Polska za niższym VAT na odzież i obuwie dla dzieci

VAT Podatki międzynarodowe

Minister finansów, Marian Banaś, wystąpił do prezydencji fińskiej z wnioskiem o zintensyfikowanie prac legislacyjnych nad reformą stawek VAT. Dla Polski kluczowa jest możliwość obniżenia stawek VAT np. na odzież i obuwie dla dzieci. Ma to wesprzeć politykę społeczną państwa.

02.08.2019

MF szuka sposobu na opodatkowanie kart paliwowych

VAT

Ministerstwo Finansów rozpoczęło w czwartek konsultacje w sprawie opodatkowania VAT transakcji realizowanych przy wykorzystaniu kart paliwowych. Chce wiedzieć, jak określić kryteria, które muszą zostać spełnione, aby zakwalifikować transakcje kartowe jako dostawę towaru lub świadczenie usług.

02.08.2019

Do środy trzeba zmienić oznaczenia w kasach fiskalnych

VAT

Do 31 lipca 2019 r. należy zmienić oznaczenia literowe dla stawek VAT w kasach fiskalnych. Nie trzeba programować wszystkich oznaczeń. Wystarczy zaprogramować tylko te, których się używa. Zmiany w programowaniu stawek VAT można przeprowadzić samodzielnie – bez konieczności udziału serwisanta.

31.07.2019

Zmiany w ustawie o VAT - plik JPK zastąpi deklarację

VAT

Zastąpienie deklaracji VAT plikami JPK, a także uszczelnienie VAT m.in. w handlu internetowym i eliminacja nieprawidłowości w akcyzie związanej z obrotem preparatami smarowymi - to część zmian wprowadzanych przez podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o VAT. Według Ministerstwa Finansów nowe przepisy mają uprościć życie podatników.

30.07.2019

Kasy fiskalne trzeba serwisować

VAT

Sprzedawca używający kas fiskalnych zapłaci 300 zł kary, jeśli nie będzie regularnie przeprowadzał okresowych przeglądów serwisowych urządzeń. W niektórych przypadkach brak serwisowania spowoduje konieczność zwrotu ulgi na zakup kasy. Wykaz serwisantów prowadzi Szef Krajowej Administracji Skarbowej.

30.07.2019

Sprzedaż auta po leasingu bez VAT

VAT

Sprzedaż samochodu osobowego, który jest przedmiotem leasingu operacyjnego a po wykupie zostanie przeznaczony na cele prywatne i nie będzie dalej wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej, nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Sprzedający nie będzie występował w charakterze podatnika VAT.

29.07.2019

Fiskus zmienił zdanie. Uwzględnił prewspółczynnik gminy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów VAT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, aby gmina Głusk dokonała korekty podatku naliczonego VAT od inwestycji w kanalizację według własnego prewspółczynnika. Do tej pory fiskus upierał się, że wzór ustalony przez resort finansów jest najlepszy. Dla gminy oznacza to oszczędność rzędu ponad 1,5 mln złotych w perspektywie 10 lat.

29.07.2019

Lizaki z logo firmy z 8-proc. VAT

VAT

Sprzedaż lizaków z logo nabywcy nie musi być opodatkowana najwyższą stawką VAT. Wszystko zależy jednak od składu słodyczy i klasyfikacji PKWiU. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

27.07.2019

NSA: Stałe dostawy ze składów konsygnacyjnych należy uznać za ciągłe

VAT

Dostawa ciągła dla celów VAT to ciąg kolejnych świadczeń, które realizują zlecenie dokonania szeregu częściowych dostaw określonych towarów w ramach jednego zamówienia. Chodzi tu o z góry zaplanowaną powtarzalność świadczeń i ustalone wcześniej okresy rozliczeniowe lub terminy płatności. Potwierdził to niedawno NSA.

25.07.2019

Sprzedaż 16 działek to działalność gospodarcza i podlega VAT

VAT Budownictwo

Podejmowanie zorganizowanych działań, takich jak podział gruntu, wydzielenie dróg, czy wystąpienie o decyzję o warunkach zabudowy, świadczy o tym, że działalność podatnika jest zorganizowana. Ciąg działań wskazuje na aktywność charakterystyczną dla obrotu nieruchomościami. Sprzedaż działek będzie zatem podlegała VAT. Fiskus właśnie to potwierdził.

