Samochód pod domem pracownika uniemożliwi pełne odliczenie VAT

VAT

Jedynie stuprocentowe wykorzystywanie samochodu w firmie daje prawo do pełnego odliczenia VAT. Fakt, że pracownik ma obowiązek parkowania pojazdu koło domu i zakaz prywatnych podróży to jednak za mało. Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że ponieważ nie da się udowodnić, że zatrudniony nie korzysta z auta dla własnych celów, firma nie odliczy więc całego VAT.

13.02.2020

Faktury korygujące cały czas pełne wątpliwości

VAT Rachunkowość

Faktura korygująca musi dotrzeć do odbiorcy, a ten musi potwierdzić jej otrzymanie. Bez tego wystawca dokumentu nie skoryguje rozliczeń VAT. Przepisy nie precyzują jednak, o jakie dowody chodzi. Najnowsza interpretacja wskazuje, że fiskus zaakceptuje każdy rodzaj potwierdzenia. Otrzymanie faktury to jednak coś innego niż zapoznanie się z jej treścią.

12.02.2020

Nowy JPK_VAT z deklaracją już od kwietnia

VAT Rachunkowość

JPK_VAT z deklaracją będzie się składał z dwóch części. Obejmie ewidencję VAT i deklarację VAT. Druków VAT-7 i VAT-7K nie będzie trzeba już wypełniać. Od kwietnia 2020 roku składanie nowych dokumentów będzie obowiązkowe dla dużych przedsiębiorstw. Od lipca w ten sposób VAT rozliczą już wszyscy inni przedsiębiorcy.

11.02.2020

Brexit na wzór kanadyjski wpłynie na rozliczenia podatków w Polsce

CIT VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Brexit

Wielka Brytania chce zawrzeć umowę z Unią Europejską na wzór współpracy z Kanadą. Podpisanie takiego dokumentu zniesie m.in. bariery w handlu niektórymi towarami i wpłynie na sektor usług takich jak transport, komunikacja czy usługi pocztowe. Ograniczy też stosowanie ceł, ale utrudni rozliczenia podatkowe i zwiększy obowiązki dokumentacyjne.

07.02.2020

Przedsiębiorcy będą mieli dodatkowe obowiązki

Środowisko VAT Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Klimatu podczas spotkania konsultacyjnego zaprezentowało założenia do projektu zmian w zakresie tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Nowe przepisy, które poznamy na przełomie marca i kwietnia, zaczną obowiązywać 1 lipca 2020 roku. Dotkną one podatników VAT– pisze Krzysztof Wiński z PwC.

05.02.2020

System Tax Free dla wszystkich przedsiębiorców?

VAT

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców zaproponował korzystne dla drobnych przedsiębiorców zmiany w przepisach dotyczących VAT. Postuluje on zastosowanie preferencyjnej stawki Tax Free dla wszystkich, niezależnie od wielkości obrotów. Ministerstwo Finansów obiecuje zmianę przepisów.

03.02.2020

Brexit na razie bez wpływu na podatki

VAT Akcyza Podatki międzynarodowe Brexit

W sobotę Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Do 31 grudnia 2020 roku będzie trwał okres przejściowy. W tym czasie warunki handlu UE z Wielką Brytanią nie zmienią się. Skutki podatkowe transakcji zawieranych później będą teraz przedmiotem szczegółowych negocjacji. Nowe zasady najpewniej zaczną obowiązywać w styczniu przyszłego roku.

03.02.2020

Podatnicy nie wiedzą, jak dokumentować unijną sprzedaż z zerowym VAT

VAT Podatki międzynarodowe

W styczniu weszły w życie przepisy unijnego rozporządzenia dotyczące dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i prawa do stosowania 0-proc. VAT. Są one bardziej restrykcyjne niż te krajowe – zwłaszcza, że polskie regulacje były do tej pory interpretowane dość liberalne. Prawo unijne ma jednak pierwszeństwo przed krajowym.

03.02.2020

Mniej kontroli podatkowych w 2019 roku

Ordynacja CIT PIT VAT Małe i średnie firmy

Krajowa Administracja Skarbowa w ubiegłym roku rzadziej kontrolowała podatników - wynika z danych przedstawionych w piątek przez tę instytucję. Liczba kontroli celno-skarbowych zmniejszyła się o 14,5 proc., a kontroli podatkowych o 11,6 proc. w porównaniu do 2018 r.

