Spadkobiercy przedsiębiorców mogą sporo zapłacić przez ustawę o sukcesji

VAT Małe i średnie firmy

Osoby, które zamierzają skorzystać z dobrodziejstwa ustawy o zarządzie sukcesyjnym, powinny się nad tym dobrze zastanowić. Jeśli bowiem chcą kontynuować działalność, mogą za to słono zapłacić. A dokładnie - stanąć przed koniecznością zapłaty VAT od wszystkich środków trwałych, które mają odziedziczyć.

20.11.2019

NSA: Zaliczki podlegają VAT u dewelopera kontynuującego budowę

VAT Budownictwo

Zaliczki na poczet zakupu mieszkania powinny być opodatkowane po stronie tego dewelopera, który faktycznie dokona jego sprzedaży. Obowiązek podatkowy, również w zaliczkach, wiąże się ściśle z określoną czynnością, nawet gdy będzie ona wykonana w przyszłości. Potwierdza to niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

19.11.2019

Status podatnika VAT na wagę złota

VAT Małe i średnie firmy

O tym jak istotne znaczenie dla przedsiębiorców ma obecnie status podatnika VAT świadczy bezsprzecznie wprowadzenie tzw. „białej listy” podatników. Aby znaleźć się na liście, przedsiębiorca musi czasem przejść karkołomne wyzwanie związane z wydawałoby się formalnym etapem, jakim jest rejestracja do celów VAT – pisze Angelika Dahms.

18.11.2019

Mikrorachunki podatkowe można weryfikować - nawet z telefonu

CIT PIT VAT Małe i średnie firmy

Generator mikrorachunku podatkowego, dzięki któremu można dokonywać wpłat do urzędu skarbowego podatków PIT, CIT i VAT, działa przez 24 godziny 7 dni w tygodniu. Istnieje więc możliwość zweryfikowania swego mikrorachunku podatkowego w każdym miejscu i o każdej porze, również za pomocą telefonu - pisze Jolanta Nowicka.

18.11.2019

MF wyjaśnia, jak korzystać z wykazu podatników VAT

VAT Małe i średnie firmy

Korzystanie z wykazu podatników VAT nie jest obowiązkowe. Jednak brak weryfikacji kontrahenta w wykazie ma negatywne konsekwencje ‒ twierdzi Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na jedno z pytań w sprawie wykazu podatników VAT. Na stronie MF i na portalu podatkowym tych pytań i odpowiedzi jest kilkadziesiąt.

14.11.2019

Zestaw skomponowany z batoników, chrupek i cukierków to nie nowy produkt

VAT

Sprzedaż zestawów przekąsek należy opodatkować według stawek właściwych dla towarów składających się na ten zestaw. Bo nie jest to świadczenie złożone, lecz zespół odrębnych świadczeń: dostaw gotowych, zapakowanych przez producenta towarów. Będą więc one podlegały VAT na zasadach właściwych dla każdego produktu odrębnie ‒ uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

09.11.2019

Prawo eksporterów do 0 stawki VAT zależy od podpisu, który nie jest ani kwalifikowanym, ani zaufanym

VAT

Programy takie jak Szafir czy narzędzia udostępniane przez Ministerstwo Cyfryzacji na platformie obywatel.gov.pl nie pozwalają na weryfikację podpisu służb celnych pod dokumentem IE599, potwierdzającym wywóz towarów poza UE. Bo nie jest to ani podpis zaufany, ani kwalifikowany. W efekcie eksporterzy mogą nawet nie wiedzieć, że przekazany im przez agencję celną plik XML jest niepodpisany albo wadliwie podpisany.

08.11.2019

VAT na e-booki i e-prasę niższy, ale na czasopisma specjalistyczne już nie

VAT

Od 1 listopada obowiązują nowe zasady opodatkowania książek i czasopism elektronicznych. Resortowi finansów zależało na uporządkowaniu i obniżeniu stawek VAT. Nie wszystkie problemy udało się jednak rozwiązać. Niejasne jest opodatkowanie audiobooków. Od czasopism specjalistycznych trzeba natomiast płacić wyższą, 8-proc. daninę.

06.11.2019

Obowiązkowy split payment wymusi dzielenie płatności

VAT

Od 1 listopada stosowanie podzielonej płatności tzw. split paymentu będzie obowiązkowe przy 150 towarach i usługach. Za jej brak grozić będą surowe konsekwencje. Kluczowa będzie wartość faktury. Wystarczy jednak, że znajdzie się na niej jeden, tańszy towar wrażliwy, dzielić trzeba będzie całą płatność. Ale to nie jedyny problem.

