Bezpodstawne komunikaty MF o nieściganiu podatników

Ordynacja VAT

Ministerstwo Finansów coraz chętniej sięga po wpisy na Twitterze i komunikaty, by informować podatników, że nie będzie wyciągać konsekwencji wobec tych, którzy nie wywiązali się w terminie z ciążących na nich ‒ na mocy przepisów prawa ‒ obowiązków. Tyle tylko, że zapewnienia resortu na niewiele się zdadzą, gdy postępowanie zostanie jednak wszczęte i sprawa trafi do sądu.

16.09.2019

PiS: Uproszczenie systemu i skuteczniejsze kontrole podatkowe

Ordynacja CIT PIT VAT Małe i średnie firmy

Upraszczanie systemu podatkowego, ale jednocześnie wyposażenie administracji skarbowej w narzędzia pozwalające na sprawniejsze i skuteczniejsze kontrole - takie zapowiedzi znalazły się w opublikowanym w sobotę programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości. Jest w nim m.in. mowa o opracowaniu nowej ordynacji podatkowej.

15.09.2019

Najpierw szacunek marży, potem ewentualnie korekta

VAT

Mając problem z określeniem elementów kosztowych wchodzących w zakres usługi turystycznej, biuro podróży powinno oszacować koszty, jakie poniesienie w związku z wykonaną usługą. Powinno obliczyć marżę na podstawie wstępnie przewidywanych kosztów. Potem będzie można dokonać korekty podatku ‒ orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

14.09.2019

Nie ma decyzji KE w sprawie VAT od firmowych samochodów - mogą wrócić auta "z kratką"

VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Prawdopodobnie w październiku dowiemy się, czy Polska uzyska zgodę Komisji Europejskiej na stosowanie przepisów o 50-proc. odliczaniu podatku VAT od zakupu i kosztów używania samochodów na kolejne trzy lata: od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2022 r. Obecna zgoda kończy się z końcem tego roku.

13.09.2019

MF: Silnik Analiz wykrył ponad 60 tys. fałszywych faktur

VAT Rachunkowość

W pierwszej połowie 2019 roku zidentyfikowano blisko 29 tys. podmiotów, które nie będąc podatnikami VAT wystawiły 62,9 tys. faktur na łączną kwotę podatku 457 mln zł - poinformowała w czwartek Krajowa Administracja Skarbowa. Na stwierdzenie tych faktów pozwoliło wykorzystanie nowego narzędzia analitycznego – Silnika Analiz.

12.09.2019

Bezpłatna aplikacja pomoże sporządzać e-Sprawozdania Finansowe

CIT PIT VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Ministerstwo Finansów przygotowało bezpłatną aplikację e-Sprawozdania Finansowe. Przeznaczona jest dla podmiotów sporządzających sprawozdania finansowe zgodnie z załącznikami nr 1, 4, 5, 6 do ustawy o rachunkowości. To nowa wersja aplikacji, przygotowana jako aplikacja webowa, dostępna bezpośrednio z przeglądarki internetowej.

10.09.2019

Od stycznia faktury tylko do paragonów z NIP

VAT

Do paragonów bez wskazanego NIP nabywcy nie będzie można wystawiać faktur. Zmiana ma przeciwdziałać wyłudzeniom VAT. Nowe regulacje będą wymagały od kupujących rozstrzygania już na etapie zakupów, czy działają jako przedsiębiorca, czy jako osoba prywatna. Może to rodzić problemy praktyczne – zwłaszcza, że surowe kary za błędy będą groziły obu stronom transakcji.

09.09.2019

Komunikaty z białej listy VAT trudne do interpretacji

VAT

Wielu przedsiębiorców narzeka na trudności przy weryfikowaniu danych w wykazie podatników VAT. Pojawiają komunikaty, często jednak trudne do zrozumienia. Problem jest istotny, bowiem wkrótce zapłata na rachunek niewskazany w wykazie nie będzie mogła być kosztem podatkowym.

06.09.2019

W 2017 roku państwa UE straciły 137 miliardów euro dochodów z VAT

VAT Podatki międzynarodowe

Komisja Europejska opublikowała w czwartek wyniki badania poziomu luki w VAT. W 2017 roku wyniosła ona 137 miliardów euro. Było to nieco mniej niż w poprzednich latach, nadal jednak była to znacząca kwota. Zdaniem KE, potrzebna jest kompleksowa reforma unijnych przepisów.

05.09.2019

Ciężar dowodowy nie może być przerzucany na podatnika

CIT PIT VAT

Żaden przepis ustawy o VAT nie zobowiązuje podatnika do gromadzenia szczegółowej dokumentacji dotyczącej wykonania usługi niematerialnej. W sytuacji, gdy kontrolujący podejrzewają, że faktury, na podstawie których podatnik dokonał odliczenia VAT, nie są rzetelne, to brak przedstawienia dowodów, zdecydowanie osłabia jego sytuację – pisze Katarzyna Ciesielska, doradca podatkowy.

