Dubois i Stępiński: Minął rok a sędzia Tuleya nadal zawieszony

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rok temu trzech mężczyzn w togach podających się za sędziów zawiesiło sędziego Igora Tuleję w wykonywaniu funkcji sędziego. Niezwłocznie po wydaniu tego „orzeczenia” przełożony sędziego nie dopuścił go do pracy, czyli do orzekania, pomimo że decyzja o zawieszeniu nie miała żadnego znaczenia prawnego, bo nie pochodziła od sądu.

24.11.2021

Sądy w ciągłej reformie, a obywatel czeka dłużej na rozpoznanie sprawy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W latach 2015 - 2020 znacząco wydłużyły się postępowania sądowe m.in. w sprawach cywilnych, z zakresu prawa pracy, rodzinnych i gospodarczych. Według Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia to efekt m.in. wadliwej polityki kadrowej, systematycznego zmniejszania się liczby sędziów - pod koniec 2020 r. liczba wakatów sędziowskich sięgała tysiąca - i równoczesnego wzrostu wpływu spraw.

24.11.2021

Rising Stars 2021 - znamy już wschodzące gwiazdy rynku prawniczego

Wydarzenia

We wtorek poznaliśmy zwycięzców dziesiątej, jubileuszowej, edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra. Na podium tym razem stanęli adwokaci. Pierwsze miejsce zajął Grzegorz Kukowka z kancelarii Dentons, drugie Katarzyna Lejman z LSW, a trzecie Joanna Kuc z Greenberg Traurig. Znamy 10 laureatów nagrody głównej i 5 - nagród specjalnych.

23.11.2021

W obronie "dublerów" TK może podważyć przepis gwarantujący prawo do sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W środę 24 listopada Trybunał Konstytucyjny może uznać, że skarga do Strasburga jest niedopuszczalna, a Europejski Trybunał Praw Człowieka nie ma kompetencji, by oceniać status sędziów, w tym sędziów naszego sądu konstytucyjnego. Wniosek Prokuratora Generalnego zmierza do wyeliminowania skarg na brak gwarancji sprawiedliwego procesu, a zatem do likwidacji kolejnego mechanizmu kontrolnego.

23.11.2021

Rząd już nie odwołuje się od wyroku ETPC w sprawie statusu Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polski rząd wycofał z Europejskiego Trybunału Praw Człowieka odwołanie od wyroku w sprawie adwokat Joanny Reczkowicz, w którym Trybunał uznał, że jej zawieszenie w czynnościach na okres trzech lat, w związku z różnymi naruszeniami Kodeksu Etyki Adwokackiej, zostało orzeczone przez wadliwie powołanych sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wyrok jest więc prawomocny.

23.11.2021

Pandemia wyrównała szanse prawników na rynku

Prawnicy Nowe technologie Prawo gospodarcze

Pandemia stworzyła kancelariom podobne warunki świadczenia usług - prawnicy z mniejszych miast mogą na równi konkurować z tymi z dużych ośrodków. W czasach zdalnego świadczenia usług trudniej jest pozyskać nowych klientów, jednak ci ostatni nie upierają się już, że muszą mieć prawnika na sąsiedniej ulicy. Uczą się nowych technologii i przyzwyczajają do kontaktów zdalnych. Problemy z informatyzacją mają nadal sądy.

23.11.2021

W sobotę kolejny Dzień Otwarty Notariatu

Wymiar sprawiedliwości

Temat tegorocznej edycji brzmi „Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o swój majątek. Bo warto zaufać profesjonaliście”. To nie oznacza, że notariusze nie będą też doradzać w innych kwestiach. Akcja zaplanowana jest od godz. 10 do 16, informacje prawne przekazywane będą bezpłatnie telefonicznie oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych – na czacie i podczas streamingu.

23.11.2021

23 listopada poznamy laureatów konkursu Rising Stars 2021

Prawnicy

We wtorek 23 listopada odbędzie się finałowa gala X już edycji konkursu „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2021”. O miejsce na podium walczy trzydziestu pięciu młodych prawników. Gala będzie transmitowana na żywo, by każdy mógł ją bezpłatnie obejrzeć. Gościem specjalnym będzie Mateusz Kusznierewicz.

22.11.2021

Prezydent też przeciwko wyrokom ETPC w sprawie polskich sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Tworząc nieznaną polskiej ustawie zasadniczej procedurę kontroli kształtowania składu Trybunału Konstytucyjnego, Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu modyfikuje w sposób zasadniczy przepisy Konwencji, którymi związało się Państwo Polskie i jest w swej istocie orzeczeniem wydanym poza jej treścią - uważa Prezydent Andrzej Duda.

22.11.2021

W pandemii prawnik w sądzie łatwo nie ma, pomagają e-rozwiązania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pandemia przyspieszyła to, co w sądach i kancelariach powinno nastąpić już wiele lat temu. Choć zdalne rozprawy, e-doręczenia nie są rozwiązaniami doskonałymi, mają wielu zwolenników i, jak podkreślają adwokaci oraz radcy prawni, ułatwiają im pracę. Rośnie też apetyt na więcej - choćby digitalizowane akta, czy możliwość składania pozwów przez internet.

