W poniedziałek i w dzień pogrzebu kancelarie komornicze mają być zamknięte.

- Uważamy za absolutnie niedopuszczalne jakiekolwiek dezawuowanie naszej pracy, którą wykonujemy w imieniu Rzeczypospolitej i nie godzimy się na sytuację, w której komornicy sądowi są traktowani bez należnego im szacunku - brzmi stanowisko Krajowej Rady Komorniczej. Wskazano też, że samorząd  jest głęboko poruszony tragedią i brutalnym atakiem na Ewę Kochańską.

- Łączymy się myślami z Rodziną Naszej Koleżanki, mając jednocześnie świadomość, iż mogło to spotkać każdego z nas. Jako Samorząd zawodowy uważamy, że niezbędna jest nasza stanowcza reakcja na ten bestialski czyn- wskazano.

Czytaj: Komornik zaatakowana przez nożownika - nie żyje >>

Czytaj w LEX: Zabójstwo pod wpływem silnego wzburzenia >>>

Czytaj w LEX: Kwalifikacja prawna zdarzeń polegających na zadaniu pokrzywdzonemu ciosu nożem >>>

Czytaj w LEX: Zamiar nagły i zamiar przemyślany >>>

W poniedziałek kancelarie komornicze zamknięte

Samorząd komorniczy chce swój ból i oburzenie wyrazić poprzez każdą kancelarię.

- W geście protestu przeciwko wszelkim przejawom agresji wobec komorników sądowych, asesorów, aplikantów i pracowników kancelarii komorniczych, w najbliższy poniedziałek oraz w dniu pogrzebu Naszej Koleżanki, kancelarie komornicze pozostaną zamknięte i nie będą wykonywać żadnych czynności o charakterze zewnętrznym, jak na przykład, odbieranie poczty, dokonywanie przelewów, wydawanie zaświadczeń itp., a przez cały przyszły tydzień nie będą przyjmować stron postępowań - poinformował Prawo.pl Przemysław Małecki, zastępca Rzecznika Prasowego Krajowej Rady Komorniczej.

Jak wyjaśnił, działania te mają na celu zwrócenie uwagi na tę tragedię oraz na hejt, z jakim na co dzień komornicy spotykają się w swojej pracy. - Informujemy również, iż zawiadomimy organy ścigania o treści komentarzy nacechowanych mową nienawiści, jakie pojawiły się w Internecie pod informacją o tej tragedii - dodał.

Adwokaci, sędziowie, kuratorzy - składają kondolencje

- Dziś jesteśmy myślami i sercem ze środowiskiem polskich komorników oraz rodziną nieżyjącej Pani Komornik - powiedział w sobotę Przemysław Rosati prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Z kolei Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zaapelowało do wszystkich sędziów, by w związku z "tragiczną śmiercią Pani Komornik Ewy Kochańskiej, każdą sesję 21.11.2022 r. - czyli w najbliższy poniedziałek, rozpocząć symboliczną chwilą ciszy".

Swoje kondolencje już w piątek składał też Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych.  

Dłużnik zaatakował w kancelarii komorniczej

Komornik zaatakowana została w swojej własnej kancelarii, w piątek przed godziną 13. Napastnikiem był 42-letni mieszkaniec powiatu i zaatakował też pracownika kancelarii.

Na miejsce przyjechali policjanci, ponieważ mężczyzna był agresywny użyli wobec niego broni palnej. Z raną okolic brzucha przetransportowano go do szpitala. Komornik również trafiła do szpitala, tam przeszła operację. Niestety jej życia nie udało się uratować. Do szpitala trafił także pracownik.

Co ważne, według nieoficjalnych informacji mężczyzna miał wcześniej wejść do innej kancelarii komorniczej w tym samym budynku, gdzie znieważył jej pracownika.

Komornicy po tragedii podkreślali, że to też efekt hejtu, który od dłuższego czasu kierowany jest pod ich adresem.

Czytaj w LEX: Nadzór nad komornikiem >>>

Czytaj w LEX: Przełamanie oporu dłużnika i polecenie komornikowi usunięcia oporu >>>