Jak stwierdził podczas konferencji prasowej, uszczelnienie VAT okazało się dużym sukcesem, luka spadła o połowę w ciągu 3 lat i utrzymuje się na poziomie 12 proc. „Ale pracujemy nad dalszym uszczelnieniem - podkreślił. I dodał, że MF chce co pół roku przedstawiać kolejny pakiet rozwiązań upraszczających VAT. - Chcemy odchudzać VAT, ale nie chodzi o stawki, tylko o proces kalkulacji i raportowania VAT - wyjaśnił.

Czytaj także: Pracownikom skarbówki opłaca się gnębić podatników>>
 

SLIM VAT to ma być „podatek prosty, nowoczesny i dostosowany do lokalnej specyfiki”. Jak wyjaśnił wiceminister finansów Jan Sarnowski, polska specyfika to dużo małych i średnich firm, które rozliczają się same, a wraz z postępem technologii wiele obowiązków i przepisów traci na znaczeniu. I zaznaczył, że pakiet SLIM powstał w formule warsztatowej, zawiera postulaty padające na spotkaniach z biznesem. - Chodzi o czynności określane jako trudne do zautomatyzowania i wymagające żmudnej i pracochłonnej ręcznej obsługi - powiedział.

 

- Projekt zakończył konsultacje wewnętrzne w MF. Mamy nadzieję, że odpowiednia zmiana ustawy będzie przyjęta w tym roku, chcemy żeby weszły w życie w pierwszych miesiącach 2021 r. - dodał Sarnowski.

System SLIM VAT ma także zawierać rozwiązania dotyczące faktur korygujących. W przypadku faktur korygujących in-minus zniesie formalny warunek uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów lub usługobiorcę. Zmiana ma uprościć rozliczenia, zniknie konieczność potwierdzeń otrzymania faktury korygującej.
Natomiast w przypadku faktur korygujących in-plus pojawią się przepisy wskazujące sposób rozliczenia takich faktur - będzie dokonywane na bieżąco. Dotychczas podatnicy bazowali tylko na linii interpretacyjnej i orzecznictwie, co nie dawało odpowiedniej pewności prawa - ocenia MF.

Zgodnie z projektem wydłużeniu z 2 do 6 miesięcy ma ulec termin stosowania zerowej stawki zaliczki w eksporcie towarów poza UE. Według MF, typowo okres ten jest dłuższy, a podatnik musi dokonywać korekty zaliczki ze stawki zero do 23 proc. Dłuższy termin zapewnić ma neutralność zaliczek w eksporcie, co ułatwi eksport, zwłaszcza na Wschód, gdzie jest on oparty o zaliczki.

Projekt przewiduje też, że podatnik będzie mógł też wybierać zasady przeliczenia kursu walut dla obliczania przychodu w podatku dochodowym. Często pojawiają się sytuacja, że w VAT i CIT do jednej transakcji kursy są różne, z różnych dni. Wyliczanie odrębnych kursów do duża przeszkoda, podatnik będzie mógł więc wybrać wspólny kurs obliczenia obu podatków.