W SN konflikt na tle sprawozdania z działalności

Prawnicy

Senat może odrzucić sprawozdanie z działalności Sądu Najwyższego, czego konsekwencją będzie negatywna ocena Pierwszej Prezes tego sądu, która nie sprostała obowiązkom ustawowym. Nie zwołała bowiem Zgromadzenia Ogólnego Sędziów i nie poddała dokumentu pod dyskusję. Pandemia Covid-19 nie może być przyczyną przyjęcia takiego pozaprawnego trybu - uważają sędziowie.

16.03.2021

KE zapowiada działania w sprawie praworządności w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sytuacja praworządności w Polsce daje poważne powody do niepokoju - stwierdził we wtorek komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. I dodał, że Komisja Europejska jest zdeterminowana, by wykorzystać wszystkie narzędzia w jej dyspozycji, by zareagować na te obawy. - Kontynuujemy naszą analizę. Będziemy działali stanowczo - ostrzegł. A europosłowie apelowali do KE o jednoznaczne działania.

16.03.2021

Przemoc wobec dzieci nadal polskim problemem - braki na każdym etapie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Śmierć dziecka, która jest wynikiem stosowania przemocy w środowisku rodzinnym jest ogromną porażką państwa, na którym spoczywa konstytucyjny obowiązek zapewnienia ochrony każdemu dziecku - wskazuje w swoim stanowisku Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce. I powołuje się na konstytucję, zgodnie z którą zapewnienie ochrony praw dziecka jest powinnością państwa.

16.03.2021

Co pedofilowi się "upiecze", nastolatkowi niekoniecznie - wpis do rejestru nawet za zdjęcie

Wymiar sprawiedliwości

Wiadomość dotycząca seksu, link do filmu pornograficznego, erotyczny wiersz, "nagie" zdjęcie - nastolatkom coraz częściej się to zdarza, a konsekwencje są poważniejsze niż stawienie się przed sądem rodzinnym. Wprawdzie sprawy te zazwyczaj kończą się udzieleniem upomnienia, czy zobowiązaniem do przeprosin, ale dane sprawcy - skądinąd dziecka - z mocy prawa trafiają do tzw. rejestru pedofilów.

16.03.2021

PiS teraz chce posła Wróblewskiego na urząd RPO

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski będzie kolejnym kandydatem na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Twierdzi, że jest do tej funkcji przygotowany z racji wykształcenia, z racji pracy zawodowej oraz z racji doświadczenia społecznego i deklaruje, że będzie rzecznikiem niezależnym. Opozycja zarzuca mu ortodoksję obyczajową i firmowanie wszystkich elementów polityki PiS.

15.03.2021

15 marca Dzień Edukacji Prawnej, tym razem pod hasłem praworządności

Wymiar sprawiedliwości

"Łączy nas praworządność" - to motto przewodnie tegorocznego Dnia Edukacji Prawnej. Zaplanowane zostały m.in. trzy webinary dotyczące praw nieletnich, osób zatrzymanych i praw zwierząt, ale poruszane będą też inne tematy. Jak podkreślają organizatorzy, 2020 rok wpłynął pozytywnie na świadomość prawną Polaków, ale nadal jest wiele do zrobienia.

15.03.2021

Za przemoc w rodzinie "na bruk" - bez kluczy, ale z laptopem

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Od 30 listopada obowiązuje nowe narzędzie dla policjantów i żandarmów wojskowych. W sytuacji stwierdzenia przemocy w rodzinie mogą nakazać sprawcy opuszczenie mieszkania lub zakazać zbliżania się do niego. I to nawet jeśli nie będzie go w domu, wtedy taka informacja ma być umieszczana na drzwiach. Przepisy już są stosowane, efekt - to niemal 800 decyzji.

15.03.2021

Sędzia w delegacji, a w jego sądzie brakuje rąk do pracy

Wymiar sprawiedliwości

W ubiegłym roku delegowanych było 631 sędziów, najwięcej do sądów okręgowych - 348 oraz do Ministerstwa Sprawiedliwości - 163. Choć to często sposób na szybkie łatanie problemów kadrowych, według sędziów, w obecnym kształcie przynosi więcej strat niż korzyści. W sądach rejonowych zostają zablokowane etaty, a liczba spraw się nie zmniejsza. A uznaniowość delegacji może uderzać w niezawisłość

15.03.2021

Ziobro kieruje do TK wniosek w sprawie odwoływania komorników po 65. roku życia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisu przewidującego odwoływanie komorników powyżej 65. roku życia. Jak argumentuje wnioskodawca, rozumienie tego przepisu jako dyskryminacji ze względu na wiek jest niezgodne z ustawą zasadniczą.