25.07.2019

Prof. Modzelewski: Mamy nową kategorię oszustów podatkowych

Ordynacja VAT

Nie straszmy wszystkich podatników kontrolami i represjami. W powszechnym przekonaniu działania te będą głównie adresowane do uczciwych firm, nad którymi będzie się znęcać władza. Dlaczego? Bo prawdziwi oszuści podatkowi byli z reguły poza jej zasięgiem – pisze prof. Witold Modzelewski.

25.07.2019

Koniec sporu o usługi budowlane w VAT

VAT Budownictwo

Data „wykonania” dla celów VAT jest datą późniejszą, niż moment faktycznego wykonania. Należy za każdym razem dokonać analizy okoliczności realizacji umów na roboty budowlane. Nie można przyjąć założenia, że w każdym przypadku, gdzie ma miejsce odbiór robót przez zamawiającego, datą „wykonania” będzie dzień podpisania protokołu – tłumaczy Małgorzata Militz, doradca podatkowy, pełnomocnik w sprawie Budimex.

22.07.2019

Nowa matryca stawek VAT coraz bliżej

VAT

W piątek, 19 lipca, Sejm przyjął przepisy, które wprowadzą nową matrycę stawek VAT i tzw. wiążące informacje stawkowe. Ułożenie na nowo systemu klasyfikacji, likwidacja niektórych pozycji z załączników do ustawy o VAT na rzecz bardziej ogólnego podejścia ma w założeniu pomóc przedsiębiorcom – pisze Krzysztof Wiński z PwC.

22.07.2019

Sejm za uszczelnieniem obrotu olejem opałowym

VAT Akcyza

System monitorowania drogowego przewozu towarów akcyzowych będzie rozszerzony. Nowelizację przepisów przyjął w piątek Sejm. Dodatkową kontrolą będzie objęty obrót olejem opałowym i napędowym, służącym do celów opałowych. Zmiany dotkną także stawek podatku akcyzowego.

19.07.2019

Obowiązkowy split payment od listopada

VAT

Rząd chciał, żeby firmy zaczęły obowiązkowo stosować podzieloną płatność w VAT tzw. split payment już od września br. Sejm zdecydował jednak w piątek, że przepisy w tym zakresie wejdą w życie 1 listopada br. Przedsiębiorcy proponowali, żeby było to dwa miesiące później. Zmiany dotkną też stawek VAT.

19.07.2019

Obowiązkowy split payment jednak później - od listopada

VAT

Premier Mateusz Morawiecki zakończył spekulacje wokół terminu wprowadzenia obowiązkowego split payment. W czwartek ogłosił, że firmy będą musiały stosować podzieloną płatność w VAT nie od września, jak początkowo planowano, ale od 1 listopada tego roku. Nad projektem zmian w przepisach pracuje właśnie Sejm.

18.07.2019

Od lipca nie można już kupować zwykłych kas fiskalnych

VAT

Kasy z papierowym zapisem kopii stopniowo będą wycofywane. Urządzenia z elektronicznym zapisem kopii będzie można używać do 31 grudnia 2022 roku. Firmy czeka teraz stopniowa wymiana urządzeń - docelowo wszystkie mają mieć kasy online.

17.07.2019

Firmy muszą przejrzeć umowy dotyczące kart paliwowych

VAT

Zgodnie z ostatnim wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej karty paliwowe to usługi finansowe zwolnione z VAT. To pogląd sprzeczny z dotychczasową praktyką ich rozliczania w Polsce. Firmy korzystające z tego typu rozwiązań powinny więc poddać analizie zapisy zawarte w umowach na korzystanie z kart flotowych - pisze Małgorzata Miller, radca prawny.

17.07.2019

NSA: Sprzedaż w zestawie nie wpływa na odwrotne obciążenie

VAT

Włączenie do ustawy podatkowej identyfikacji towarów i usług na podstawie przepisów o statystyce publicznej sprawia, że symbole klasyfikacji statystycznych mają znaczenie prawnopodatkowe. Potwierdził to NSA. Podkreślił, że ustawa o VAT nie uzależnia mechanizmu odwrotnego obciążenia od tego, czy nabywane towary stanowią zestawy.

16.07.2019