05.09.2019

Rozliczenie kosztów w zamian za donos do urzędu

CIT PIT VAT

Od stycznia przyszłego roku wpłata na rachunek bankowy, który nie będzie wskazany w rejestrze podatników VAT, nie będzie kosztem uzyskania przychodów. Konsekwencji nie będzie, jeśli dokonanie płatności zgłosi się do skarbówki w ciągu trzech dni. Podatnicy PIT i CIT mogą mieć jednak problem z ustaleniem, do którego urzędu trzeba będzie złożyć donos.

04.09.2019

W trakcie zawieszenia działalności można składać deklaracje

VAT Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca ma prawo do złożenia deklaracji podatkowych w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, za okresy rozliczeniowe, których zawieszenie dotyczy, jeśli ponosi wydatki, które stanowią czynności niezbędne do utrzymania źródła przychodów. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

02.09.2019

Sprzedawca ma wystawić paragon, klient nie musi go odbierać

VAT

Wystarczy, że sprzedawca wydrukuje wystawiony w chwili sprzedaży paragon i udostępni go klientowi ‒ uznał NSA. Dopuszczalne jest także przesłanie jego obrazu na komórkę klienta razem z komunikatem, że papierowy wydruk można odebrać w budynku stacji paliw. To przełomowy wyrok dla wszystkich sprzedawców.

02.09.2019

Biała lista podatników VAT już dostępna

VAT

W niedzielę, 1 września 2019 roku, weszły w życie przepisy dotyczące tzw. białej listy podatników VAT. W specjalnym rejestrze można sprawdzać, czy dany podmiot jest zarejestrowany dla potrzeb VAT i czy ma zgłoszony numer rachunku bankowego. Wpłata na inne konto będzie miała surowe konsekwencje podatkowe.

02.09.2019

Skarbówka szybciej wykreśli firmę z rejestru VAT

VAT

Wykreślenie z rejestru po trzech miesiącach, ograniczenie prawa do korzystania ze zwolnienia, zmiana definicji pierwszego zasiedlenia, tzw. biała lista podatników – to tylko niektóre zmiany w VAT, które weszły w życie w niedzielę, 1 września 2019 roku. Listopad i styczeń przyniosą kolejne nowości. Sprzedawca nie wystawi już faktury do paragonu bez NIP.

02.09.2019

Ważne zmiany w VAT od 1 września 2019 roku

VAT

1 września to w tym roku data bardzo istotna dla wszystkich podatników VAT. W tym dniu wejdzie bowiem w życie wiele ważnych zmian, w tym w szczególności przepisy dotyczące tzw. białej listy podatników, utraty zwolnienia podmiotowego w VAT przez nowe grupy podatników czy też zmieniona definicja tzw. pierwszego zasiedlenia – pisze Remigiusz Fijak, doradca podatkowy.

01.09.2019

Obowiązkowy split payment z podpisem prezydenta

VAT

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek nowelizację przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Od listopada stosowanie podzielonej płatności tzw. split paymentu w niektórych przypadkach będzie obowiązkowe. Sprzedawcy będą musieli umieszczać na fakturach specjalne oznaczenia.

30.08.2019

Biała lista może uprzykrzyć życie podatnikom

VAT Spółki Małe i średnie firmy

W niedzielę wejdą w życie przepisy wprowadzające nowy rejestr podatników VAT. Z jednej strony łatwiej będzie sprawdzać kontrahentów. Z drugiej – jak wskazują eksperci – firmy mogą stać się ofiarami oszustów. Będą też musiały opracować specjalne procedury. Ministerstwo już wydaje wyjaśnienia, które nie mają potwierdzenia w przepisach.

30.08.2019

Firmy nie muszą prowadzić prywatnych kontroli

Ordynacja VAT

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi w zakresie należytej staranności w VAT wyznacza zdroworozsądkowe standardy działania dla podatników oraz organów administracji skarbowej. Co istotne, podnosi poprzeczkę działania fiskusowi - zauważa Radosław Maćkowski, doradca podatkowy i współtwórca MVP TAX.

29.08.2019

Problematyczne rozliczanie usług niematerialnych

CIT PIT VAT

Najnowszy wyrok sądu administracyjnego potwierdza, że podatnik nie ma obowiązku dokumentowania usług niematerialnych, jeśli chce odliczyć od nich VAT. Przepisy tego nie wymagają. Domaganie się przez organy podatkowe dowodów wykonania świadczeń jest nieuprawnione. Problem jednak w tym, że na gruncie podatków dochodowych dominuje zupełnie inne podejście.

29.08.2019
Prawo.pl