31.01.2020

Rachunków technicznych nie trzeba zgłaszać fiskusowi

VAT Rachunkowość

Interpretacja podatkowa jednoznacznie potwierdza – rachunków wirtualnych ani technicznych nie trzeba zgłaszać w urzędzie skarbowym. Po otwarciu takich kont nie jest konieczne składanie NIP-8. Nie są one również wykazywane na tzw. białej liście podatników, ponieważ nie są rachunkami rozliczeniowymi w rozumieniu prawa bankowego.

30.01.2020

Można wystawić dwie faktury i uniknąć split paymentu

VAT

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że sprzedawca może do jednego zamówienia wystawić kilka faktur i tylko na jednej umieścić sprzedaż wymagającą obowiązkowe dzielenie płatności w ramach tzw. split paymentu. Znaczenie ma bowiem wartość brutto na fakturze, a nie wartość całego zamówienia. To już kolejne stanowisko fiskusa, które nieco łagodzi restrykcyjne przepisy podatkowe w tym zakresie.

29.01.2020

Tylko rachunki firmowe są na białej liście podatników

VAT Małe i średnie firmy

Ministerialna biała lista podatników VAT, na której trzeba sprawdzać numery kont bankowych firm, zawiera informacje tylko o rachunkach zgłoszonych jako firmowe. Jeśli przedsiębiorca korzysta ze zwykłego rachunku, jego numeru nie da się zweryfikować. Kwestia ta po pierwsze – utrudnia pracę księgowym, po drugie – znacząco wydłuża termin aktualizacji danych przez skarbówkę.

23.01.2020

Fiskus zamiast rozliczeń chce oceniać racjonalność prowadzenia biznesu

Ordynacja CIT VAT Spółki Małe i średnie firmy

Organy podatkowe coraz częściej blokują zaliczenie niektórych wydatków do kosztów lub uniemożliwiają odliczenie VAT. Firma rozliczająca podatek u źródła nie może skorzystać z uproszczeń, jeśli nie udowodni istnienia tzw. substancji biznesowej. Zdaniem ekspertów, działania fiskusa utrudniają prowadzenie firm i zmuszają do płacenia wyższych podatków.

22.01.2020

Stosowanie klasyfikacji statystycznej ciągle pełne niejasności

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

NSA odmówił w poniedziałek podjęcia uchwały odpowiadającej na pytanie, czy wskazana przez składającego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej klasyfikacja statystyczna (PKWiU) stanowi element stanu faktycznego, a w konsekwencji, czy organ interpretacyjny związany jest powołaną klasyfikacją.

21.01.2020

Paragon z NIP-em nie zawsze zastąpi fakturę

VAT

Od stycznia 2020 roku faktury można wystawiać tylko do paragonów z NIP. Przepisy są jednak nieprecyzyjne. Wątpliwości dotyczą m.in. przypadków sprzedaży do 450 złotych. Część sprzedawców uważa, że taki paragon stanowi fakturę uproszczoną i odmawia wystawienia do niego zwykłej faktury.

21.01.2020

Kasy w formie oprogramowania nie będą dla wszystkich

VAT

Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Z dokumentu wynika, że z nowego rozwiązania będą mogli skorzystać podatnicy, u których wartość sprzedaży bez podatku nie przekroczyła w co najmniej jednym z dwóch poprzednich lat podatkowych 10 milionów euro.

20.01.2020

Korzystne wyroki dla podatników uwikłanych w karuzele VAT

VAT Doradca podatkowy

Organ ma obowiązek zapoznania podatnika z dowodami pochodzącymi z innych powiązanych postępowań podatkowych, na podstawie których zamierza wydać decyzję. Podatnik ma prawo uzyskać do nich dostęp – stwierdził niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

17.01.2020

Przez brak numeru rachunku na białej liście firmy wstrzymują płatności

VAT Doradca podatkowy Spółki Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy nie dostają zapłaty za faktury, ponieważ tzw. biała lista podatników – mimo zgłoszenia i aktualizacji danych - nie wskazuje numerów ich rachunków bankowych. Ich kontrahenci z obawy na sankcje w kosztach podatkowych blokują płatności. Aktualizowanie baz danych skarbówki trwa zbyt długo – ostatnio nawet 2-3 tygodnie.

17.01.2020