Ministerstwo Finansów spodziewa się największego wpływu plików JPK za październik w ostatni dzień, czyli 25 listopada.

Dyrektor departamentu analiz w Ministerstwie Finansów Przemysław Krawczyk przypomina, że przedsiębiorcy, którzy do tej pory składali odrębnie deklaracje VAT-7 lub VAT-7K oraz informację JPK_VAT, rozliczając się za październik po raz pierwszy wypełniają te obowiązki łącznie w formie jednego dokumentu elektronicznego JPK_V7M (jeśli rozliczają się miesięcznie) bądź JPK_V7K (jeśli korzystają z kwartalnej formy rozliczenia w VAT).

Zamiast - jak dotychczas - podwójnych czynności związanych z wysyłką, podpisaniem tych dokumentów i pobraniem Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), robią to tylko raz. Do 25 listopada br. przedsiębiorcy rozliczą w ten sposób podatek VAT za październik.

Czytaj też: Nowy JPK do złożenia do 25 listopada - uwaga na grupy towarów i usług  >

Nowy JPK i nowa bramka do jego wysyłki

Krawczyk poinformował, że aby usprawnić wysyłkę pliku w nowej odsłonie i maksymalnie skrócić czas oczekiwania podatników na potwierdzenie prawidłowego przesłania JPK_VAT, ministerstwo przygotowało nowe środowisko do wysyłki Jednolitego Pliku Kontrolnego (bramka REST API).

Czytaj w LEX: JPK_VAT z deklaracją - wypełnianie i wysyłanie >

- Testowo udostępniliśmy je już pod koniec lutego br., aby podatnicy mogli sprawdzić poprawność przesyłania JPK przez nową bramkę. W wersji dostępnej dla przedsiębiorców nowe środowisko funkcjonuje od 1 października. Podatnicy złożyli przez nową bramkę już ponad 2,9 mln prawidłowo wysłanych i przetworzonych plików JPK, w tym od 1 listopada prawie 0,9 mln - podał Krawczyk.

- Zachęcam wszystkich podatników by zapoznali się z zasadami prawidłowego składania nowych plików JPK_VAT z deklaracją. Pamiętajmy, że w celu rozliczenia VAT za październik br. należy przesłać deklarację łącznie z ewidencją według nowego wzoru JPK_V7M lub JPK_7K - zwraca uwagę dyrektor.

Czytaj w LEX: GTU w nowym JPK_VAT >

Jakie błędy popełniają podatnicy przy rozliczeniu VAT za październik?

Dodaje, że zdarzają się przypadki składania deklaracji VAT-7 i informacji JPK_VAT według poprzednich, nieobowiązujących już zasad. - Jeżeli podatnik przesłał osobno deklarację VAT i osobno JPK_VAT, powinien ponownie przesłać plik na prawidłowym wzorze, aby skutecznie rozliczyć podatek. Zdarzają się również przypadki składania korekt za wcześniejsze miesiące na nowym wzorze pliku, co również nie jest właściwe.

Sprawdź w LEX: Kiedy należy oznaczyć fakturę GTU 13?  >

Bezpłatne narzędzia dla mikroprzedsiębiorców i pomoc w przygotowaniu się do zmian

MF przygotowało bezpłatne narzędzia dedykowane mikroprzedsiębiorcom, które umożliwią realizację obowiązku w nowej formie, bez konieczności korzystania z komercyjnych usług. Podatnicy mogą skorzystać z formularza interaktywnego lub z webowej wersji znanej już wcześniej aplikacji e-mikrofirma. Oba narzędzia pozwolą wypełnić plik w części deklaracyjnej i ewidencyjnej oraz go wysłać. Dodatkowo nowa aplikacja Klient JPK WEB pozwala wysłać JPK.

Czytaj w LEX: Czy obowiązek oznaczenia GTU dotyczy tylko faktur sprzedażowych?  >

Narzędzia wraz z instrukcjami ich obsługi dostępne są na stronie podatki.gov.pl w części dedykowanej Jednolitemu Plikowi Kontrolnemu. Przygotowano tam zakładkę „JPK_VAT z deklaracją”, gdzie dostępne są materiały i informacje związane z nowym rozwiązaniem, w tym m.in. wzory przykładowo wypełnionych nowych struktur JPK V_7M/JPK V_7K.

Dostępna jest także broszura informacyjna w języku polskim i angielskim, która zawiera wskazówki dotyczące prawidłowego wypełnienia pliku, a także zestaw najczęściej zgłaszanych przez podatników pytań wraz z odpowiedziami. Tam też dostępne są bezpłatne narzędzia do wygenerowania i wysłania pliku.

Czytaj w LEX: Identyfikacja powiązań pomiędzy podatnikami a ich kontrahentami w nowym JPK_VAT >

Pytania natury technicznej, związane między innymi z obsługą darmowych narzędzi, podatnicy – tak jak dotychczas – mogą zgłaszać na dedykowany adres pomocy informatycznej: jpk.helpdesk@mf.gov.pl

MF podkreśla, że wsparcie zapewnia też podatnikom Krajowa Informacja Skarbowa - można dzwonić na infolinię KIS lub kontaktować się z konsultantem na czacie. Przedsiębiorca może się również zwrócić o pomoc do swojego urzędu skarbowego, dzwoniąc lub pisząc do koordynatora JPK_VAT (dane kontaktowe dostępne są na stronach urzędów skarbowych).

Zobacz procedury w LEX:

Oznaczenia liczbowe w nowym JPK_VAT >

Oznaczenia transakcji w nowym JPK_VAT >

Oznaczenia dowodów sprzedaży w nowym JPK_VAT >

Oznaczenia dowodów zakupu w nowym JPK_VAT >