Stosowanie klasyfikacji statystycznej ciągle pełne niejasności

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

NSA odmówił w poniedziałek podjęcia uchwały odpowiadającej na pytanie, czy wskazana przez składającego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej klasyfikacja statystyczna (PKWiU) stanowi element stanu faktycznego, a w konsekwencji, czy organ interpretacyjny związany jest powołaną klasyfikacją.

21.01.2020

Paragon z NIP-em nie zawsze zastąpi fakturę

VAT

Od stycznia 2020 roku faktury można wystawiać tylko do paragonów z NIP. Przepisy są jednak nieprecyzyjne. Wątpliwości dotyczą m.in. przypadków sprzedaży do 450 złotych. Część sprzedawców uważa, że taki paragon stanowi fakturę uproszczoną i odmawia wystawienia do niego zwykłej faktury.

21.01.2020

Kasy w formie oprogramowania nie będą dla wszystkich

VAT

Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Z dokumentu wynika, że z nowego rozwiązania będą mogli skorzystać podatnicy, u których wartość sprzedaży bez podatku nie przekroczyła w co najmniej jednym z dwóch poprzednich lat podatkowych 10 milionów euro.

20.01.2020

Korzystne wyroki dla podatników uwikłanych w karuzele VAT

VAT Doradca podatkowy

Organ ma obowiązek zapoznania podatnika z dowodami pochodzącymi z innych powiązanych postępowań podatkowych, na podstawie których zamierza wydać decyzję. Podatnik ma prawo uzyskać do nich dostęp – stwierdził niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

17.01.2020

Przez brak numeru rachunku na białej liście firmy wstrzymują płatności

VAT Doradca podatkowy Spółki Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy nie dostają zapłaty za faktury, ponieważ tzw. biała lista podatników – mimo zgłoszenia i aktualizacji danych - nie wskazuje numerów ich rachunków bankowych. Ich kontrahenci z obawy na sankcje w kosztach podatkowych blokują płatności. Aktualizowanie baz danych skarbówki trwa zbyt długo – ostatnio nawet 2-3 tygodnie.

17.01.2020

SN: Podatnik uniewinniony, bo zaszło nieporozumienie z biurem rachunkowym

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Skoro sąd rejonowy uniewinnił oskarżonego podatnika, to sąd okręgowy nie powinien uchylać wyroku sądu pierwszej instancji i przekazywać sprawy do ponownego rozpoznania - orzekł Sąd Najwyższy w sprawie o niezłożenie deklaracji VAT-7 i świadomym unikaniu płacenia podatku.

10.01.2020

Nowy JPK_VAT wymusi podawanie więcej informacji o transakcjach

VAT

Od kwietnia 2020 roku duzi podatnicy VAT, a od lipca wszyscy, zamiast deklaracji VAT będą już wysyłać do urzędu nowy typ pliku JPK_VAT. Resort finansów obiecywał, że zmiana będzie dużym ułatwieniem dla podatników. Tymczasem okazuje się, że firmy nie będą miały łatwiej - będą musiały nadawać specjalne kody towarom i usługom. Trzeba też będzie dostosować programy księgowe.

08.01.2020

13 terytoriów na francuskiej liście rajów podatkowych

CIT PIT VAT

Anguilla, Bahamy, Fidżi, wyspa Guam, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Oman, Panama, Samoa Amerykańskie, Wyspy Samoa, Seszele, Trynidad i Tobago oraz Vanuatu - to raje podatkowe wymienione na liście opublikowanej we wtorek przez francuską administrację podatkową.

07.01.2020

MF: Generator podatkowy może stworzyć dwa mikrorachunki

Ordynacja CIT VAT Małe i średnie firmy

To nie błąd systemu - generator mikrorachunku podatkowego opublikowany na stronie podatki.gov.pl umożliwia wskazanie zarówno identyfikatora NIP, jak i PESEL, a zatem możliwe jest wygenerowanie dwóch odrębnych mikrorachunków podatkowych - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów.

07.01.2020

Początek roku to tradycyjnie zmiany w podatkach

CIT PIT VAT Akcyza

Jeden rachunek do wpłacania podatków, wystawianie faktur tylko do paragonów z NIP, nowe zasady rozliczania zaliczek od wynagrodzeń pracowników, rewolucja w kosztach uzyskania przychodów – to tylko niektóre zmiany, które zaczynają obowiązywać 1 stycznia 2020 roku. Motywem przewodnim jest uszczelnienie systemu. Nie obędzie się też bez podwyżki podatków.

