Kwota bazowa na nieodpłatną pomoc prawną wzrośnie do 6104 zł w 2025 r.

Prawnicy

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by w 2025 roku kwota bazowa stanowiąca podstawę ustalenia wysokości dotacji na finansowanie zadań związanych z udzielaniem nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczeniem nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej wynosiła 6104 złotych. Projekt rozporządzenia trafił właśnie do opiniowania.

20.06.2024

KRS zaniepokojona zmianami kadrowymi w sądach, wzywa ministra do zaprzestania działań

Wymiar sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości rozpoczął 18 czerwca procedurę odwołania z pełnionych funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie sędzi Joanny Przanowskiej-Tomaszek i pięciu wiceprezesów. Teraz reaguje na to Krajowa Rada Sądownictwa - wyrażając, jak wskazano w uchwale, głębokie zaniepokojenie. Powołuje się przy tym na zabezpieczenie Trybunału Konstytucyjnego, który w czwartek ma wypowiedzieć się na temat konstytucyjności przepisów dotyczących odwołania kierownictwa sądów.

20.06.2024

Będzie zakaz "owoców zatrutego drzewa"? Sejm szykuje się do prac, a służby mają wątpliwości

Wymiar sprawiedliwości

Prawnicy i obrońcy praw człowieka apelują od dłuższego czasu o powrót do zakazu przeprowadzenia i wykorzystania dowodu uzyskanego do celów postępowania karnego za pomocą czynu zabronionego. Petycję w tej sprawie skierowała do Sejmu Naczelna Rada Adwokacka, teraz projektem poselskim zajmie się Sejm. Sprawa budzi kontrowersje wśród samych służb, bo jak podkreślają funkcjonariusze, są sytuacje, kiedy taka możliwość jest potrzebna pod warunkiem, że nie jest nadużywana.

20.06.2024

Prof. Markiewicz: Nie tylko kwestia neo-sędziów, potrzebne też zmiany w nadzorze nad sądami

Wymiar sprawiedliwości

Jesienią Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury powinna mieć gotowy projekt regulujący kwestie wskazane przez ETPCz w wyroku pilotażowym Wałęsa przeciwko Polsce. I chodzi nie tylko o status neo-sędziów, ale też m.in. nowe izby Sądu Najwyższego i skargę nadzwyczajną – mówi serwisowi Prawo.pl prof. Krystian Markiewicz, przewodniczący Komisji.

20.06.2024

W lipcu ruszają prace nad ustawą o pracownikach sądów

Wymiar sprawiedliwości

Już w lipcu mają ruszyć prace legislacyjne nad tworzeniem ustawy o pracownikach sądów, odrębnie mają zostać uregulowane kwestie dotyczące pracowników prokuratury - to zapowiedzi, które padły ze strony kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości podczas spotkania ze związkowcami. Poinformował o tym na swoim profilu Ogólnokrajowy Związek Zawodowy Ar Prim.

19.06.2024

SN: Prawo do zatrzymania bankom nie przysługuje, jeśli mogą potrącić wierzytelność

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy, w składzie siedmiu sędziów, wypowiedział się w sprawie stosowania przez banki tzw. prawa zatrzymania już po unieważnieniu umowy kredytu "frankowego". Uznał, że prawo to nie przysługuje, jeśli można potrącić wierzytelność z wierzytelności drugiej strony. Kwestia tzw. prawa zatrzymania pojawiała się w różnych zagadnieniach prawnych kierowanych przez sądy do SN i dotyczących wzajemności umów kredytów "frankowych". Zwrócił na to uwagę w swoich pytaniach Rzecznik Finansowy.

19.06.2024

Warszawska ORA przyjęła Kodeks dobrych praktyk przy zatrudnianiu osób LGBT+

Wymiar sprawiedliwości

Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie przyjęła Kodeks dobrych praktyk we współpracy i zatrudnianiu osób LGBT+. Dokument adresowany jest do kancelarii adwokackich i ma stanowić - jak podkreśla izba - łatwe do wdrożenia narzędzie wyznaczające standardy budowania organizacji inkluzywnych, uwzględniających perspektywę osób identyfikujących się jako LGBT+. Zakłada m.in., że po wdrożeniu zasad kancelaria będzie respektować preferowane imiona, zaimki, ale też sposób ubierania się zgodnie z tożsamością płciową.

