Prawo.pl
Senat opowiedział się za nowelizacją Prawa o notariacie w zakresie przepisów, które praktycznie nie były stosowane, bo notariusze korzystają od dawna z innych sposobów przekazywania pism.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, 20 grudnia, pracownicy prokuratur w całym kraju, podczas 20-minutowych przerw, protestowali domagając się podniesienia płac i systemowych zmian - m.in. przyjęcia planu modernizacji prokuratury. Jej kierownictwo zapewnia, że działania zmierzające do poprawy sytuacji już trwają.
Patrycja Rojek-Socha
20.12.2018
Prokuratura
Kandydując w wyborach na prezydenta miasta sędzia powinien rozważyć zrzeczenie się urzędu przed kampanią wyborczą - uznała Krajowa Rada Sądownictwa. Podkreśliła, że sędzia pozostający w służbie czynnej nie może jednocześnie prowadzić kampanii wyborczej i sprawować wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem RPO wystarczy, by wziął na ten czas urlop
Krzysztof Sobczak
20.12.2018
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Wybory
Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Polska naruszyła prawo skarżącego do rzetelnego procesu w sprawie karnej ze względu na nieuwzględnienie wniosku o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem złożonego na godzinę przed wydaniem tego wyroku.
Katarzyna Warecka
20.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Do kancelarii Bird&Bird dołączyła Marta Kwiatkowska-Cylke, adwokat z ponad jedenastoletnim doświadczeniem zawodowym. Wzmocniła zespół ochrony danych osobowych i prywatności kierowany przez Izabelę Kowalczuk-Pakułę, partnera kancelarii.
Patrycja Rojek-Socha
20.12.2018
Rynek

I prezes SN zażenowana wypowiedzią prezydenta

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Stwierdzenie, że nie stosujemy się do prawa chyba wynika z takiego niezrozumienia tego, że jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i obowiązują nas orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE - powiedziała I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. I dodała, że jest zażenowana słowami prezydenta.
Krzysztof Sobczak
20.12.2018
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Reforma procedury cywilnej konieczna, byle skuteczna

