Prawo.pl
Jeżeli komornik w ciągu 7 lat nie zostanie magistrem prawa, jego powołanie na to stanowisko wygaśnie - wynika z zapisów nowej ustawy o komornikach sądowych z 2018 r. W ocenie RPO to narusza konstytucyjne prawa komorników, którzy w chwili powołania nie byli zobowiązani do posiadania wyższego wykształcenia prawniczego.
Patrycja Rojek-Socha
14.08.2019
Wymiar sprawiedliwości

Prof. Łętowska: Młodzi ludzie chcą walczyć z mową nienawiści

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Trzeba rozmawiać z młodzieżą o prawie, praworządności, standardach konstytucyjnych. Także o tak aktualnych obecnie problemach jak mowa nienawiści - mówi prof. Ewa Łętowska. I dodaje, że to wyzwanie zarówno dla prawników jak i nauczycieli oraz dla szkoły. Od tej ostatniej oczekuje podejmowania takiej debaty.
Krzysztof Sobczak
14.08.2019
Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego art. 11c ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, który stanowi, że zgłoszenia kandydatów do Rady marszałek Sejmu niezwłocznie przekazuje posłom i podaje do publicznej wiadomości, z wyłączeniem załączników.
Krzysztof Sobczak
13.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Termin zgłaszania kandydatów upłynął w poniedziałek - 12 sierpnia. Jest sześć wakatów. Na liście najwięcej jest sędziów sądów rejonowych i radców prawnych. Są też prokuratorzy Prokuratury Krajowej - m.in. Jarosław Duś, który już raz próbował dostać się do Izby Dyscyplinarnej - prezydent nie powołał go w związku z medialnymi informacjami o dyscyplinarkach prokuratora.
Patrycja Rojek-Socha
13.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Złożenie przez sędziego podpisu na liście poparcia kandydata do KRS nie stanowi wykonania jakiegokolwiek obowiązku w ramach sprawowania władztwa publicznego. Dane osobowe sędziego, w tym jego PESEL, które znajdują się na takich listach nie są więc danymi funkcjonariuszy publicznych - tak prezes UODO uzasadnia swoją decyzję o wstrzymaniu Kancelarii Sejmu od upublicznienia tych list. Kancelarię zobowiązał do tego swoim wyrokiem Naczelny Sąd Administracyjny.
Patrycja Rojek-Socha
13.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Trzech prawników: radca prawny Michał Pietrzyk, Sara Synowiec i Katarzyna Kobyłecka zasilą działy prawa pracy oraz prawa nowych technologii i własności intelektualnej.
Patrycja Rojek-Socha
13.08.2019
Rynek
Adwokaci chcą zwiększyć świadomość prawną Polaków i zachęcić ich do korzystania ze swoich porad jeszcze przed podjęciem czynności prawnych. Pomóc ma w tym m.in.portal internetowy AdwokatwKazdymPrzypadku.pl, na którym zamieszczane są informacje i porady dotyczące różnych sytuacji - począwszy od spraw rodzinnych, w tym rozwodów, po umowy z pracodawcą i reklamacje.
Patrycja Rojek-Socha
13.08.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Do końca sierpnia prezesi sądów okręgowych mają przekazać resortowi informacje, czy widzą możliwość wydzielenia specjalnych pokoi, w których mogłyby być przeprowadzone spotkania informacyjne, jakie są możliwości kadrowe jeśli chodzi o mediatorów na danym obszarze i czy w mediacje mogą angażować się sędziowie w stanie spoczynku.
Patrycja Rojek-Socha
13.08.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Brak w Kodeksie karnym wyodrębnionego przestępstwa tortur powoduje, że nie wszystkie elementy zachowania stanowiącego tortury są kryminalizowane - to jeden z wniosków Komitetu Przeciwko Torturom ONZ, który w ubiegłym tygodniu oceniał sytuację w Polsce. Zdaniem Komitetu pojawiają się w Polsce zagrożenia dla praw człowieka.
Krzysztof Sobczak
13.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Bird & Bird powiększa zespół

