Prawo.pl
Wiek, od którego kontakty seksualne uważa się za pedofilię z obecnych 15 lat, ma być podwyższony - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. I dodał, że bezwzględnie karani za pedofilię będą wszyscy, szczególnie surowo ci, którym powierzono opiekę nad dziećmi, również księża.
Krzysztof Sobczak
12.05.2019
Prawo karne
Prawo ulega patologizacji, prawo jest samo w sobie narzędziem opresji. Jest także podatnym instrumentem do tego, aby móc w służbie, czy to polityki czy zysku wykonywać swoją funkcję wbrew temu, co prawnik idealista przypisuje danemu rozwiązaniu - mówiła prof. Ewa Łętowska podczas konferencji poświęconej unijnej Karcie Praw Podstawowych.
Paweł Żebrowski
12.05.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prokurator wniósł o umieszczenie 15-latka, który jest podejrzany o zabójstwo kolegi, w schronisku dla nieletnich. Do zdarzenia doszło w piątek przed południem w szkole podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi w warszawskim Wawrze.
Paweł Żebrowski
11.05.2019
Prawo karne Prokuratura Policja
Nawet najlepszy produkt, kiedy źle przedstawiony – ma mniejsze szanse przebicia na rynku. I jako Polacy nie mamy się czego wstydzić - niektóre prezentacje z warszawskiego Global Legal Hackathonu mogły konkurować z tymi na finałach w Nowym Jorku - mówią członkowie zespołu inteliLex, który wygrał nowojorski finał.
Jolanta Ojczyk
11.05.2019
Prawnicy Nowe technologie LegalTech
W 2018 r. w całym kraju toczyło się 2450 dochodzeń dyscyplinarnych dotyczących adwokatów, a 311 spraw zakończyło się w sądach dyscyplinarnych. Nie ma istotnego wzrostu, ale zmieniająca się rzeczywistość rodzi nowe zagrożenia, a pewne obszary - m.in. kwestia reklamy - mogą wymagać zmian - mówi Prawo.pl Ewa Krasowska, rzecznik dyscyplinarny adwokatury.
Patrycja Rojek-Socha
11.05.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W Łodzi rozpoczyna pracę placówka, która ma wydawać opinie i ekspertyzy dotyczące m.in. ekonomii, finansów, rachunkowości, podatków i ceł, rynków kapitałowych, bankowości i ubezpieczeń i cyberprzestępczości gospodarczej. Przygotowywane będą na na zlecenie sądów, prokuratur oraz innych podmiotów uprawnionych do prowadzenia postępowań
Patrycja Rojek-Socha
10.05.2019
Wymiar sprawiedliwości
Kiedy 15 lat temu Polska wstępowała do Unii Europejskiej, Karta Praw Podstawowych już istniała. Już wtedy bowiem było jasne, że europejskiej wspólnocie nie wystarczy ogólna deklaracja o znaczeniu praw podstawowych jednostki - mówił rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar, otwierając konferencję poświęconą znaczeniu Karty dla polskiego systemu prawnego.
Monika Sewastianowicz
10.05.2019
Związkowcy pytają premiera Mateusza Morawieckiego o losy projektu ustawy o modernizacji prokuratury i opracowywaną ustawę o pracownikach wymiaru sprawiedliwości. Chcą też wiedzieć, czy rząd planuje w budżecie na 2020 r. środki na podwyższenie ich płac. Apelują o jego osobiste zaangażowanie w rozwiązanie problemu.
Patrycja Rojek-Socha
10.05.2019
Wymiar sprawiedliwości
Rozwiązaniem ma być zatrudnienie emerytów lub rencistów, którzy wcześniej pracowali w sądach lub prokuraturach. Resort przypomina dyrektorom sądów o takiej możliwości i uzasadnia, że plusem jest doświadczenie tych osób, które może też wpłynąć na poprawę jakości i sprawności prowadzonych postępowań.
Patrycja Rojek-Socha
10.05.2019
Wymiar sprawiedliwości
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej wdrażają programy compliance. Zwykle chronią one w firmach relacje z kontrahentami, finanse i dane osobowe, natomiast brakuje ich m.in. w przeciwdziałaniu mobbingowi czy ochronie własności intelektualnej. To zadania chętnie powierzane specjalnym działom, choć... niekoniecznie prawnym.
