Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek przedstawił uwagi w tej sprawie przewodniczącemu Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Aleksandrowi Pociejowi.

Adwokaci przedstawili projekt

Naczelna Rada Adwokacka 14 września 2022 r. złożyła do Senatu petycję, wraz z projektem ustawy, (P10-65/22) w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej i przyjęcia ustawy o szczególnych zasadach prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu pomocy prawnej.

Czytaj: 
Ciemne chmury nad firmami odszkodowawczymi - dwa projekty zmian>>
Regulacja dla kancelarii odszkodowawczych coraz bliżej - projekt czeka na dalsze decyzje>>

Petycja  jest na etapie rozpoznawania przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Nie podjęto jeszcze prac nad projektem. Przewodniczący komisji zwrócił się do RPO o stanowisko.

Czytaj w LEX: Dopuszczalność sądowej modyfikacji sumy gwarancyjnej w ubezpieczeniu OC po jej wyczerpaniu >>>

 

Rzecznik Praw Obywatelskich napisał do przewodniczącego komisji, że z dużym zadowoleniem przyjął inicjatywę NRA. - Zasadniczy cel projektu jest bowiem niezwykle istotny z punktu widzenia zapewnienia odpowiednich standardów ochrony praw konsumenta. A profesjonalna i rzetelna pomoc prawna zapewniana konsumentom wpisuje się w te standardy - stwierdził.

Sprawdź też: Czy koszty sporządzenia opinii prywatnej mogą zostać uwzględnione w ramach odszkodowania - LINIA ORZECZNICZA w LEX >>>

Ważne dla branży i dla obywateli

RPO ocenia, że projekt w pewnym zakresie reguluje problem, który Rzecznik sygnalizował – braku regulacji działalności firm odszkodowawczych, które świadczą usługi w zakresie dochodzenia roszczeń od ubezpieczycieli na rzecz poszkodowanych. - Zagwarantowanie odpowiednich usług prawnych jest ważne również z punktu widzenia obywateli prowadzących działalność gospodarczą lub zawodową. Mógłby bowiem zapobiec negatywnym konsekwencjom przy niewłaściwie udzielanych poradach prawnych - czytamy w wystąpieniu.

Czytaj w LEX: Czy obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolnika obejmuje szkody wyrządzone przez psa >>>

- Uporządkowanie rynku pomocy prawnej w Polsce leży w interesie obywateli. Należy jednak zwrócić uwagę, że projekt może wpływać na funkcjonowanie i działalność wielu podmiotów. Wymaga on szerokich konsultacji społecznych, aby poznać stanowisko instytucji i podmiotów, których zmiany będą dotyczyły - podkreśla prof. Marcin Wiącek. 

Czytaj w LEX: PIT: tylko część wynagrodzenia firmy odszkodowawczej można wrzucić w koszty >>>

Czytaj w LEX: CIT: odszkodowania za źle wykonaną usługę firma jednak nie wrzuci w koszty >>>