13.03.2021

Sędzia Kożuchowska-Warywoda: Pandemia przyspiesza i wzmacnia edukację prawną

Wymiar sprawiedliwości

Rok 2020 był szczególny jeśli chodzi o wzrost świadomości prawnej obywateli. Z jednej strony zostały wprowadzone obostrzenia, zakazy i nakazy związane z pandemią, które motywowały ludzi do poszukiwania podstaw prawnych tych ograniczeń, z drugiej wyrok Trybunału Konstytucyjnego ograniczający legalną aborcję. To pokazało obywatelom jak bardzo potrzebne są niezawisłe sądy

13.03.2021

Trudniejsza adopcja nie zapewni dzieciom prawa do rodziny

Prawo cywilne

Według zaprezentowanych w czwartek przez ministra Zbigniewa Ziobro założeń, dziecko – co do zasady – przysposobi małżeństwo. W wyjątkowych wypadkach singiel, ale na pewno nie osoba pozostająca w związku jednopłciowym. W polskim prawie nie ma luki, to zmiany ideologiczne - wskazują prawnicy. Zamiast nich, przydałaby się pilna reforma procedury adopcyjnej.

13.03.2021

Nie paragony, a faktury i potwierdzenia przelewów istotne w batalii o alimenty

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Koronawirus namieszał także w sprawach rodzinnych. Trudna sytuacja na rynku pracy doprowadziła do tego, że ubiegły rok był rekordowy pod względem niepłaconych alimentów. Doszło też sporo spraw rozwodowych. I ci rodzice, którzy występują z pozwem o alimenty i ci, którzy z powodu sytuacji finansowej chcą ich obniżenia, muszą to dobrze udokumentować. Paragony nie wystarczą.

13.03.2021

Sędziowie Izby Dyscyplinarnej: Zabezpieczenie NSA nas nie dotyczy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ośmiu sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wydało oświadczenie, w którym stwierdzają, że nie jest prawdą, że Prezydent RP, powołując ich na urząd sędziego Sądu Najwyższego, nie uwzględnił dokonanego względem tych nominacji zabezpieczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Z tego powodu, że sąd ten wszystkie wnioski o zabezpieczenie oddalił.

12.03.2021

Kancelaria Gide doradzała Tauron Polska Energia S.A.

Rynek

Prawnicy z Departamentu Rynków Kapitałowych warszawskiego biura kancelarii Gide doradzali Tauron Polska Energia S.A., spółce dominującej Grupy TAURON - największemu dystrybutorowi energii elektrycznej w Polsce, w ustanowieniu programu obligacji hybrydowych o łącznej wartości 450 mln złotych.

12.03.2021

Państwowa Inspekcja Pracy delegowaniem prokuratorów się nie zajmie

Prokuratura

Nie ma podstaw prawnych do działań Państwowej Inspekcji Pracy w tej sprawie – uznała Katarzyna Łażewska-Hrycko, główny inspektor pracy, w związku z wystąpieniem RPO o kontrolę delegowania prokuratorów w odległe miejsca. Wskazała, że zasady delegowania w tym przypadku reguluje Prawo o prokuraturze, a okoliczności delegowania mogą co najwyżej badać sąd pracy.

12.03.2021

Krajowy Zjazd Adwokatury pod hasłem "celujemy w przyszłość"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowy Zjazd Adwokatury z powodu koronawirusa został przesunięty z jesieni ubiegłego roku. Podzielono go na dwie części - pierwsza odbędzie się już w następny weekend - 19-21 marca w Bydgoszczy ale zdalnie, druga we wrześniu. W pierwszym etapie delegaci z całej Polski wybiorą prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, prezesa Wyższego Sądu Dyscyplinarnego i m.in. rzecznika dyscyplinarnego adwokatury.

12.03.2021

Sądy borykają się z biegłymi, a ustawy jak nie było, tak nie ma

Wymiar sprawiedliwości

Minęły już dwa lata od pojawienia się projektu ustawy o biegłych sądowych, przygotowanego na zlecenie resortu sprawiedliwości. Budził takie kontrowersje, że utknął w martwym punkcie. Teraz ministerstwo przyznaje, że nie prowadzi prac legislacyjnych ani analitycznych, zmierzających do zmiany przepisów o biegłych. A problem z opiniami jest coraz bardziej odczuwalny i uderza w procesy.

12.03.2021

Prof. Hofmański został szefem haskiego trybunału

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polski sędzia, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotr Hofmański został w czwartek 11 marca br. wybrany Pierwszym Prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Pracuje w tym sądzie od 2014 roku, a wcześniej był sędzią Sądu Najwyższego.

11.03.2021

KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński powiększa zespół

Rynek

Z początkiem marca 2021 roku do zespołu kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński specjalizującej się w zagadnieniach regulacyjnych, prawie konkurencji, odpowiedzialności za produkt i danych osobowych, dołączyli radca prawny i rzecznik patentowy Piotr Zawadzki oraz aplikant adwokacki Ewa Bugajska.

11.03.2021

Prof. Kruszyński pokieruje pracami nad projektem dotyczącym sędziów pokoju

Wymiar sprawiedliwości

Prof. Piotr Kruszyński pokieruje pracami powołanego przez prezydenta zespołu, którego zadaniem będzie przygotowanie opracowania legislacyjnego dotyczącego wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. To skutek zabiegów Pawła Kukiza o włączenie się prezydenta w prace nad tym projektem.

11.03.2021