Wymiar sprawiedliwości Rynek
Do warszawskiego zespołu Bird & Bird dołączyła radca prawna Magdalena Zabłocka-Foulkes. Będzie odpowiadała w szczególności za rozwój praktyki partnerstwa publiczno-prywatnego.
Patrycja Rojek-Socha
12.08.2019
Wymiar sprawiedliwości Rynek
Szefowie polskiej prokuratury przenoszą podległych sobie pracowników w dowolny sposób, chociaż kryterium nagród dla zasłużonych i kar dla krytyków ich działań jest wyraźnie widoczny. A szef Prokuratury Krajowej nawet nie wysila się, by to jakoś sensownie wytłumaczyć.
Krzysztof Sobczak
12.08.2019
Prawnicy Prokuratura
Umieszczenie tymczasowo aresztowanej 80-letniej kobiety na niemal dwa lata w zwykłej jednostce penitencjarnej, nieprzystosowanej do potrzeb osób starszych, narusza zakaz tortur i nieludzkiego lub poniżającego traktowania - twierdzi Helsińska Fundacja Praw Człowieka. I dodaje, że jest to problem globalny.
Krzysztof Sobczak
12.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Decyzje o delegowaniu wynikają z przyjętej organizacji prokuratury, jednym z jej istotnych punktów jest elastyczność w zarządzaniu kadrą prokuratorską, mająca na celu zapewnienie sprawności i skuteczności - uzasadnia prokurator krajowy Bogdan Świeczkowski odnosząc się do oddelegowania prok. Mariusza Krasonia z krakowskiej prokuratury regionalnej do Prokuratury Rejonowej Wrocław-Krzyki.
Patrycja Rojek-Socha
12.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym jest przeludniony, co sprzyja atakom agresji i niekontrolowanym protestom pacjentów. W takiej sytuacji nie sposób realizować ustawowych celów, ani też prowadzić terapii pacjentów - wynika z kontroli sądu w ośrodku. W placówce przebywa obecnie już 69 osób, a jego pojemność to 60.
Patrycja Rojek-Socha
12.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Wbrew prawomocnemu wyrokowi sądu nie zostały do dnia dzisiejszego ujawnione przez Kancelarię Sejmu RP wykazy sędziów, którzy udzielili poparcia kandydatom do nowej Krajowej Rady Sądownictwa - przypominają organizacje zrzeszone w Komitecie Obrony Sprawiedliwości (KOS). I apelują o ujawnianie tego do sędziów, którzy podpisali te listy. 
Krzysztof Sobczak
10.08.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO
Nie wyklucza się ekstradycji w sytuacji, gdy w inny sposób niż na drodze sądowej odbywa się tymczasowe aresztowanie. Tą zasadą kierował się Sąd Najwyższy dopuszczając wydanie Białorusi ściganego plantatora konopi indyjskich, który zbiegł do Polski.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.08.2019
Prawo karne
Wyroki nakazowe - dopuszczalne, gdy okoliczności czynu i wina oskarżonego w drobniejszych sprawach nie budzą wątpliwości – są wydawane na posiedzeniu sądu bez udziału stron, a ich treść udostępnia się publicznie przez złożenie jego odpisu na 7 dni w sekretariacie sądu. Czy jest to zgodne z Konstytucją, która stanowi, że wyrok ogłaszany jest publicznie?
Krzysztof Sobczak
09.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Polskie "psychiatryki" dla dzieci - kaftan, leki i... kary