01.11.2019

Zwrot udokumentowanych wydatków to nie nabycie usług

VAT

Ponoszone przez spółkę w imieniu i na rzecz innej firmy koszty delegacji pracownika nie podlegają opodatkowaniu VAT. Brak jest więc podstaw do wystawienia faktur dokumentujących te czynności ‒ stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej i uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe.

31.10.2019

NSA: Hotel dla pracowników kosztem ogólnym z prawem odliczenia VAT

CIT VAT

W sytuacji problemów z pracownikami i trudnościami w zapewnieniu im noclegów w okolicy, wydatki na budowę hotelu dla pracowników z Ukrainy są kosztem ogólnym przedsiębiorcy z prawem do odliczenia VAT. Budowa ma wpływ na funkcjonowanie działalności gospodarczej przedsiębiorcy – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

30.10.2019

Sklepik szkolny może tylko edukować uczniów

VAT Zarządzanie oświatą

Jeżeli celem spółdzielni uczniowskich będzie jedynie edukowanie uczniów w zakresie praktycznego funkcjonowania przedsiębiorstwa, to nie będzie to działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT. Gmina nie będzie działała jako podatnik, a działalność spółdzielni nie będzie podlegać VAT.

30.10.2019

VAT na e-booki niższy, ale na czasopisma specjalistyczne już nie

VAT

W piątek, 1 listopada, zaczną obowiązywać nowe zasady opodatkowania książek i czasopism elektronicznych. Resortowi finansów zależało na uporządkowaniu i obniżeniu stawek VAT. Zdaniem ekspertów, nie wszystkie problemy udało się jednak rozwiązać. Niejasne pozostaje opodatkowanie audiobooków, a czasopisma specjalistyczne będą obciążone wyższą daniną.

30.10.2019

NSA: Proporcja w VAT tak. Ale jaką metodą?

Finanse publiczne Finanse samorządów VAT

Udzielając podatnikowi interpretacji dotyczącej zastosowania proporcji sprzedaży do wyliczenia VAT, organ podatkowy powinien wskazać, w jaki sposób ma on dokonać wyliczenia podatku. Podatnik miał prawo dowiedzieć się, jaka to metoda – wynika z wtorkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

29.10.2019

Związek poniesionych wydatków z kosztami musi wykazać sam podatnik

CIT PIT VAT

Przedsiębiorca prowadzący żłobek niepubliczny i przedszkole niepubliczne, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów VAT naliczony od nabywanych do celów tej działalności towarów i usług. Może to zrobić, bo będąc podatnikiem VAT korzystającym ze zwolnienia, nie może odliczyć podatku naliczonego od podatku należnego. Potwierdził to dyrektor KIS.

29.10.2019

Handel odczuwa największą presję na podzieloną płatność

VAT

Przez rok ponad 42 proc. mikro, małych i średnich firm zostało skłonionych przez partnerów biznesowych do stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Najczęściej dotyczy to handlu i to ten sektor obok transportu, w jednym na pięć przypadków skarży się na negatywny wpływ podzielonej płatności na płynność finansową - wynika z danych BIG InfoMonitor.

28.10.2019

Brexit zmieni sposób rozliczania VAT

VAT Brexit

Bez względu na to, kiedy i czy zostaną wypracowane jakieś uzgodnienia przejściowe, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest przesądzone. Oznacza to, że ostatecznie zostanie ona „państwem trzecim” w rozumieniu przepisów o VAT. Z punktu widzenia polskich przedsiębiorców najistotniejsza będzie zmiana sposobu opodatkowania transakcji towarowych – pisze Michał Szczech z RSM Poland.

25.10.2019

Informacje o stawkach VAT niewiele pomogą?

VAT

Od listopada będzie można występować do skarbówki o wiążące informacje stawkowe tzw. WIS. Przepisy są jednak tak skonstruowane, że potwierdzanie prawidłowości stosowanych stawek może okazać się iluzoryczne. Zdaniem ekspertów, fiskus nie będzie chciał odnosić się do przepisów niepodatkowych, do których odwołują się nowe załączniki ustawy o VAT.

23.10.2019

Iluzoryczna dwuinstancyjność postępowania podatkowego

Ordynacja CIT VAT

Eksperci nie mają wątpliwości - rozpatrywanie sprawy w obu instancjach przez ten sam organ, czyli przez tego samego naczelnika urzędu celno-skarbowego, utrudnia realizację zasady dwuinstancyjności postępowania. W rezultacie podatnik stawiany jest na z góry przegranej pozycji. Odwołując się od decyzji, trudno jest liczyć na wygraną.

22.10.2019
Prawo.pl