19.06.2024

Kłopoty I Prezes SN z... wymiarem sprawiedliwości

Prawnicy

Do prokuratury wpłynęło kilka zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa przez pierwszą prezes Sądu Najwyższego. Chodzi o przekroczenie uprawień i poświadczenie nieprawdy. Sygnały płyną od sędziów tego sądu. Są spowodowane tym, że nieobecnych na kolegium sądu sędziów prezes wliczała do osób wstrzymujących się od głosu i w ten sposób powstawało fałszywe kworum. Ponadto zarzuty dotyczą przetrzymywania akt. Z tymi działaniami wiążą się również zarzuty dyscyplinarne.

19.06.2024

Prof. Olaś: Zasada proporcjonalności w procesie cywilnym ma rosnące znaczenie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nadmiarowe procedury i przedłużające się procesy, wraz ze zbytecznymi kosztami i opóźnieniami, mogą uniemożliwić uczciwe i sprawiedliwe rozstrzyganie sporów - wskazuje prof. Andrzej Olaś z Zakładu Postępowania Cywilnego WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego. I dodaje, że dlatego tak ważna jest zasada proporcjonalności w ujęciu procesowym silnie sprzężona z zagwarantowaną konstytucyjnie i konwencyjnie zasadą prawa do sądu.

19.06.2024

Nowa KRS przejmie nadzór nad sądami?

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury pracuje obecnie nad zmianami, które mają uregulować m.in. status tzw. neo-sędziów. To jednak nie wszystko, bo jak zapowiedział w rozmowie z Prawo.pl przewodniczący Komisji, prof. Krystian Markiewicz, przygotowane zostaną propozycje zmian w zakresie nadzoru nad sądami. Chodzi o to, by nadzór administracyjny nie był w rękach ministra.

19.06.2024

MS rozważa rozwód przed notariuszem lub kierownikiem urzędu stanu cywilnego

Wymiar sprawiedliwości

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają analizy dotyczące wprowadzenia możliwości pozasądowego rozwiązywania małżeństw przez rozwód za porozumieniem stron. Rozważane są dwa modele - tzw. rozwód notarialny oraz rozwód w trybie administracyjnych czyli przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Obecnie prowadzone są badania prawnoporównawcze, sprawą zajmie się Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego - informuje resort.

18.06.2024

Pracownik sądowy na minimalnej i z nadgodzinami - sądy tracą ludzi i toną w sprawach

Wymiar sprawiedliwości

Jeden z wydziałów apelacji liczył do niedawna pięciu pracowników, w ostatnich miesiącach został tylko jeden z zaledwie dwuletnim stażem - takie przykłady płyną z całego kraju i z sądów różnych instancji. Powód - niskie wynagrodzenie przy dużym obciążeniu pracą - nawet po 800 akt "na głowę". Bywa, że pisma sądowe wychodzą z sądów dopiero po kilku miesiącach. MS zapewnia, że rozważa zmiany, a pracownicy wskazują, że jeśli te nie będą szybkie, to sądy staną.

18.06.2024

Skarga na adwokata? W sprawie sprzed 12 miesięcy trafi od razu do rzecznika

Wymiar sprawiedliwości

Skarga na adwokata lub aplikanta ma być rozpoznawana w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od dnia jej wniesienia, a o sposobie jej załatwienia ma zostać poinformowany sam zainteresowany. Będzie ona przekazywana bezpośrednio do rzecznika dyscyplinarnego izby adwokackiej, jeżeli z jej treści wynika, że od zdarzenia do jej złożenia minęło więcej niż 12 miesięcy. Jeśli skarżący nie będzie zadowolony z załatwienia sprawy przez referat skarg, trafi ona również do rzecznika.

