Coraz więcej Polaków przeciwnych biciu dzieci, ale 43 proc. nadal klapsa dopuszcza

Prawo karne

72 proc. Polaków uważa, że wobec dzieci nie powinno stosować się kar cielesnych, 77 proc. jest przeciwnych biciu, a 54 proc. klapsom. Nadal jednak aż 19 proc. respondentów uważa, że lanie nikomu jeszcze nie zaszkodziło, a 43 proc. - że są sytuacje, kiedy dziecku trzeba dać klapsa. Aż 54 proc. przyznaje się do krzyczenia na dzieci - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Publicznej.

04.10.2023

MF: Wzrost płac w prokuraturach i sądach zgodny z możliwościami - o 12,3 proc.

Prokuratura

Planowany wzrost płac dla pracowników prokuratur i sądów o 12,3 proc. w 2024 r. uwzględnia m.in. ograniczenia zawarte w przepisach prawa krajowego i unijnego, obejmujące choćby maksymalny limit wydatków budżetu państwa - pisze do Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury Sebastian Skuza, wiceminister finansów. Związkowcy postulują 20 proc. podwyżki jeszcze w tym roku i kolejne 24 proc. od stycznia 2024 r.

03.10.2023

Nie wszystko złoto co się świeci - z ugody frankowicza z bankiem też jest wyjście

Wymiar sprawiedliwości

Frankowicze, w większości przypadków, wygrywają w sądach z bankami, a dodatkowo TSUE w kolejnych wyrokach staje po ich stronie. Nic więc dziwnego, że banki, chcąc minimalizować ewentualne straty i kolejne pozwy, oferują kredytobiorcom ugody. Część osób, która już je zawarła, zastanawia się jednak, czy z zawartego porozumienia można się wycofać. Prawnicy podkreślają, że szanse na podważenie są, choć droga nie jest najprostsza.

03.10.2023

Prokuratura okręgowa na województwo, rejonowa na powiat

Prokuratura

Mają zniknąć prokuratury regionalne, pozostaną okręgowe - tworzone na obszarze województwa, chyba że ich większa liczba będzie szczególnie uzasadniona, i rejonowe - tworzone na obszarze jednego, dwóch powiatów. Do tego dojdzie jeszcze Biuro Prokuratora Generalnego - to propozycje Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia. Przygotowany przez nie projekt Prawa o ustroju prokuratury opublikowano na stronie LSO.

02.10.2023

Sędziowie obciążeni, wniosków dużo - zabezpieczenia rodzinne i po kilku miesiącach

Wymiar sprawiedliwości

Zabezpieczenia w sprawach rodzinnych mają często kluczowe znaczenie. Chodzi bowiem np. o alimenty dla dziecka, kwestie kontaktów czy wykonywania władzy rodzicielskiej. Przepisy przewidują dla sędziów termin instruktażowy, zgodnie z którym w sytuacji, gdy taki wniosek musi być rozpatrzony na rozprawie, powinni ją wyznaczyć w ciągu miesiąca. Prawnicy wskazują, że termin wydłuża się do kilku miesięcy, a sędziowie, że wnioski są coraz częściej są nadużywane.

02.10.2023

Za jazdę po pijanemu wyższa kara, ale utrata auta dopiero za pół roku

Wymiar sprawiedliwości

Marzec przyszłego roku, październik bieżącego i ponownie marzec przyszłego - daty wejście w życie zmian dotyczących przepadku auta pijanego kierowcy zmieniły się w ostatnich miesiącach trzykrotnie. Wiadomo, że od 1 października z dwóch do trzech lat pozbawienia wolności wzrosło zagrożenie m.in. za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środki odurzających. Pijany kierowca będzie mógł stracić auto dopiero od 14 marca 2024 r.

02.10.2023

Nawet pięć lat więzienia za uchylanie się od zadośćuczynienia

Wymiar sprawiedliwości

Za uchylanie się od wykonania orzeczonego przez sąd na rzecz pokrzywdzonego lub osoby dla niego najbliższej, za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego, środka kompensacyjnego - grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Chodzi o obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, albo nawiązki w różnych sprawach - od wypadków po zniesławienia.

01.10.2023

Szykuje się chaos w sprawach karnych - nowy kodeks już dzieli sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Sprawca, który popełni przestępstwo po 1 października br., znajdzie się w nowej rzeczywistości prawnej. W niedzielę weszła nowela kodeksu karnego, która zmienia m.in. samą dyrektywę wymiaru kary, usuwając z niej cele wychowawcze, a pozostawiając jedynie zapobiegawcze. Wprowadza też możliwość bezwzględnego dożywocia - przeciwko czemu wielokrotnie wypowiadał się choćby ETPC. Część karnistów już zapowiada, że będzie stosować rozproszoną kontrolę konstytucyjności zmienianych przepisów i regulacje konwencyjne.

01.10.2023

Sytuacja w sądach: rozprawy wirtualne i masowe tymczasowe aresztowania

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Fundacja Court Watch Polska opublikowała raport „Obywatelski monitoring sądów”. Zaprezentowano stan przestrzegania zasad jawności oraz wyników obserwacji rozpraw stacjonarnych i zdalnych. Poruszono zagadnienie aresztów tymczasowych. Sędziowie zgadzają się w 87 procentach przypadków z wnioskami prokuratorskimi w tym zakresie. Najrzadziej stosują areszt sędziowie warszawscy, najczęściej – rzeszowscy.

30.09.2023

Oceny okresowe prokuratora co cztery lata, kierownika prokuratury co dwa

Prokuratura

Prokurator ma podlegać co cztery lata okresowej ocenie, w celu potwierdzenia jego przydatności do zajmowania stanowiska służbowego lub do pełnienia funkcji albo powierzenia innego zakresu zadań. Jeśli dwukrotnie, i po kolei, otrzyma ocenę negatywną, Prokurator Generalny będzie mógł go odwołać, po uprzednim wysłuchaniu, chyba że... wysłuchanie nie będzie możliwe - wynika z projektu Prawa o ustroju prokuratury, przygotowanego przez Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia".

29.09.2023

Wyższe stawki za urzędówki stają się faktem, w budżecie dodatkowe 120 mln zł

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało właśnie, że zapadła decyzja o zwiększeniu budżetu na 2024 r. o dodatkowe 120 mln złotych, by zrównać stawki za urzędówki z stawkami dla adwokatów i radców prawnych z wyboru. W praktyce ma to oznaczać ich dwukrotny wzrost. Taki krok, Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, zapowiadał w pismach skierowanych do prezesów samorządów adwokackiego i radcowskiego.

29.09.2023

NRA: Równość wobec prawa dotyczy i ministra sprawiedliwości

W związku z publicznymi wypowiedziami Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego przypominam, że równość wobec prawa, w tym podporządkowanie się orzeczeniom sądowym, dotyczy każdego obywatela, bez względu na status społeczny czy sprawowaną funkcję - brzmi oświadczenie Przemysław Rosatiego, prezesa NRA.

29.09.2023

Bartłomiej Ostrzechowski nowym partnerem w Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy

Rynek

We wrześniu do grona partnerów Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy dołączył Bartłomiej Ostrzechowski, adwokat, który będzie współkierował jej działem cywilnym. Mecenas Ostrzechowski specjalizuje się w prawie cywilnym i handlowym, w szczególności w problematyce odpowiedzialności odszkodowawczej. Reprezentuje polskie i zagraniczne podmioty w sporach cywilnych, gospodarczych, z zakresu prawa spółek handlowych, zwalczania nieuczciwej konkurencji i reprywatyzacji.

28.09.2023

Radcowski Ośrodek Pomocy Pro Bono działa już pięć lat

Prawnicy

Pięć lat temu Rada Okręgowa Izby Radców Prawnych w Warszawie podjęła uchwałę o utworzeniu Ośrodka Pomocy Pro Bono. Pierwsze sprawy zaczęły spływać do niego na początku 2019 roku, od tego momentu radcowie podjęli się pomocy w 215 sprawach. Przez sam ośrodek przewinęło się dotąd 197 prawników, w tym 42 aplikantów, dla których to szansa na zdobywanie doświadczenia.

28.09.2023

Pozew zbiorowy przy frankach kusi, ale sukces mało prawdopodobny

Wymiar sprawiedliwości Kredyty Kredyty frankowe

Coraz więcej frankowiczów decyduje się na drogę sądową. Zachęcają ich to tego nie tylko wyroki TSUE, ale też rekordowe raty. Do indywidualnej walki w sądzie zniechęcają natomiast koszty, choćby te związane z pracą pełnomocnika. Pozwy grupowe mogłyby być rozwiązaniem, ale - jak pokazuje praktyka sądowa - w sprawach "frankowych" zupełnie się nie sprawdzają. Lepszym pomysłem - w ocenie prawników - byłoby łączenie indywidualnych spraw do wspólnego rozpoznania.

28.09.2023

1 października happening w obronie pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości Wojsko

Postępowania sądowe trwają coraz dłużej, sądy są źle zarządzane, pracownicy zmagają się z niskimi wynagrodzeniami, presją i przeciążeniem pracy - to główne przyczyny, dla których Związek Zawodowy OZZ „AR PRIM” pracowników sądów zdecydował o zorganizowaniu happeningu. Ma odbyć się 1 października 2023 r. i pokazać przyczyny trudnej sytuacji w wymiarze sprawiedliwości.

28.09.2023

Awokaci wracają do szkół - II edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej

Prawnicy

Po sukcesie I edycji akcji „Adwokaci rozjaśniają prawo” w 2022 r., adwokaci wracają do szkół, tym razem by pokazać młodzieży, jak się bronić przed cyberhejtem, cyberstalkingiem, jak prawnie zwalczać nienawiść w wirtualnym świecie. Akcja ruszy już 3 października, adwokaci i aplikanci będą pracować w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które zgłosiły się do programu.

27.09.2023

E-rozprawy dostępne i dla publiczności, ale dużo zależy od praktyki sądu

Wymiar sprawiedliwości

E-rozprawy zapisały się już na stałe w sprawach cywilnych, sędziowie chętnie korzystają z takiego rozwiązania - podobnie zresztą jak i pełnomocnicy. Jednym z problemów, wynikających głównie z praktyki sądowej, jest natomiast uczestnictwo w takim trybie publiczności. Tu pomocne mają być zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, które zaczną obowiązywać od marca przyszłego roku. Sądy będą informować o możliwości włączenia się na takie posiedzenie.

27.09.2023

Delegacje prawników z kilkunastu krajów europejskich przyjeżdżają do Warszawy

Wymiar sprawiedliwości

Delegacje samorządów prawniczych zrzeszonych w Radzie Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) spotkają się w Warszawie 28 i 29 września. Po raz pierwszy posiedzenie Komitetu Sterującego (Standing Committee) CCBE będzie miało miejsce w Polsce – Komitet na stałe obraduje w Brukseli. Jednym z tematów będą także wyzwania stojące przed polskimi prawnikami w kontekście wprowadzanych w naszym kraju reform wymiaru sprawiedliwości.

27.09.2023