Patrycja Rojek-Socha
10.05.2019
Prawnicy
Ławnik Sądu Najwyższego Łukasz Berezowski nie zgodził się z wymierzeniem najsurowszej kary prokurator z Wrześni, która prowadziła samochód mając ponad dwa promile alkoholu we krwi. Powodem złożenia przez niego zdania odrębnego była nienaganna dotychczasowa postawa prokurator, nadmierne obciążenie pracą i niezakończone postepowanie przed sądem karnym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.05.2019
Prawo karne Prawnicy Prokuratura
Adwokat Roman Giertych stanął w czwartek, 9 maja br. przed Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego obwiniony przez Prokuratora Generalnego o naruszenie godności zawodu. Postępowanie dyscyplinarne dotyczy trzech wypowiedzi mecenasa z 2017 r. SN powziął wątpliwość, czy w ogóle kasacja może być złożona.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.05.2019
Prawo karne Prawnicy
Państwa będą nadal chronić europejski sposób życia, demokrację i praworządność. Niezbywalne prawa i podstawowe wolności wszystkich Europejczyków wymagały wielkiego trudu. Będziemy stać na straży naszych wspólnych wartości i zasad zapisanych w traktatach - stwierdzili unijni przywódcy zebrani na szczycie w rumuńskiej Sybinie.
Krzysztof Sobczak
09.05.2019
Wymiar sprawiedliwości
Helsińska Fundacja Praw Człowieka krytykuje cześć założeń projektu ustawy o nieletnich. Chodzi m.in. o rozszerzenie granic odpowiedzialności nastolatków poprzez objęcie czynem karalnym wszystkich wykroczeń i wykroczeń skarbowych oraz wprowadzenie nowego ośrodka wychowawczo-adaptacyjnego.
Patrycja Rojek-Socha
09.05.2019
Wymiar sprawiedliwości
W ogłoszonym w czwartek dokumencie papież Franciszek ustanowił nowe normy dotyczące walki z pedofilią w Kościele. Są to nowe procedury w sprawie zgłaszania przypadków molestowania i przemocy seksualnej oraz rozliczania biskupów z ich działań.
Krzysztof Sobczak
09.05.2019
Prawo karne
Kolejny dzień trwa protest pracowników sądów i prokuratur w miasteczku namiotowym przed resortem sprawiedliwość. Domagają się podwyżek i zmian w systemie wynagrodzeń. Jak na razie ze strony rządowej konkrety nie padły, wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik poinformował związkowców, że trwają prace na rozwiązaniami wprowadzającym mnożnikowy system. To oczywiście nie jest dla nas satysfakcjonujące - mówią.
Patrycja Rojek-Socha
09.05.2019
Wymiar sprawiedliwości
Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uznała, że do 31 grudnia 2015 roku nie było dopuszczalne zastosowanie odsetek wyższych niż odsetki maksymalne. A sąd, który przyjął odsetki umowne w wysokości dwóch procent dziennie popełnił błąd - dodał SN w orzeczeniu z 8 maja br.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.05.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Prezydent chce dodatkowych 5 sędziów w SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prezydent chce zwiększenia liczby sędziów Sądu Najwyższego ze 120 do 125. Proponuje to w skierowanym do konsultacji projekcie zmiany w regulaminie. Oficjalnie ma chodzić o usprawnienie orzekania, ale w SN są obecnie wakaty, których prezydent nie zapełnia, mimo, że na powołanie czeka kilku zaopiniowanych przez KRS kandydatów.
Krzysztof Sobczak
08.05.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Karta praw podstawowych Unii Europejskiej i jej znaczenie dla polskiego systemu prawnego - to temat konferencji organizowanej w najbliższy piątek i sobotę przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich dla uczczenia 15-lecia przystąpienia Polski do UE. Konferencja rozpocznie się w piątek o godz. 10. w siedzibie RPO przy ul. Długiej 23/25 w Warszawie.
