Z komornikami solidaryzują się też m.in. sędziowie, adwokaci i pracownicy sądów. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iuistitia zaapelowało do wszystkich sędziów, by w związku z "tragiczną śmiercią Pani Komornik Ewy Kochańskiej, każdą sesję 21 listopada br. rozpoczynali symboliczną chwilą ciszy". Z kolei Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, zaapelował do adwokatek i adwokatów by w czasie dni żałoby po śmierci komornik sądowej powiesili na drzwiach kancelarii kartki z symbolicznym wsparciem #solidarnizkomornikami. Ma to być też zobowiązanie do intensywnej pracy na rzecz bezpieczeństwa wszystkich prawników.

Czytaj: Po zabójstwie w Łukowie samorząd żąda zapewnienia komornikom bezpieczeństwa >>

Czytaj w LEX: Kwalifikacja prawna zdarzeń polegających na zadaniu pokrzywdzonemu ciosu nożem >>>

Czytaj w LEX: Strach lub wzburzenie jako okoliczności wyłączające karalność przekroczenia granic obrony koniecznej >>>

W poniedziałek i w dzień pogrzebu kancelarie zamknięte

Krajowa Rada Komornicza w sobotę poinformowała, że w najbliższy poniedziałek oraz w dniu pogrzebu komornik, kancelarie komornicze pozostaną zamknięte i nie będą wykonywać żadnych czynności o charakterze zewnętrznym, jak na przykład, odbieranie poczty, dokonywanie przelewów, wydawanie zaświadczeń itp., a przez cały przyszły tydzień nie będą przyjmować stron postępowań.

Jak wyjaśnił Przemysław Małecki, zastępca Rzecznika Prasowego KRK, działania te mają na celu zwrócenie uwagi na tę tragedię oraz na hejt, z jakim na co dzień komornicy spotykają się w swojej pracy. - Informujemy również, iż zawiadomimy organy ścigania o treści komentarzy nacechowanych mową nienawiści, jakie pojawiły się w Internecie pod informacją o tej tragedii - dodał.

Samorząd komorniczy zwróci się do Ministra Sprawiedliwości z żądaniem stanowczej reakcji i podjęcia natychmiastowych działań, w celu zapewnienia komornikom bezpieczeństwa podczas wykonywania czynności, które prowadzą w celu realizacji orzeczeń niezawisłych sądów.

Czytaj: Komornik zaatakowana przez nożownika - nie żyje >>

Adwokatura #solidarnazkomornikami

List do adwokatek i adwokatów wystosował również Przemysław Rosati, prezes NRA. - Tragiczna śmierć komornik sądowej Ewy Kochańskiej, która została zamordowana podczas wypełniania swoich obowiązków zawodowych, poruszyła całe środowisko prawnicze. Jako prawnicy na co dzień spotykamy się z ludzkim nieszczęściem, wysokimi emocjami, niekiedy agresją. Uczymy się, jak radzić sobie w skrajnie trudnych sytuacjach i tonować emocje klientów, jednak nie powinniśmy być pozostawieni samym sobie, bez wsparcia i ochrony ze strony państwa. Potrzebne są nie tylko zmiany w prawie, ale także edukacja społeczeństwa o obowiązkach i specyfice pracy prawników - podkreślił.

Dodał, że ważna jest solidarność całego środowiska prawniczego. - W trudnym okresie okażmy wsparcie samorządowi komorników, nie unikajmy w rozmowach z klientami tematu bezpieczeństwa i roli, jaką prawnicy spełniają w społeczeństwie. Bezwzględnie konieczne jest kształtowanie opinii publicznej w atmosferze szacunku i zrozumienia roli prawników w demokratycznym państwie prawnym. Propagujmy bezpieczeństwo naszej pracy - wskazał. Apelując, by w czasie dni żałoby po śmierci komornik sądowej Ewy Kochańskiej adwokatki/adwokaci powiesili na drzwiach kancelarii kartki z symbolicznym wsparciem #solidarnizkomornikami, które będzie zobowiązaniem do intensywnej pracy na rzecz bezpieczeństwa wszystkich prawników.

Dłużnik zaatakował w kancelarii komorniczej

Komornik zaatakowana została w swojej własnej kancelarii, w piątek przed godziną 13. Napastnikiem był 42-letni mieszkaniec powiatu i zaatakował też pracownika kancelarii.

Na miejsce przyjechali policjanci, ponieważ mężczyzna był agresywny użyli wobec niego broni palnej. Z raną okolic brzucha przetransportowano go do szpitala. Komornik również trafiła do szpitala, tam przeszła operację. Niestety jej życia nie udało się uratować. Do szpitala trafił także pracownik kancelarii.

Co ważne, według nieoficjalnych informacji mężczyzna miał wcześniej wejść do innej kancelarii komorniczej w tym samym budynku, gdzie znieważył jej pracownika.

Komornicy po tragedii podkreślali, że to też efekt hejtu, który od dłuższego czasu kierowany jest pod ich adresem.

Czytaj w LEX: Zabójstwo pod wpływem silnego wzburzenia >>>

Czytaj w LEX: Zamiar nagły i zamiar przemyślany >>>