W tej samej decyzji MTK wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie.

- Putin i Lwowa-Biełowa są podejrzani o to, że odpowiadają za "zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach ludności (dzieci) i bezprawnym przesiedlaniu ludności (dzieci) z okupowanych terenów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej - napisano w komunikacie MTK. Zaznaczono, że przestępstwa te były popełniane co najmniej od 24 lutego 2022 r. i stanowią naruszenie mówiącego o zbrodniach wojennych artykułu 8. Statutu Rzymskiego - międzynarodowego aktu prawnego ustanawiającego MTK.

Czytaj w LEX: Eurojust ma zabezpieczać dowody zbrodni wojennych na Ukrainie >

Władimir Putin jest dodatkowo podejrzewany o niewłaściwe sprawowanie nadzoru nad swoimi cywilnymi i wojskowymi podwładnymi, którzy dopuścili się tych przestępstw lub pozwolili na to, by je popełniono - napisano. Ponieważ ci ludzie znajdowali się pod faktyczną władzą i kontrolą Putina, jest on za to odpowiedzialny jako ich zwierzchnik - dodano.

Czytaj: Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości: Rosyjska inwazja na Ukrainę nielegalna>>

- To ważny moment w procesie wymierzania sprawiedliwości przez MTK, sędziowie przeanalizowali informacje i dowody przedstawione przez prokuraturę i orzekli, że istnieją wiarygodne oskarżenia przeciwko tym osobom - powiedział w nagraniu wideo o tej decyzji prezes MTK sędzia Piotr Hofmański. - MTK odegrało swoją rolę, wydając nakazy; ich wykonanie zależy od współpracy międzynarodowej - podkreślił.

Czytaj w LEX: Czy suwerenność państwowa i konstytucja mogą i powinny chronić zbrodniarzy wojennych >

Nie będzie bezkarności zbrodniarzy

To początek rozliczeń, nie może być bezkarności - tak w piątek na decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o wydaniu nakazu aresztowania Władimira Putina zareagował wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych Josep Borrell. - Decyzja MTK o wydaniu nakazu aresztowania Władimira Putina za zbrodnię wojenną bezprawnego deportowania i wywożenia dzieci z Ukrainy do Rosji jest początkiem procesu pociągania do odpowiedzialności. Doceniamy i wspieramy pracę MTK. Nie może być bezkarności - napisał Borrell na Twitterze.

Czytaj w LEX: "Specjalna operacja wojskowa" Rosji w Ukrainie – indywidualna odpowiedzialność za zbrodnie agresji i zbrodnie wojenne >

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii James Cleverly oświadczył w piątek, że z zadowoleniem przyjmuje decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze (MTK) o wydaniu nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina.

- Nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina za zbrodnie wojenne, który wydał Międzynarodowy Trybunał Karny, "to dopiero początek - oznajmił w piątek szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin uznał krok podjęty przez MTK za "decyzję historyczną".

- Decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego wskazuje na zbrodnie wojenne rosyjskiego aparatu przemocy. Władimir Putin stoi na czele tej machiny i powinien być sądzony jako zbrodniarz wojenny - powiedział rzecznik polskiego rządu Piotr Müller.

(ks/pap)

 

Piotr Hofmański, Hanna Kuczyńska

Sprawdź