W konkursie wzięło udział siedmiu kandydatów: sędzia WSA dr Jarosław Czerw, sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, radca prawny dr Krzysztof Grzesiowski, SSR Katarzyna Kałwak, adwokat Piotr Kwiecień, SSA Ewa Stryczyńska, radca prawny dr Agnieszka Żywicka.

Czytaj: KRS: Sędzia kwestionował "nowych" sędziów, więc nie awansuje>>

Każdy przedstawił swój dorobek zawodowy, ciekawe zagadnienie prawne, które, jego zdaniem, wymagałoby rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy, odpowiadał też na pytania członków Rady. Obradowała ona w dniach 14-16 marca br.

Czytaj w LEX: Konstytucyjna problematyka wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa >

Sylwetki kandydatów

Wybrany do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych dr Krzysztof Grzesiowski jest radcą prawnym i doktorem nauk prawnych. Specjalizuje się w prawie cywilnym, prawie pracy oraz obsłudze prawnej gmin, powiatów oraz przedsiębiorców. W latach 2007-2009 był sędzią Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim. Ale jeszcze w 2007 roku zaczął pracę na delegacji w Ministerstwie Sprawiedliwości. Pracował tam do stycznia 2009 roku, po czym odszedł z zawodu sędziego i został radcą prawnym. Obsługiwał Prokuraturę Okręgową w Gorzowie Wielkopolskim. Od marca 2020 doradca wojewody lubuskiego ds. społecznych, a od września 2020 pełnomocnik wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka (PiS) ds. rodziny. Grzesiowski już wcześniej kandydował do Izby Cywilnej SN, ale bez sukcesu.

Czytaj w LEX: Nieskazitelność charakteru sędziego >

Dr hab. Agnieszka Żywicka to radca prawny, prodziekan ds. studenckich wydziału prawa i nauk społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Dostała rekomendację zespołu KRS.

Dr hab. Agnieszka Góra-Błaszczykowska, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, profesor SWPS. W pierwszym konkursie nie uzyskała wymaganej liczby głosów. Rada oceniała w „drugim podejściu” , że ma dobre wyniki, jeśli chodzi o rozpoznawanie spraw, a jej orzeczenia utrzymują się w NSA. Ma też w dorobku publikacje naukowe. Zespół podczas referowania jej kandydatury chwalił ją. Nie dostała jednak nominacji, choć miała pozytywną rekomendację zespołu KRS.

Czytaj w LEX: O standardach oceny kandydatów do pełnienia urzędu sędziego przez Krajową Radę Sądownictwa >