Stawki dla adwokatów i radców prawnych udzielających nieodpłatnej pomocy prawnej mają wzrosnąć dwukrotnie.Te deklaracje zawiera pismo wiceministra Sebastiana Kalety. 

Batalia o stawki za urzędówki trwa od dłuższego czasu. Na początku czerwca Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wystąpiło do premiera Mateusza Morawieckiego, by złożył, na podstawie art. 149 ust. 2 Konstytucji RP, wniosek do Rady Ministrów o uchylenie w całości rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 2016 r. w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu. Powód? Zakwestionowanie konstytucyjności tych przepisów przez Trybunał Konstytucyjny. Przypomnijmy w kwietniu i pod koniec ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny trzy razy wypowiadał się na temat stawek "za urzędówki" w sprawach cywilnych i karnych. Część z tych spraw dotyczyła radców prawnych, część adwokatów, ale wspólny był kierunek rozstrzygnięć. Według TK przepisy różnicujące wynagrodzenia obrońcy, pełnomocnika "z wyboru" i "z urzędu" są niekonstytucyjne. MS zapowiadało, że pracuje nad zmianami. Prezes NRA występował też w tej sprawie wielokrotnie do Ministra Sprawiedliwości - m.in. 25 kwietnia 2023 r. skierował pismo do resortu sprawiedliwości, informując że Adwokatura jest gotowa włączyć się aktywnie do prac zmierzających do kompleksowego uregulowania kwestii wynagrodzenia za czynności adwokackie związane ze świadczeniem pomocy prawnej z urzędu. Podobne pisma w sprawie urzędówek kierował też wcześniej i później - m.in. 28 czerwca br. Adwokatura przekazała również ministerstwu swoje postulaty w tym zakresie. 

Pisma do resortu w sprawie stawek za urzędówki kierował także prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Włodzimierz Chróścik. 

Zobacz też: Przyznanie wynagrodzenia za nieopłaconą pomoc prawną udzieloną z urzędu - PROCEDURA krok po kroku >>

 

MS: trwają uzgodnienia dotyczące dwóch rozporzączeń  

W odpowiedzi przesłanej prezesowi NRA wiceminister Kaleta informuje, że w resorcie prowadzone są obecne uzgodnienia wewnętrzne, mające na celu kompleksowe uregulowane wysokości wynagrodzenia za czynności adwokackie i radcowskie związane ze świadczeniem pomocy prawnej z urzędu, w ramach których zakłada się nowelizację rozporządzeń Ministra Sprawiedliwości:

Wiceminister wskazuje przy tym, że w jego ocenie projektowany zakres interwencji prawnej zakłada optymalne i systemowe rozwiązania uwzględniające oczekiwania środowiska adwokatów i radców prawnych w zakresie dostosowania do obecnych warunków ekonomicznych wysokości urzędowych stawek za wykonywane czynności. - Przewiduje się we wszystkich rodzajach spraw podwyższenie i zrównanie stawek dla adwokatów oraz radców prawnych ustanowionych obrońcami z urzędu ze stawkami w analogicznych sprawach prowadzonych przez adwokatów i radców prawnych ustanowionych obrońcami z wyboru - informuje. I dodaje, że to spowoduje, iż stawki dla adwokatów i radców prawnych udzielających nieodpłatnej pomocy prawnej mają wzrosnąć dwukrotnie.

Czytaj też: Zwrot wydatków ponoszonych przez pełnomocnika z urzędu oraz przez stronę - LINIA ORZECZNICZA >>

Czytaj: Radcy Prokuratorii Generalnej zaprzeczają, by ich stawki były wyższe niż adwokatów czy radców>>

Czytaj: MS chce zwiększyć stawki za urzędówki, ale najpierw oszacuje możliwości finansowe>>

120 mln zł w projekcie budżetu 

Ministerstwo informuje też, że skutki finansowe wynikające z wdrożenia projektowanych zmian zostały oszacowane łącznie na 120 mln zł w skali roku. - Wskazane wydatki zostały zaplanowane i ujęte w przedłożonym w dniu 28 lipca 2023 r. Ministrowi Finansów przez Ministra Sprawiedliwości wstępnym projekcie cześci 15 budżetu państwa Sqdy powszechne na rok 2024 - wskazano.

Czytaj też: Orzekanie o kosztach pomocy prawnej udzielonej z urzędu po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 20.12.2022 r., SK 78/21 >>