Jak informuje KAS, grupa działała od października 2017 r. do stycznia 2019 r., głównie w Bydgoszczy, Toruniu, Inowrocławiu i innych miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego i województw ościennych. Metoda działania polegała na wystawianiu faktur VAT, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Dokumenty takie umożliwiały generowanie kosztów, płacenie niższych podatków lub pozwalały na występowanie o nienależne zwroty VAT. Podejrzani wykorzystywali podmioty gospodarcze, zarejestrowane w większości na podstawione osoby, tzw. „słupy”, które nie prowadziły faktycznej działalności, a jedynie wystawiały fikcyjne faktury dla legalnie funkcjonujących firm z terenu całego kraju. Działało kilku „pośredników”, których rola polegała na znalezieniu klientów chętnych do zakupu fikcyjnych faktur. W ostatnich działaniach uczestniczyło blisko 100 funkcjonariuszy KAS i CBŚP. Akcje realizowaliśmy na terenie województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego, gdzie zatrzymano 21 osób i przeszukano 40 obiektów, w tym mieszkania i siedziby firm. Zabezpieczono sprzęt elektroniczny i dokumentację księgową. Ustalono też kolejnych odbiorców fikcyjnych faktur, wystawianych m.in. na usługi, maszyny i urządzenia oraz materiały eksploatacyjne. Na podstawie zgromadzonych materiałów rozpoczęto 39 kontroli celno-skarbowych u odbiorców nierzetelnych faktur VAT.

Zobacz również: Kary za fałszowanie faktur jak za zbrodnie >>

15 osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania pieniędzy. Jedna osoba podejrzana jest o tzw. „zbrodnię VAT-owską”. Pozostałe zarzuty dotyczyły wystawiania faktur, które poświadczały nieprawdę i przestępstw karnoskarbowych. 7 osób zostało tymczasowo aresztowanych.

W całej sprawie występuje już 47 podejrzanych, którym przedstawiono 177 zarzutów. 31 osób jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedna o kierowanie tą grupą. Przestępcom zostało odebrane mienie o wartości ponad 2 mln zł.