Infolinię uruchamia Krajowa Rada Komornicza. Samorząd od 2011 roku organizuje Dzień Otwarty Komorników Sądowych. - Jako komornicy sądowi niemal na co dzień spotykamy się z osobami, które wskutek nieprzemyślanych decyzji, braku wiedzy, a czasami z powodu zwykłej lekkomyślności stali się dłużnikami, których zobowiązanie musi egzekwować komornik. Nasze doświadczenia wskazują, że wielu z tych sytuacji można było uniknąć, gdyby decyzja o zadłużeniu się została poprzedzona rzetelną analizą sytuacji finansowej zobowiązanego. Szczególnie dotyczy to pożyczek „pozabankowych”, których uzyskanie jest stosunkowo proste, jednak wiąże się zwykle ze zwiększonymi kosztami - wskazuje Krajowa Rada Komornicza.

Czytaj: Nowa ustawa antylichwiarska podpisana przez prezydenta >>

Czytaj w LEX: Marciniak Andrzej, W kwestii przedawnienia roszczenia komornika sądowego z tytułu opłat egzekucyjnych >>>

Korzystna pożyczka nie jest zła

Komornicy podkreślają, że chcą uczulić obywateli, że o ile nie ma oczywiście nic złego w samym pożyczaniu pieniędzy, czy korzystaniu z kredytu,  jednak zawsze trzeba znać warunki, na jakich zaciąga się zobowiązanie i skonfrontować je z własnymi możliwościami, czemu służy choćby badanie zdolności kredytowej.  

- Kwestia zdolności kredytowej jest szczególnie istotna w czasach kryzysu i zwiększonego zapotrzebowania na pozyskanie dodatkowych środków z przeznaczeniem na zniwelowanie skutków wzrostu cen. Warto w tym miejscu przypomnieć, że już dzisiaj, ponad dwa miliony Polaków pracują otrzymując, tak zwane, minimalne wynagrodzenie, tym samym, są niemal całkowicie pozbawieni zdolności kredytowej i „skazani” na korzystanie z dużo droższych opcji zaciągania zobowiązań - dodają zachęcając do udziału w wydarzeniu.   

Czytaj w LEX: Właściwość komornika sądowego >>>

Czytaj w LEX: Czynności komornika sądowego związane ze spisem inwentarza >>>

 

Mierz siły na zamiary

Aby lepiej zobrazować, jakie zachowania są najbardziej ryzykowne, opracowanych zostało też ”Dziesięć zasad bezpiecznego pożyczania”, których przestrzeganie - jak wskazują komornicy - powinno zminimalizować ryzyko podejmowane przy zaciąganiu zobowiązań. Chodzi o:

  • Pożyczaj z głową;
  • Nie ma nic za darmo;
  • Pamiętaj że poręczając pożyczkę ponosisz taką samą odpowiedzialność jak pożyczkobiorca;
  • Mierz siły na zamiary;
  • Nie zawieraj umowy pod wpływem emocji i presji czasu;
  • Jeśli to ty pożyczasz pieniądze dla kogoś z rodziny, to ty musisz je oddać;
  • Jeśli nie rozumiesz któregoś słowa lub skrótu w umowie poproś o wyjaśnienie;
  • Nieodbieranie korespondencji w sprawie zawartej umowy nie rozwiązuje problemu;
  • Szukaj porozumienia;
  • Kto pyta nie błądzi.  
     

Czytaj w LEX: Uprawnienie komornika sądowego do żądania udzielenia informacji i złożenia wyjaśnień >>>

Czytaj w LEX: Zbieg egzekucji komorniczej i administracyjnej do rachunku bankowego >>>

Czytaj w LEX: Praktyczne aspekty doręczeń pism procesowych za pośrednictwem komornika sądowego oraz e-doręczeń w postępowaniu egzekucyjnym >>>