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Potrzebujemy zmian w procedurze cywilnej, które umożliwią usprawnienie i przyspieszenie postępowań w sądach. Przygotowane przez rząd zmiany idą w tym kierunku, ale nie ma pewności, czy przyniosą pożądany efekt. Np. proponowana odrębna procedura gospodarcza już kiedyś była, a procesy nie przebiegały sprawniej - mówi radca prawny Dariusz Skuza.
Krzysztof Sobczak
20.12.2018
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Rada Ministrów przyjęła nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego. Reforma ma usprawnić pracę sądów. Wprowadza postępowanie przygotowawcze, obowiązek tworzenia harmonogramu rozpraw, a także oddzielną procedurę gospodarczą. Dla firm może oznaczać wyższe koszty i trudniejsze procesy.
Jolanta Ojczyk
19.12.2018
Polska powinna do 17 stycznia 2019 r. przedstawić raport ws. wdrożenia nakazu Trybunału Sprawiedliwości UE. W tym czasie swoją ocenę nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym przygotuje też Komisja Europejska. KE na razie nie wypowiada się na temat możliwości wycofania skargi z TSUE.
Krzysztof Sobczak
19.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Fundusze na obiecane pracownikom sądów podwyżki i nagrody mają pochodzić m.in. z likwidacji z dodatków dla sędziów, w tym z dodatku mieszkaniowego - poinformował w środę wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. I dał do zrozumienia, że to reakcja na poparcie, jakiego żądaniom płacowym pracowników sądów udzieliły stowarzyszenia sędziowskie.
Krzysztof Sobczak
19.12.2018
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Uchybienie godności urzędu sędziego to pojęcie wciąż niedookreślone i trudne do jednoznacznego zdefiniowania - twierdzi sędzia Sądu Najwyższego Michał Laskowski. I podkreśla, że w tej sytuacji powinno ono być z dużą ostrożnością wykorzystywane jako podstawa odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Krzysztof Sobczak
19.12.2018
Prawo karne Prawnicy
Skazany za sfałszowanie dokumentu radca prawny będzie miał także 5-letnią przerwę w pracy zawodowej. Chciał tego uniknąć powołując się na przedawnienie, ale zdaniem Sądu Najwyższego, w przypadku przestępstwa zagrożonego karą do 8 lat pozbawienia wolności, przedawnienie karalności, także dyscyplinarnej, mija dopiero po 25 latach od popełnienia czynu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.12.2018
Prawo karne Prawnicy
Ministerstwo Sprawiedliwości zawarło we wtorek porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie podwyżek płac dla pracowników sądów. Jak poinformował resort, podwyżka od stycznia wyniesie 200 złotych, a dodatkowo przed świętami wszyscy pracownicy sądów otrzymają po 1000 zł brutto nagrody.
Krzysztof Sobczak
18.12.2018
Prawo pracy
Działania grupy sędziów, którzy po wydaniu orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE powrócili do Sądu Najwyższego, uznając, że stali się znów sędziami czynnymi, stanowią złamanie konstytucji - stwierdził prezydent Andrzej Duda. - Działania prezesów i sędziów były zgodne z prawem - komentował rzecznik SN Michał Laskowski
Krzysztof Sobczak
18.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Komisja Europejska po raz kolejny w środę zajmie się problemem praworządności w Polsce - poinformowała rzeczniczka KE Mina Andreewa. Według niej KE będzie to analizować w kontekście najnowszych wydarzeń. Jak powiedziała, zmiany w polskim prawie dotyczące SN idą w dobrym kierunku, ale nie weszły jeszcze w życie.
Krzysztof Sobczak
18.12.2018
Rok 2017 był rokiem stabilizacji funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego - oceniła we wtorek prezes TK Julia Przyłębska. I podała na to liczne przykłady, w tym statystyczne. Nie odniosła się jednak do znacznego spadku liczby spraw wpływających i wydawanych przez TK wyroków.
Krzysztof Sobczak
18.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Pogłębiona analiza nie wykazała, żeby nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym była niezgodna z konstytucją - tak wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha wyjaśnia, dlaczego Andrzej Duda podpisał tę ustawę. I dodał, że nowela zachowuje "rdzeń reformy".
Krzysztof Sobczak
18.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Nowe technologie mają ułatwiać komunikację obywateli z sądami oraz przyspieszać i usprawniać postępowania. Jednak zdaniem ekspertów w przypadku wymiaru sprawiedliwości nie może być mowy o e-rewolucji. Zmiany muszą następować stopniowo tak, aby nie ograniczyć dostępu do sądu i sprawiedliwości tym, którzy nie czują się pewnie w cyfrowym świecie.
Agnieszka Matłacz
18.12.2018
Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie
Prokurator został ukarany naganą za lojalność wobec przeciwnika procesowego i brak podporządkowania się decyzjom swego zwierzchnika, który zmienił żądanie aktu oskarżenia wbrew wcześniejszemu uzgodnieniu kary w trybie konsensualnym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.12.2018
Prawo karne Prokuratura
Prawo i obowiązek merytorycznego rozstrzygania spraw w drugiej instancji trochę wydłuża postępowania, ale w sumie korzystnie wpływa to na czas trwania i ekonomikę procesów sądowych - twierdzi dr Małgorzata Janicz wiceprezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
Krzysztof Sobczak
18.12.2018
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek 17 grudnia nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która wycofuje min. poprzednie przepisy zmuszające do przejścia w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65 lat. Zmiany zostały wprowadzone pod naciskiem Trybunału Sprawiedliwości UE i Komisji Europejskiej, a prezydent zwlekał z ich podpisaniem do ostatniego dnia terminu określonego w Konstytucji.
Krzysztof Sobczak
17.12.2018
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prowadzone są dwa postępowania wyjaśniające w sprawie pytań prejudycjalnych zadanych Trybunałowi Sprawiedliwości UE przez sądy okręgowe w Łodzi, Warszawie i w Gorzowie. Poinformował o tym rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab. Jak wyjaśnił, sędziowie mają w tym postępowaniu status świadków.
Krzysztof Sobczak
17.12.2018
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podtrzymał w wydanym w poniedziałek orzeczeniu ws. środków tymczasowych swoją decyzję o zawieszeniu przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. Trybunał poinformował, że uwzględnił złożony przez Komisję Europejską wniosek o zastosowanie środków tymczasowych i że jest to ostateczna decyzja w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
17.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
O natychmiastowe podjęcie skutecznych działań zmierzających do zapewnienia godnych warunków płacowych urzędników i innych pracowników prokuratury, w tym pracowników obsługi, informatyków, analityków i asystentów zaapelowali do premiera członkowie Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury.
Krzysztof Sobczak
17.12.2018
Prokuratura
Uciekanie się do kary śmierci jest nieludzkie, to "kara sprzeczna z Ewangelią" - stwierdził poniedziałek papież Franciszek. I dodał, że każde życie jest święte i należy je chronić bez żadnych wyjątków.
Krzysztof Sobczak
17.12.2018
Prawo karne
Zadaniem komisji egzaminacyjnej jest dbałość o interes publiczny, a ten polega na dopuszczaniu do zawodu adwokata osób dobrze przygotowanych do świadczenia pomocy prawnej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I odrzucił skargę kandydata, który na egzaminie zawodowym nie wykazał się takimi umiejętnościami.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.12.2018
Prawnicy
Niedawny protest policjantów i wywalczone podwyżki przypomniały o niektórych problemach tej formacji. Głównie finansowych, a szkoda, bo reform wymaga zarówno organizacja jak i sposób działania policji - pisze Tomasz Warykiewicz
Tomasz Warykiewicz
17.12.2018
Proponowana przez zdającego umowa najmu przedstawiona na egzaminie radcowskim nie jest poprawna, jeżeli czas i sposób jej rozwiązania, a także cena nie są korzystne dla klienta - najemcy. Co pozwoliło by mu w razie sporu skutecznie dochodzić swoich roszczeń - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny oddalając skargę aplikanta.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.12.2018
Prawnicy Strefa aplikanta
Odraczamy opiniowanie kandydatów na sędziów na obszarze okręgu warszawskiego do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przez Trybunał Sprawiedliwości UE pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Najwyższy, NSA i sądy powszechne w przedmiocie wątpliwości związanych z procesem wyłaniania sędziowskich członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa
Krzysztof Sobczak
16.12.2018
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
17 grudnia mija ustawowy termin, jaki ma prezydent na podjęcie decyzji w sprawie najnowszej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta zasugerował kilka dni temu, że Andrzej Duda podpisze nowelizację, bo jest zgodna z duchem ustawy, którą wniósł w ubiegłym roku.
Agnieszka Matłacz
16.12.2018
Wymiar sprawiedliwości