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Siedmiolatek na spacerze w kaftanie bezpieczeństwa, kary za samookaleczenie, nadużywanie kontroli i leki niedostosowane do wieku - to smutna rzeczywistość oddziałów psychiatrycznych dla dzieci. Są niedofinansowane, brakuje w nich wyspecjalizowanej kadry. Te sądowe - domy dziecka i placówki resocjalizacyjne traktują jako sposób na pozbycie się trudnych wychowanków.
Patrycja Rojek-Socha
09.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Złożenie z urzędu - taką karę dla prokuratora uznał za właściwą Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Przestępstwo i delikt dyscyplinarny były popełnione pod rządami ustawy z 1985 r., ale zastosowano nowe przepisy do przedawnienia i przedłużono je z 5 do 15 lat, przy wyeliminowaniu zasady, że prawo nie działa wstecz.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.08.2019
Prawo karne Prawnicy Prokuratura
Pozytywna odpowiedź na pytania prawne skierowane do Trybunału Konstytucyjnego przez sędziego Kamila Zaradkiewicza groziłaby destabilizacją sądownictwa w Polsce - uważa rzecznik praw obywatelskich. Dodaje, że można byłoby bowiem kwestionować powołania sędziów nie tylko do SN, ale i do innych sądów i wnioskuje o umorzenie sprawy.
Krzysztof Sobczak
08.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Prawo karne zawiera przepisy, które w szczególny sposób chronią grupy narażone na dyskryminację. Nie dotyczy to jednak choćby uprzedzeń co do wieku, orientacji seksualnej lub niepełnosprawności. Takim osobom pozostaje tryb prywatnoskargowy lub powództwo cywilne. Społeczna komisja kodyfikacyjna proponuje nowatorskie podejście do ścigania przestępstw z nienawiści.
Monika Sewastianowicz
08.08.2019
Prawo karne
Sędziowie z Olsztyna przyznają, że podpisali listę poparcia dla sędziego Macieja Nawackiego, czworo z nich wycofało się jednak jeszcze przed zakończeniem procedury. Informują o tym w oświadczeniu, które opublikowało Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, bo jak zapewniają szanują wyrok NSA, że listy mają być ujawnione. Sędzia Nawacki zaskarżył ich upublicznianie do prezesa UODO, a ten wszczął postępowania i wstrzymał wykonanie wyroku sądu.
Patrycja Rojek-Socha
08.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
O ważności wyborów prezydenta, do Sejmu, Senatu i do Parlamentu Europejskiego, a także o ważności referendum ogólnokrajowego rozstrzygać będzie cały skład "właściwej izby" Sądu Najwyższego - stanowi podpisana przez prezydenta nowelizacja Kodeksu wyborczego.
Krzysztof Sobczak
07.08.2019
Wybory
Możliwość prowadzenia procesu przez sąd pod nieobecność obrońcy i oskarżonego, możliwość skazania przez sąd odwoławczy oskarżonego, wobec którego sąd I instancji warunkowo umorzył postępowanie, a także wymierzenia kary dożywocia, która nie zapadła w I instancji oraz zapis dający prokuratorowi możliwość wstrzymania wykonanie decyzji sądu o uchyleniu aresztu
Patrycja Rojek-Socha
07.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Naruszenie godności urzędu sędziego przez namawianie do składania fałszywych zeznań i nadużycie władzy - to zarzuty, które postawił rzecznik dyscyplinarny sędziemu sądu rejonowego. Sędzia zaprzecza i twierdzi, że była to prowokacja, która miała go skompromitować. Izba Dyscyplinarna SN odroczyła rozprawę do 29 sierpnia br.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.08.2019
Prawnicy
Koszty świadczeń medycznych udzielanych pacjentom Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie przez zewnętrzne podmioty lecznicze nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, więc ponosi je KOZZD - wskazuje rzecznik praw obywatelskich. I pyta dyrektora ośrodka o fundusze przyznane placówce na leczenie pacjentów.
Patrycja Rojek-Socha
07.08.2019
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęło już 14 kandydatur na sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Na sześć nieobsadzonych stanowisk sędziowskich w tej izbie zgłosiło się m.in. czworo radców prawnych, trzech sędziów sądów rejonowych i trzech prokuratorów. Tymczasem unijny Trybunał bada legalność działania tej izby.
Krzysztof Sobczak
07.08.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Do tej pory rozstrzygnięto pierwszych 8 spraw - orzeczenia zostały wydane średnio po 11 dniach. Chodziło między innymi o rozliczenia firm w zakresie najmu powierzchni handlowej, a średnia wartość pozwów złożonych przez firmy wyniosła 18 tysięcy złotych. Ultima Ratio - to Elektroniczny Sąd Polubowny, który ruszył 25 kwietnia.
Patrycja Rojek-Socha
07.08.2019
Wymiar sprawiedliwości

Wkrótce wzrost opłat sądowych w sprawach cywilnych

Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Jeszcze w czasie wakacji mogą wzrosnąć opłaty sądowe w sprawach cywilnych. To efekt podpisanej pod koniec lipca przez prezydenta dużej nowelizacji ustawy o kosztach sądowych.Więcej trzeba będzie zapłacić m.in. za wnioski o apelacje, zażalenia czy założenie księgi wieczystej. O 100 proc. wzrosną koszty wniosków o stwierdzenie nabycia spadku i pozwy o rozwiązanie spółki.
Patrycja Rojek-Socha
07.08.2019
Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Najwięcej przestępstw w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców (614) jest w Nowym Sączu, a najmniej (30) w powiecie kolbuszowskim na Podkarpaciu. W czołówce wysokiej przestępczości są też powiat kołobrzeski oraz Wałbrzych, a na przeciwnym krańcu skali jest m.in. powiat rzeszowski.
Krzysztof Sobczak
06.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości