Kasa fiskalna może działać bez odpowiedniego kodu

VAT Farmacja

Jeśli sprzedawca korzysta z kasy fiskalnej, która – po 31 lipca 2019 roku - mimo zmiany przepisów, wciąż zapewnia prawidłowość rozliczeń, nie musi jej teraz wymieniać. Nie ma znaczenia, że urządzenie nie ma możliwości zaprogramowania np. kodu literze E. Kasę trzeba będzie jednak wymienić do końca 2022 roku.

10.10.2019

Do rozliczenia VAT potrzebne będą trzy klasyfikacje zamiast jednej

VAT

Obecnie towary i usługi na potrzeby VAT są identyfikowane za pomocą Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r. Od kwietnia przyszłego roku dla towarów podstawą będzie Nomenklatura Scalona. W zakresie usług przepisy odwołują się zaś do PKWiU z 2015 i 2008 r. W celu prawidłowego określenia stawki konieczne będzie korzystanie z trzech różnych klasyfikacji.

09.10.2019

Karty paliwowe - dostawa towarów czy usługa finansowa?

VAT

Tezy zaprezentowane w wyroku TSUE, choć w sposób znaczny zmieniają podejście do opodatkowania transakcji realizowanych z wykorzystaniem kart paliwowych, to jednak nie przekreślają dalszej możliwości korzystania z nich. Przede wszystkim należy wskazać, iż ryzyko przekwalifikowania dotknie jedynie niektóre podmioty – pisze prof. Adam Mariański.

08.10.2019

Dom w ramach społecznego programu mieszkaniowego z niższym VAT

VAT Budownictwo

Sprzedaż domu w zabudowie bliźniaczej będzie dostawą obiektów budowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Dostawa ta będzie więc opodatkowana 8-proc. VAT. Preferencyjną stawką objęty będzie również grunt, z którym trwale związana jest nieruchomość ‒ uznał dyrektor KIS.

08.10.2019

MF: Coraz więcej e-paragonów w systemie

VAT Małe i średnie firmy

Już ponad 102 milionów e-paragonów jest w systemie resortu finansów, a ponad 50 tys. kas on-line przeszło pozytywną fiskalizację – poinformował pełnomocnik ds. informatyzacji w Ministerstwie Finansów Przemysław Koch.

07.10.2019

Krewetka w zupie albo makaronie podniesie cenę kolacji

VAT Małe i średnie firmy

Resort finansów cieszy się, że uporządkował stawki VAT i od kwietnia przyszłego roku nie będzie problemów z ich określaniem. Jak się jednak okazuje, porządki w stawkach spowodują wzrost cen w restauracjach. Więcej zapłacą smakosze owoców morza. Zdaniem ekspertów, obłożenie tych produktów wyższym VAT otworzy furtkę do optymalizacji podatkowych.

04.10.2019

Przepisy rozporządzenia także mogą być wyjaśnione w interpretacji podatkowej

Finanse publiczne Finanse samorządów VAT

Zasady proporcjonalnego odliczania VAT, w szczególności zaś sposób kalkulowania prewspółczynnika mogą być wyjaśniane przez organy interpretacyjne. Potwierdzają to wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego i orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Teraz Szef KAS będzie musiał zwrócić miastu koszty sądowe za obie instancje.

03.10.2019

Obowiązkowy split payment już od 1 listopada

VAT

Obowiązkowa podzielona płatność tzw. split payment ma zalety i wady. Tych ostatnich wydaje się jednak znacznie więcej. Jest to skutek uszczelniania systemu VAT w Polsce, którego negatywne konsekwencje najczęściej ponoszą uczciwi podatnicy. Pozostaje nam tylko czekać, jak split payment będzie obowiązkowy dla wszystkich - pisze Iwona Biernat-Baran.

02.10.2019

Skarbówka próbuje ograniczać odliczenie pełnego VAT od samochodów

VAT

Z najnowszej interpretacji wynika, że firma nie może odliczyć pełnego VAT od samochodu, jeśli nie ma on odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Cały podatek, zdaniem skarbówki, można odliczyć dopiero po przeprowadzeniu badania technicznego. Eksperci tłumaczą, że stanowisko fiskusa jest błędne. Radzą wnioskodawcy złożenie skargi do sądu.

02.10.2019

Wiążąca informacja taryfowa tylko elektronicznie

VAT Akcyza Finanse

1 października 2019 roku zmieniają się zasady składania wniosków dotyczących udzielania wiążących informacji taryfowych WIT. Teraz można je składać wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – PUESC. Wnioski w formie papierowej nie będą już przyjmowane.

01.10.2019

Biała lista VAT bez wirtualnych rachunków sieci komórkowych i dostawców mediów

VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Wpłaty na rachunki wirtualne przypisane do rachunku rozliczeniowego będą traktowane jak wpłaty na rachunek rozliczeniowy, który podlega zgłoszeniu do urzędu skarbowego. Natomiast same rachunki wirtualne nie będą podlegały obowiązkowi zgłaszania do urzędu w celu ich zamieszczenia w wykazie ‒ twierdzi Ministerstwo Finansów.

27.09.2019

Już 40 tys. kas fiskalnych przesyła paragony online

VAT

Resort finansów otrzymał już ponad 60 milionów e-paragonów przesłanych przez 40 tys. kas fiskalnych on-line. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązek stosowania kas fiskalnych online będą miały branże paliwowa, warsztaty samochodowe i wulkanizacyjne.

19.09.2019

Hulajnoga i rower mogą być pojazdami służbowymi

PIT VAT

Najnowsze stanowiska skarbówki potwierdzają, że kupno roweru czy hulajnogi może być kosztem uzyskania przychodów przedsiębiorcy. Eksperci przestrzegają jednak przed zbyt pochopnym rozliczaniem tego typu wydatków. W trakcie kontroli mogą być zakwestionowane. Ciekawostką jest również prawo do odliczenia całego VAT od takich pojazdów.

18.09.2019

Wpłata na konto z białej listy dopiero od stycznia 2020 roku

VAT

Przepisy o tzw. białej liście podatników obowiązują od początku września. Jednak dopiero od przyszłego roku za zapłatę na rachunek spoza wykazu firmy będą musiały liczyć się z negatywnymi konsekwencjami w podatku dochodowym oraz z odpowiedzialnością solidarną w VAT – przypomniało w poniedziałek Ministerstwo Finansów.

17.09.2019

Regulacje uszczelniające VAT coraz bardziej ingerują w relacje cywilnoprawne

VAT

1 września weszły w życie zmiany w VAT, które mają uszczelnić system podatkowy i zapewnić większą stabilność wpływów do budżetu. Wśród tych zmian są te dotyczące tzw. białej listy podatników, utraty zwolnienia podmiotowego w VAT przez nowe grupy podatników czy też zmieniona definicja tzw. pierwszego zasiedlenia. Nowe regulacje tłumaczy Radosław Kowalski, doradca podatkowy.

16.09.2019

Bezpodstawne komunikaty MF o nieściganiu podatników

Ordynacja VAT

Ministerstwo Finansów coraz chętniej sięga po wpisy na Twitterze i komunikaty, by informować podatników, że nie będzie wyciągać konsekwencji wobec tych, którzy nie wywiązali się w terminie z ciążących na nich ‒ na mocy przepisów prawa ‒ obowiązków. Tyle tylko, że zapewnienia resortu na niewiele się zdadzą, gdy postępowanie zostanie jednak wszczęte i sprawa trafi do sądu.

16.09.2019

PiS: Uproszczenie systemu i skuteczniejsze kontrole podatkowe

Ordynacja CIT PIT VAT Małe i średnie firmy

Upraszczanie systemu podatkowego, ale jednocześnie wyposażenie administracji skarbowej w narzędzia pozwalające na sprawniejsze i skuteczniejsze kontrole - takie zapowiedzi znalazły się w opublikowanym w sobotę programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości. Jest w nim m.in. mowa o opracowaniu nowej ordynacji podatkowej.

15.09.2019

Najpierw szacunek marży, potem ewentualnie korekta

VAT

Mając problem z określeniem elementów kosztowych wchodzących w zakres usługi turystycznej, biuro podróży powinno oszacować koszty, jakie poniesienie w związku z wykonaną usługą. Powinno obliczyć marżę na podstawie wstępnie przewidywanych kosztów. Potem będzie można dokonać korekty podatku ‒ orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

14.09.2019

Nie ma decyzji KE w sprawie VAT od firmowych samochodów - mogą wrócić auta "z kratką"

VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Prawdopodobnie w październiku dowiemy się, czy Polska uzyska zgodę Komisji Europejskiej na stosowanie przepisów o 50-proc. odliczaniu podatku VAT od zakupu i kosztów używania samochodów na kolejne trzy lata: od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2022 r. Obecna zgoda kończy się z końcem tego roku.

13.09.2019

MF: Silnik Analiz wykrył ponad 60 tys. fałszywych faktur

VAT Rachunkowość

W pierwszej połowie 2019 roku zidentyfikowano blisko 29 tys. podmiotów, które nie będąc podatnikami VAT wystawiły 62,9 tys. faktur na łączną kwotę podatku 457 mln zł - poinformowała w czwartek Krajowa Administracja Skarbowa. Na stwierdzenie tych faktów pozwoliło wykorzystanie nowego narzędzia analitycznego – Silnika Analiz.

12.09.2019