Krzysztof Sobczak
08.05.2019
Wymiar sprawiedliwości
"Tęczowa" Matka Boska wywołała gorącą debatę. To, co dla jednych jest nieszkodliwym manifestem, dla innych - profanacją świętości. Eksperci są podzieleni - zdaniem jednych, brakuje kontratypu dla przepisu dotyczącego obrazy uczuć religijnych, który wyłączałby z odpowiedzialności np. artystów. Inni uważają, że obowiązujące prawo jest stosowane zbyt wyrywkowo
Patrycja Rojek-Socha
08.05.2019
Prawo karne

Ukarany przez pomyłkę kierowca jednak dostanie odszkodowanie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja
Starosta odebrał kierowcy prawo jazdy bo sąd skazał go za prowadzenie pod wpływem alkoholu. Była to pomyłka, więc sąd przyznał kierowcy odszkodowanie, co zaskarżyła Prokuratoria Generalna. Jednak sąd apelacyjny oddalił tę apelację uznając, że tę pomyłkę organy ścigania powinny od razu wykryć i naprawić jej skutki. 
Krzysztof Sobczak
08.05.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja
Wolność wyznania i sumienia jest jednym z praw podstawowych i jako taka jest chroniona w art. 9 Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Nie można jej jednak utożsamiać z ochroną uczuć religijnych osoby wierzącej przed subiektywnie i arbitralnie pojmowaną obrazą - wynika z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
08.05.2019
Prawo karne
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jako sąd I instancji przesłuchała psychologa, psychiatrę i neurologa w sprawie prokurator, która prowadziła samochód pod wpływem alkoholu. W czwartek 9 maja br. SN ogłosi wyrok w tej sprawie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.05.2019
Prawo karne Prokuratura
Obecne prawo pozwala na usuwanie z biur informacji gospodarczej danych o dłużnikach alimentacyjnych - w ten sposób wykreślono ich już tysiące. Ale rząd chce by "alimenciarze" byli w BIG do spłacenia wszystkich zobowiązań. Podwyższony ma być też - do 900 zł - próg dochodowy uprawniający do świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Prawnicy i eksperci propozycje chwalą i mówią o kolejnym bacie na tych, którzy nie chcą płacić na dzieci.
Patrycja Rojek-Socha
08.05.2019
Wymiar sprawiedliwości
Polskie i unijne prawo wciąż nie przewidują zakazu dyskryminacji ze względu na więcej niż jedno zabronione kryterium, a tymczasem traktowanie tego wyłącznie oddzielnie nie spełnia wymagań stawianych przez rzeczywiste problemy osób dyskryminowanych - twierdzi dr Monika Domańska z Zakładu Prawa Europejskiego Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. 
Krzysztof Sobczak
08.05.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Sędziowski rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie wobec wiceprezesa Sądu Rejonowego w Wadowicach Roberta L., który orzekał w sprawach, w których oskarżali jako prokuratorzy jego żona lub szwagier. W grę wchodzi nawet kara wydalenia sędziego z zawodu.
Krzysztof Sobczak
07.05.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prokurator, która nie podejmowała niezbędnych czynności w sprawie spółki Amber Gold może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej. We wtorek 7 maja, Sąd Najwyższy potwierdził słuszność uchylenia immunitetu prokurator w stanie spoczynku, podejrzanej o popełnienie przestępstwa - niedopełnienia obowiązków służbowych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.05.2019
Prawo karne Prawnicy Prokuratura
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie wyznaczy dodatkowego terminu posiedzenia w sprawie dotyczącej pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego m.in. w sprawach indywidualnych sędziów Sądu Najwyższego, którzy zostali przeniesieni nową ustawą o SN w stan spoczynku. Opinie KRS i Prokuratury Generalnej mają być przedstawione w ramach posiedzenia zaplanowanego na 14 maja.
Krzysztof Sobczak
07.05.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Od sędziego należy oczekiwać powściągliwości i rzetelności przekazu. Opinie sędziego znieważające dotyczące innych sędziów mogą stanowić precedens prowadzący do zagrożenia porządku publicznego - podkreśla Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab odnosząc się do sprawy wypowiedzi sędzi Aliny Czubieniak.
Patrycja Rojek-Socha
07.05.2019
Wymiar sprawiedliwości
Więzień, który dostaje przepustkę losową na pogrzeb, I Komunię Św. dziecka czy inną rodzinną uroczystość powinien być od razu poinformowany czy będzie jedynie konwojowany, czy będzie musiał mieć na sobie odzież więzienną i kajdanki - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwraca uwagę, że brak takiej informacji może postawić w bardzo trudnej sytuacji nie tylko osadzonego ale przede wszystkim jego bliskich i być dla nich dodatkową traumą.
Patrycja Rojek-Socha
07.05.2019
Wymiar sprawiedliwości