Połączenie indywidualnych elementów organicznych ludzkich, mleka matki i włosów dziecka, z surowcem jubilerskim, prowadzące do wytworzenia perły i jej osadzenia w materiale biżuteryjnym, w ramach transakcji złożonej, obejmującej usługę wykonania niepowtarzalnej i nieseryjnej biżuterii oraz jej dostawę na rzecz zamawiającego stanowi świadczenie usług. Potwierdza to lipcowy wyrok WSA w Szczecinie (sygn. akt I SA/Sz 297/20).

Indywidualne zamówienie a nie towar masowy

Zdaniem sądu, produkcja i sprzedaż tego typu produktów nie może być rozliczana jako dostawa towarów. Przesądza o tym m.in. fakt, że to czynności usługowe mają tu charakter dominujący wobec dostawy wytworzonego towaru. Sąd zaznaczył, że w tej usłudze kompleksowej chodzi o wytworzenie biżuterii na specjalne potrzeby konsumenta, a nie o dostarczenie standardowego produktu. Podkreślił też, że elementem charakterystycznym tej transakcji jest przetworzenie otrzymanego od klienta kontrahenta materiału organicznego (mleka ludzkiego i włosów) poprzez jego połączenie z surowcem (żywicą jubilerską) przy wykorzystaniu innowacyjnej procedury lub też artystycznego ułożenia w materiale jubilerskim materiałów organicznych. Tak wytworzony produkt ma na celu utrwalenie wspomnienia okresu karmienia piersią oraz innych wspomnień, co czyni go bardziej osobistym niż zwykła biżuteria.

 


Liczy się charakter zamówienia i proces przygotowania

WSA zaznaczył, że w zamówieniu otrzymywanym przez skarżącą, poprzez system teleinformatyczny kontrahenta, oznaczane są elementy indywidualizujące produkt, takie jak: wzorzec oprawy, grawer, rodzaj użytego metalu szlachetnego oraz spis materiałów organicznych, które klient kontrahenta przesyła skarżącej. Z tego wynika, że powodem, dla którego klient kontrahenta zamawia produkowaną przez skarżącą biżuterię jest przede wszystkim jej indywidualny, niepowtarzalny charakter. Zatem, biżuteria sama w sobie nie jest tak istotnym elementem transakcji, jak to, że jest ona wykonana z materiałów organicznych należących do klienta i jego dziecka. Tym samym, biżuteria taka posiada materiał genetyczny właściwy tylko dla konkretnej klientki kontrahenta w przypadku mleka lub materiał genetyczny jej dziecka w przypadku włosów. W szczególności, odnosi się to do mleka ludzkiego, które stanowi o indywidualnych charakterze zamówienia i które różni się składem u każdej kobiety, wobec czego powstaje biżuteria o odmiennych cechach i barwach. Z tego względu całą transakcję należy traktować jako usługę i tak rozliczyć ją dla celów VAT.

Zobacz również: Brak dzieci, kapelusz, zęby, okna i brodę – opodatkować można wszystko >>