22.11.2021

Sądy reformowane od sześciu lat, a bilans ciągle ujemy

Wymiar sprawiedliwości

Wzrost przewlekłości postępowań, nadmierny formalizm, spadek poziomu niezależności sądów i niezawisłości sędziów, drastyczne pogorszenie standardu realizacji zasady jawności postępowań - to w ocenie prawników skutki reform, które zostały przeprowadzone i są planowane w wymiarze sprawiedliwości.

20.11.2021

W sytuacji kryzysu wymiaru sprawiedliwości szansą sądy powszechne

Wymiar sprawiedliwości

Koncepcja decentralizacji idei konstytucyjności - w rozumieniu likwidacji Trybunału Konstytucyjnego, przy wzmocnieniu mandatu sądów powszechnych i administracyjnych do bezpośredniego stosowania konstytucji, mogłaby być szansą na uporanie się z kryzysem wymiaru sprawiedliwości - oceniali prelegenci i uczestnicy konferencji "Wymiar sprawiedliwości w Polsce - perspektywa przyszłości", która odbywa się w sobotę w Warszawie.

20.11.2021

Dłuższa droga do rozwodu - będą pouczenia, mediacje i sporo czasu na przemyślenia

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Miłość aż po grób - może po zmianach projektowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości nabrać bardzo dosłownego sensu. Przynajmniej, jeżeli chodzi o osoby mające małoletnie dzieci. Resort uznał, że powinny się one dodatkowo zastanowić, więc do pozwu o rozwód będą musiały dołączyć zaświadczenie o odbyciu postępowania informacyjnego lub prawomocne postanowienie o jego umorzeniu.

20.11.2021

KE robi kolejny krok w kierunku "pieniądze za praworządność"

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Komisja Europejska wysłała w piątek listy do Polski i Węgier, co jest nieformalnym pierwszym krokiem w kierunku uruchomienia nowego mechanizmu "pieniądze za praworządność". Do Polski skierowane zostały pytania dotyczące niezależności sądownictwa i poszanowania prawa UE, a do Węgier dotyczące wydatkowania unijnych funduszy, ryzyka konfliktu interesów i korupcji.

19.11.2021

Raport: Toczy się 138 postępowań dyscyplinarnych i wyjaśniających wobec sędziów

Prawnicy

Rekordzistami, jeżeli chodzi o liczbę postępowań wyjaśniających i dyscyplinarnych są sędzia Waldemar Żurek, który ma 14 postępowań oraz prokurator Krzysztof Parchimowicz, wobec którego toczy się 17 postępowań dyscyplinarnych i trzy postępowania karne - czytamy w najnowszym raporcie przygotowanym przez Komitet Obrony Sprawiedliwości.

19.11.2021

Komisarz UE: Niezależność polskich sądów jest zagrożona

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości stanowią źródło poważnego zaniepokojenia, ponieważ zwiększyły wpływ władzy wykonawczej i ustawodawczej na sądy, ze szkodą dla niezawisłości sędziów - stwierdził komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Tymczasem minister sprawiedliwości próbował go przekonywać, że organy UE nie mają prawa zajmować się organizacją sądownictwa.

19.11.2021

Prokurator komentuje działanie adwokatów, prezes NRA wyraża sprzeciw

Prawnicy

W komunikacie dotyczącym jednej ze spraw rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Warszawie wskazał, że uniemożliwienie rozpoznania na sali sądowej sprawy osoby podejrzanej o gigantyczne oszustwa to działanie typowe dla adwokata, a nie niezawisłego sądu. Sprzeciw wystosował Przemysław Rosati, prezes NRA wskazując, że to język arogancji, lekceważenia oraz deprecjonowania zawodu adwokata.

19.11.2021

Specjalizacja, wiedza, technologia - kluczem do sukcesu prawnika

Prawnicy

Rynek prawny odczuwa skutki pandemii - konkurencja jest zdecydowanie większa, a prawnicy, chcąc nie chcąc, musieli się przestawić choćby na nowe technologie. Jednak nawet w trudnych czasach kancelarie mogą wzmocnić swoją pozycję - warto docenić specjalizację, często w wąskim obszarze, transparentne relacje z klientami i dostosowanie się do ich zmieniających potrzeb.

19.11.2021

Sprawca wypadku może zapłacić też za prywatne wizyty i sprzęt do rehabilitacji

Prawo karne Prawo cywilne

Poszkodowany w wypadku komunikacyjnym może uzyskać świadczenia w toku postępowania likwidacyjnego. Niezadowolony z jego wyników może też podjąć decyzję o zgłoszeniu żądań na drodze procesu cywilnego i dochodzić realizacji swoich roszczeń w postępowaniu karnym. Możliwości jest wiele - tyle że roszczeń nie można kumulować, a świadomość społeczna o co i jak można walczyć jest nadal mała.

19.11.2021

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: Polskie reformy sądownictwa budzą niepokój

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Polskie reformy wymiaru sprawiedliwości stanowią źródło poważnego zaniepokojenia. Zwiększyły wpływ władzy wykonawczej i ustawodawczej na wymiar sprawiedliwości ze szkodą dla niezawisłości sędziów - mówił w czwartek na posiedzeniu sejmowych komisji komisarz Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

18.11.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski