– Zapewnienie profesjonalnej pomocy prawnej, zwłaszcza obywatelom w trudnej sytuacji, jest jednym z obowiązków naszego państwa. Dzięki staraniom Ministerstwa Sprawiedliwości zwiększony został przyszłoroczny budżet na wynagrodzenia adwokatów i radców prawnych świadczących taką pomoc z urzędu - mówił Kaleta na specjalnej konferencji. Dodał, że jest przekonany, że podwyżka zapewni komfort pracy radcom i adwokatom świadczącym pomoc prawną z urzędu, a przede wszystkim ułatwi obywatelom w potrzebie dostęp do takiej właśnie profesjonalnej pomocy.

Wyjaśnił również, że w sumie w budżecie przeznaczona będzie na stawki łączna kwota 240 milionów zł. - To umożliwi sfinansowanie postulowanych podwyżek. Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu państwa na 2024 rok, uwzględniający środki w takiej właśnie wysokości. Była to propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości  - podsumował Kaleta.

Czytaj: MS: 120 mln złotych w projekcie budżetu na 2024 r. na zrównanie urzędówek ze stawkami "z wyboru" >>

Ministerstwo pracuje nad rozporządzeniami

Co więcej, w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają już prace nad projektami stosownych rozporządzeń. Obejmą one kwestię ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez adwokata, bądź radcę prawnego z urzędu. Oba projekty przewidują podwojenie we wszystkich rodzajach spraw stawek dla adwokatów i radców prawnych powoływanych z urzędu. W efekcie zostaną one zrównane z kwotami wynagrodzeń adwokatów i radców z wyboru.

Batalia o stawki za urzędówki trwa od dłuższego czasu. Na początku czerwca Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wystąpiło do premiera Mateusza Morawieckiego, by złożył, na podstawie art. 149 ust. 2 Konstytucji RP, wniosek do Rady Ministrów o uchylenie w całości rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 2016 r. w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu. Powód? Zakwestionowanie konstytucyjności tych przepisów przez Trybunał Konstytucyjny. Przypomnijmy w kwietniu i pod koniec ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny trzy razy wypowiadał się na temat stawek "za urzędówki" w sprawach cywilnych i karnych. Część z tych spraw dotyczyła radców prawnych, część adwokatów, ale wspólny był kierunek rozstrzygnięć. Według TK przepisy różnicujące wynagrodzenia obrońcy, pełnomocnika "z wyboru" i "z urzędu" są niekonstytucyjne. MS zapowiadało, że pracuje nad zmianami. Prezes NRA występował też w tej sprawie wielokrotnie do Ministra Sprawiedliwości - m.in. 25 kwietnia 2023 r. skierował pismo do resortu sprawiedliwości, informując że Adwokatura jest gotowa włączyć się aktywnie do prac zmierzających do kompleksowego uregulowania kwestii wynagrodzenia za czynności adwokackie związane ze świadczeniem pomocy prawnej z urzędu. Podobne pisma w sprawie urzędówek kierował też wcześniej i później - m.in. 28 czerwca br. Adwokatura przekazała również ministerstwu swoje postulaty w tym zakresie.

Pisma do resortu w sprawie stawek za urzędówki kierował także prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Włodzimierz Chróścik.