14 grudnia br. wygasa 5-letnia kadencja obecnego Rzecznika Praw Dziecka. Do poniedziałku - 20 listopada był na zgłoszenia kandydatów. Zgłoszono też dr Grzegorza Wronę, certyfikowanego specjalistę i superwizora z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, członek Rady Programowej Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw, Konrada Ciesiołkiewicza, współzałożyciela i przewodniczącego Komitetu Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej, prezesa Fundacji Orange oraz Marka Jerzego Konopczyńskiego, profesora nauk pedagogicznych, pedagoga resocjalizacyjnego, członka i wiceprzewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.

Po południu OKO.press poinformowało, że na adwokatkę Hornę-Cieślak postawili liderzy nowej koalicji - KO, Trzeciej Drogi i Lewicy, jest ich wspólną kandydatką na urząd Rzeczniczki Praw Dziecka. Ona sama potwierdziła to również w rozmowie z Prawo.pl.   

Czytaj: Adwokatka Monika Horna-Cieślak kandydatką na Rzeczniczkę Praw Dziecka >>

Głos dzieci musi być słyszalny

- Bardzo się cieszę z tej informacji. To jest szczególny czas, bo z jednej strony kolejna rocznica przystąpienia Polski do Konwencji o prawach dziecka, i bardzo się tym szczycimy, chwalimy, wszyscy mówimy, że z punktu widzenia dorosłych dzieci są dla nas najważniejsze, dzieci to nasza przyszłość. Nadal jednak - mam takie nieodparte wrażenie - funkcjonujemy w kraju, w którym "dzieci i ryby głosu nie mają", i teraz czas to zmienić. Bo chodzi o osobę, która będzie reprezentować właśnie dzieci i to ich potrzeby, w tym zakresie muszą być wzięte pod uwagę - mówi  Aleksandra Ejsmont, radca prawna, Kancelaria Radcy Prawnego Aleksandra Ejsmont.

Jak dodaje dzieci na stanowisku RPD potrzebują osoby, która ich słucha, uwzględnia ich potrzeby i jest ich głosem. - I spowoduje, że głos dzieci będzie w tym społeczeństwie słyszalny. A do zrobienia jest bardzo, bardzo dużo. Niestety kadencja ostatniego Rzecznika i jego aktywność była mocno ograniczona. W tej chwili dzieciaki borykają się z olbrzymimi problemami w bardzo wielu obszarach od edukacji, sytuacji w szkołach, poprzez przemoc rówieśniczą, z którą my dorośli nie potrafimy sobie poradzić. Konieczna jest kontynuacja działań związanych z ochroną dzieci przed przemocą i zauważenie dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, po różnego rodzaju trudności psychiczne i ograniczenia w dostępie do pomocy psychologicznej, psychiatrycznej. O tych problemach nie ma co rozmawiać, bo czas na to dawno minął, trzeba je po prostu rozwiązywać - dodaje.

 

Adwokatka dzieci

Monika Horna-Cieślak jest adwokatką oraz działaczką społeczną. Specjalizuje się w ochronie praw dzieci i młodzieży. Jest m.in. współautorką nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i innych ustaw (tzw. ustawy Kamilka), która m.in. wprowadza standardy ochrony dziecka we wszystkich placówkach, które zajmują się jego opieką i kary za uchylanie się od tego obowiązku oraz system monitorowania przypadków śmierci krzywdzonych dzieci, a także reguluje kwestie reprezentanta dziecka w sądzie, wysłuchania i zakłada  co najmniej 10 godzin szkoleń, co cztery lata, dla sędziów rodzinnych.

Mecenas współtworzyła też m.in. zmiany dotyczące przyjaznych warunków przesłuchania dziecka pokrzywdzonego przestępstwem i przyjaznych pokojów przesłuchań. Była inicjatorką powstania w warszawskiej ORA list adwokatów gotowych z urzędu reprezentować dzieci.

Na co dzień udziela pomocy prawnej osobom najmłodszym, przede wszystkim doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej oraz seksualnej. W swojej działalności na rzecz dzieci podejmuje bardzo szerokie działania m.in. legislacyjne, szkoleniowe, koordynuje projekty edukacyjne oraz badawcze. Jest też autorką publikacji i badań na temat udziału osób najmłodszych w procedurach prawnych. Współpracuje z podmiotami państwowymi, zagranicznymi oraz pozarządowymi na rzecz ochrony praw dzieci. Jest członkinią Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, członkinią Zespołu do spraw przeciwdziałania przestępczości przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę osób małoletnich przy ministrze sprawiedliwości oraz tutorką programu HELP Rady Europy.

Adwokatka w 2019 r. zwyciężyła w konkursie „Rising Stars – Liderzy Jutra”, zdobyła też I wyróżnienia w konkursie „Prawnik Pro Bono 2019".

RPD powołuje Sejm, za zgodą Senatu, na wniosek Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, grupy co najmniej 35 posłów lub co najmniej 15 senatorów.

Czytaj: Liderzy jutra - wschodzące gwiazdy świata prawniczego nagrodzone >>

  Powstają pierwsze listy adwokatów gotowych z urzędu reprezentować dzieci >>

Dr Romanowski: Intensywnie pracujemy nad wdrożeniem przepisów chroniących dzieci >>