31.12.2019

MF: Nowe e-usługi administracji uszczelnią system podatkowy

CIT VAT

Ministerstwo Finansów planuje kolejne działania w kierunku zmniejszenia luki podatkowej w VAT. Wiceminister finansów Jan Sarnowski zapowiada nowe otwarcie w tym podatku. Szczegóły mamy poznać w trakcie przyszłego roku. MF chce też oszacować wysokość luki w CIT.

30.12.2019

MF nie zdążyło z wdrożeniem styczniowych zmian w VAT

VAT Podatki międzynarodowe

Już 1 stycznia 2020 roku miały wejść w życie nowe zasady rozliczania handlu transgranicznego, stosowania zerowej stawki VAT i dokumentowania dostaw. Wynikają one z przepisów unijnych. Resort finansów przyznał w poniedziałek, że trwają intensywne prace legislacyjne dotyczące implementacji tej dyrektywy, które jednak nie zostaną zakończone w terminie.

24.12.2019

Paragony mogą naruszać tajemnicę lekarską

VAT Zawody medyczne RODO

Przepisy zobowiązują lekarzy i dentystów do umieszczania nazwy wykonanej usługi na paragonie fiskalnym w sposób pozwalający na jej identyfikację. Ministerstwo Finansów nie widzi problemu, ale zdaniem ekspertów, takie rozwiązanie może naruszać zasady ochrony danych osobowych. Problemy rodzą też płatności kartą i faktury wystawiane do paragonów.

23.12.2019

Jest szansa na zmianę przepisu o rozliczaniu VAT po śmierci przedsiębiorcy

VAT Małe i średnie firmy

Ministerstwo Rozwoju dostrzegło problem w interpretacji wymagającej odprowadzenia VAT od wartości majątku po śmierci przedsiębiorcy i prowadzi rozmowy w tej sprawie z Ministerstwem Finansów. Zainteresowani problemem przedsiębiorcy i eksperci nie mają wątpliwości, że potrzebna jest szybka zmiana przepisów.

20.12.2019

Bez zawiadomienia o wpłacie na niezgłoszony rachunek firma nie odliczy kosztów

CIT PIT VAT

Firmy muszą już sprawdzać, czy rachunki bankowe ich kontrahentów są zgłoszone fiskusowi i znajdują się na tzw. białej liście. Od stycznia wpłata na niezgłoszone konto nie będzie mogła być kosztem. Od tych skutków uwolni jedynie zawiadomienie o wpłacie na rachunek spoza listy. Resort finansów przygotował już wzór dokumentu.

19.12.2019

Skarbówka podpowiada, jak uniknąć split paymentu

VAT Spółki Małe i średnie firmy

Skarbówka jednoznacznie potwierdza – nie trzeba stosować tzw. split paymentu przy usługach naprawy samochodów. Fakt, że zakup części nakłada obowiązek dzielenia płatności, nie ma znaczenia. Decydująca jest kompleksowość usługi. Zdaniem doradców, fiskus potwierdził właśnie furtkę w przepisach.

18.12.2019

Kasy w formie programu powinny gwarantować bezpieczeństwo

VAT

Rozwiązania kasowe, niezależnie od tego, czy software’owe, czy tradycyjnie oparte na hardware’rze, powinny przechodzić przez proces certyfikacji w upoważnionej do tego instytucji. Zagwarantuje to odpowiednią jakość urządzeń i zmniejszy zaangażowanie i odpowiedzialność przedsiębiorców za właściwe funkcjonowanie kas – uważają eksperci i przedsiębiorcy.

12.12.2019

Kontrola to podstawowe narzędzie aparatu państwowego

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Koncepcja strategii organów podatkowych zapewnia ochronę interesów i praw majątkowych Skarbu Państwa. Dlatego też kontrola jest jednym z kluczowych narzędzi aparatu państwowego do weryfikacji poprawności rozliczeń podatkowych. Dochody z VAT stanowią wiodącą pozycję w budżecie, dlatego też monitoring i badanie prawidłowości jest uzasadnione – pisze Jolanta Nowicka z PKF Consult.

11.12.2019