18.06.2024

Frankowiczom coraz łatwiej negocjować warunki ugód z bankami

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe

Frankowicze procesujący się z bankami coraz częściej mają szansę na zawarcie korzystnej ugody. Banki tracą entuzjazm do wieloletnich procesów, po których muszą płacić gigantyczne odsetki, więc chętniej idą na ustępstwa, a kredytobiorcy też nie zawsze chcą latami czekać na zwycięstwo. Warto zadbać np. o kwestię uregulowania zwrotu kosztów procesu, jakie poniósł kredytobiorca w związku z wytoczeniem powództwa - to jasno powinno wynikać z treści ugody.

17.06.2024

Polska będzie wykonywać wyroki ETPCz – rząd zapowiada specjalną ustawę

Wymiar sprawiedliwości

Ministrowie sprawiedliwości i spraw zagranicznych deklarują poważne traktowanie i wykonywanie wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ma powstać specjalna ustawa, ale przede wszystkim konieczne jest poprawienie zakwestionowanych przez Trybunał przepisów. Problem jest jednak większy niż tylko „posprzątanie po PiS”, bo np. aborcyjny wyrok w sprawie Alicji Tysiąc czeka na wykonanie od 2007 roku.

17.06.2024

Dodatek dla sędziego penitencjarnego? Sędziowie postulują zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie penitencjarni mają w nadzorze zakłady karne, izby zatrzymań czy ośrodki dla cudzoziemców, a mimo to nie przysługują im dodatki, jeśli nie są wizytatorami. Z kolei sędziowie rodzinni dodatek dostają, jeśli mają w nadzorze choćby jedną placówkę leczniczą - wynika z uwag do projektu zmiany rozporządzenia w sprawie funkcji oraz sposobu ustalania dodatków funkcyjnych przysługujących sędziom. W ocenie sędziów czas na zmiany.

17.06.2024

NRA chce, by w budżecie na 2025 r. zabezpieczono pieniądze na urealnienie urzędówek

Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka przyjęła stanowisko, w którym zwraca się do ministra sprawiedliwości o podjęcie działań zmierzających do zabezpieczenia w ustawie budżetowej na rok 2025 środków finansowych pozwalających na urealnienie urzędówek. Od 5 czerwca obowiązuje rozporządzenie zrównujące stawki za urzędówki adwokatów i radców prawnych ze stawkami dla obrońców i pełnomocników z wyboru.

16.06.2024

Pierwsza prezes SN z zarzutami dyscyplinarnymi

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego uznał, że I prezes SN Małgorzata Manowska dopuściła się obrazy przepisów prawa i naruszyła godność urzędu. Tłem zarzutów postawionych przez rzecznika Dyscyplinarnego SN Andrzeja Tomczyka ma być jest spór wewnątrz SN. Chodzi o to, że we wrześniu 2021 r. "starzy" sędziowie SN opuścili obrady Kolegium SN. Był to protest wobec powołania Izby Dyscyplinarnej oraz niewykonania orzeczeń TSUE.

15.06.2024

Prokurator chce się zrzec ukraińskiego obywatelstwa - związkowcy piszą do prezydenta Ukrainy

Prokuratura

Asystentka wrocławskiej prokuratury w maju tego roku zdała pozytywnie egzamin prokuratorski. Od 2013 roku ma obywatelstwo polskie, ale równocześnie też jest obywatelską Ukrainy, a to - zgodnie z polskimi przepisami - uniemożliwia jej pracę na stanowisko prokuratora. Tymczasem jej wniosek o zrzeczenie się obywatelstwa ukraińskiego od roku czeka na rozpatrzenie. Dlatego Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP wystąpił do ukraińskiego prezydenta z prośbą o pomoc w sprawie.

15.06.2024

"Kryształowe Serce Radcy Prawnego" - znamy laureatów konkursu

Prawnicy

Działalność pro bono na rzecz osób słabszych i wykluczonych doceniła kapituła XVI edycji konkursu "Kryształowe Serce Radcy Prawnego". Laureaci stają po stronie skrzywdzonych dzieci, osób w kryzysie bezdomności i zwierząt, angażują się w integrację uchodźców wojennych i edukację prawną najmłodszych. Przyznane zostało też specjalne wyróżnienie od Wolters Kluwer Polska oraz tytuł "Ambasadora mediacji".

14.06.2024