Polsko-słowacką umowę o automatycznej wymianie informacji w dziedzinie podatku VAT podpisali minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński oraz ambasador Słowacji Andrej Droba w obecności wiceministra finansów Jana Sarnowskiego.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że umowa przewiduje automatyczną i cykliczną wymianę informacji. Polska i Słowacja zyskają też nowe narzędzia, które ułatwią wykrywanie i walkę z oszustwami podatkowymi w zakresie VAT.

Ministerstwo przypomina też, że 15 czerwca 2020 r. w Bratysławie minister Kościński podpisał z wicepremierem, ministrem finansów Słowacji Eduardem Hegerem wspólną deklarację o pogłębieniu współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT. Kolejnym etapem jest właśnie zawierana w środę umowa.

Umowa ta wejdzie ona w życie 1 czerwca 2021 r., a automatyczna wymiany informacji rozpocznie się dwa miesiące później.

Czytaj też: Nowe zasady wystawiania faktur już od października 2021 roku >

W sierpniu ubiegłego roku minister Kościński i jego ukraiński odpowiednik Serhij Marczenko podpisali w Kijowie deklarację o pogłębieniu współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT. Przewiduje ona wymianę informacji i doświadczeń administracji podatkowych obu krajów.