Terminale płatnicze będą służyć do przyjmowania opłat, w przypadku naruszenia przepisów ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (tzw. ustawa SENT). Chodzi m.in. o mandaty czy pobierane kaucje. Przewoźnicy i kierowcy, będą mogli szybciej uregulować niezbędne zobowiązania, płacąc kartą w dowolnym urzędzie celno-skarbowym lub za pomocą terminali, używanych przez funkcjonariuszy KAS kontrolujących przewozy objęte SENT.

- Bezgotówkowe instrumenty płatnicze sprzyjają cyfryzacji polskiej gospodarki i administracji. To kolejna cegiełka do większej e-dostępności fiskusa. Wprowadzenie elektronicznych płatności to ułatwienie zarówno dla przewoźników, jak i dla KAS. Przyśpieszy obsługę firm transportowych w urzędach celno-skarbowych. W czasie pandemii, zwiększy bezpieczeństwo naszych klientów, funkcjonariuszy i pracowników – powiedziała szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska.

 


Dostawcą usług płatniczych dla Służby Celno-Skarbowej jest Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService Sp. z o.o. Umowa została podpisana 18 sierpnia. Terminale zostaną dostarczone KAS w ciągu tygodnia.

Dzięki zawartemu w lutym br. porozumieniu KAS z Fundacją Polska Bezgotówkowa w sprawie objęcia jednostek KAS Programem Polska Bezgotówkowa, całoroczne koszty dzierżawy terminali oraz realizowanych za ich pomocą usług, zostaną pokryte ze środków Programu.

Zobacz również: Będą zmiany w monitorowaniu towarów akcyzowych >>