiększenie planów finansowych. Postulują też objęcie rozwiązaniem kolegów z jednostek podwarszawskich.

02.03.2023

Sądy widzą problem z wstrzymanym przedawnieniem karalności - jest wniosek do TK

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sądy mają problem ze sprawami, które teoretycznie powinny być umorzone ze względu na przedawnienie karalności czynu, a toczą się, bo wstrzymano je z powodu covid. W ocenie sędziów to rozwiązanie może być niekonstytucyjne choćby dlatego, że nie wiadomo, jak długo będzie obowiązywać. Sprawą ma się zająć Trybunał Konstytucyjny, bo pytanie prawne skierował do niego Sąd Rejonowy w Jarosławcu.

02.03.2023

Nie będzie wyboru nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie ma podstaw do zwołania zgromadzenia w celu wyboru kandydatów na prezesa Trybunału Konstytucyjnego - taką uchwałę podjęło w środę Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK bezwzględną większością głosów, w obecności dwóch trzecich sędziów TK. To reakcja na wystąpienie grupy sędziów, którzy kwestionują prawo Julii Przyłębskiej do dalszego pełnienia funkcji prezesa.

01.03.2023

SN: Nie będzie kary dla prokuratora za zniesławienie radców

Prawnicy

Prokurator zarzucająca publicznie radcom prawnym, w liście do okręgowej rady, naruszenie zasad etyki zawodu, nie stanie przed sądem karnym. Zdaniem Sądu Najwyższego prawdopodobieństwo, że popełniła czyn karalny – zniesławiający prawników – nie jest wysokie. A państwo przyznało prokuratorom immunitet, aby chronić ich niezależności i bezpieczeństwa z powodu bezpodstawnych oskarżeń.

01.03.2023

Chaos w przedawnieniu karalności - MS zapowiada zmianę przepisu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Najpierw tarcza antycovidowa wstrzymała wiosną 2020 r. bieg przedawnienia karalności czynów i wykonania kary w sprawach o przestępstwa. Miesiąc później go "odwieszono", a w połowie 2021 r. ponownie... wstrzymano i to z wskazaniem na daty wsteczne. Może to spowodować ogromne problemy - prawnicy mają wątpliwości, jak liczyć terminy przedawnienia. Mówią o fuszerce legislacyjnej, która narusza gwarancje konstytucyjne.

01.03.2023