Fiskus nie rozumie, czym jest transakcja?

VAT Doradca podatkowy

Skarbówka stoi na stanowisku, że - dla potrzeb VAT - pojęcie transakcji wynikające z art. 19 Prawa przedsiębiorców należy kojarzyć z umową. Umowa ramowa nie jest jednak operacją handlową dotyczącą kupna lub sprzedaży towarów lub usług. Jej zawarcie tworzy dopiero płaszczyznę do zawierania transakcji – pisze Fryderyk Fila, doradca podatkowy.

23.07.2020

Fiskus zarabia na ćwiczeniach i jodze online

VAT

Koronawirus spowodował, że część siłowni czy klubów jogi przeniosła się do sieci i udostępnia zajęcia online. Takie sesje są jednak obłożone pełną, 23-proc. stawką VAT. Powoduje to wyższe ceny. Klienci zaś oczekują, że ćwiczenia przez internet będą tańsze. Z 8-proc. stawki podatku mogą korzystać jednak nie tylko zajęcia tradycyjne.

23.07.2020

Paragony i faktury do 450 złotych ciągle problematyczne

VAT

Skarbówka nie wie, jak stosować przepisy w zakresie wystawiania faktur do paragonów przy transakcjach do 450 złotych. Krajowa Informacja Skarbowa wydaje sprzeczne interpretacje. Raz mówi, że do paragonu na małą kwotę faktury wystawiać nie trzeba, ale można; innym razem, że można, jeśli prosi o to klient. Z najnowszego stanowiska wynika zaś, że jednak nie można.

22.07.2020

Po kolejnych zmianach niejasne przepisy o raportowaniu schematów podatkowych

CIT VAT Prawo europejskie

Wprawdzie nałożone na wiele przedsiębiorstw przez unijną dyrektywę terminy raportowania transgranicznych schematów podatkowych z uwagi na pandemię koronawirusa zostały zawieszone, jednak wprowadzone ostatnio zmiany w tym zakresie uregulowane są w wielu aktach prawnych, wchodzących w życie w tym samym czasie, co nie ułatwia ustalenia aktualnego stanu prawnego - pisze Zbigniew Marczyk, radca prawny.

20.07.2020

SLIM VAT ma uprościć i jeszcze bardziej uszczelnić pobór podatku

VAT Małe i średnie firmy

Kolejne uszczelnienie systemu VAT, a także uproszczenia w fakturowaniu, eksporcie i w kursach walut - to elementy projektu nazywanego SLIM VAT, którego zarys przedstawił w czwartek minister finansów Tadeusz Kościński (na zdjęciu). Jedną ze zmian ma być wydłużenie terminu do odliczenia VAT na bieżąco do czterech miesięcy.

16.07.2020

Najem lokalu użytkowego bankowi bez VAT

VAT

Podatnik, dokonujący usługi najmu lokalu użytkowego na rzecz banku, może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki. Przewidywany przez niego czynsz za najem nie może jednak przekroczyć w roku podatkowym kwoty 200 tysięcy złotych.

14.07.2020

Brak rachunku firmowego nie usprawiedliwia unikania split paymentu

VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Jeśli dana transakcja wymaga zastosowania podzielonej płatności - tzw. split paymentu, nie da się tego uniknąć. Banki zakładają rachunki VAT wykorzystywane do tego mechanizmu tylko do kont firmowych. Posługiwanie się tylko rachunkiem prywatnym nie może być jednak usprawiedliwieniem do omijania przepisów.

13.07.2020

Tajemniczy błąd 415 przy wysyłaniu JPK_VAT

VAT Rachunkowość

Nie zawsze udaje się wysłać Jednolity Plik Kontrolny za pierwszym razem. Często uniemożliwia to pojawienie się błędu o kodzie 415. Wynika on m.in. z niespójności w strukturze logicznej pliku. Ministerstwo Finansów tłumaczy, co zrobić, by go uniknąć i wysłać JPK z sukcesem.

09.07.2020

Darowizna przedsiębiorstwa córkom podlega opodatkowaniu VAT

Domowe finanse VAT Małe i średnie firmy

Darowizna przedsiębiorstwa dokonana po połowie córkom przez rodziców stanowi darowiznę udziałów w poszczególnych jego składnikach i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Potwierdziła to skarbówka w niedawnej interpretacji.

06.07.2020

Sprzeczne zasady dokumentowania wewnątrzunijnych dostaw nie ułatwią rozliczeń VAT

VAT Rachunkowość Prawo europejskie

Obowiązujące od środy zmiany w zakresie zerowej stawki VAT do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) są nieprecyzyjne. Podatnicy nie wiedzą jak dokumentować takie transakcje, bo obowiązujące od stycznia unijne rozporządzenie przewiduje nieco inne zasady niż najnowsze regulacje ustawy o VAT.

02.07.2020

Duże zmiany w podatkach od 1 lipca

Ordynacja CIT VAT Doradca podatkowy

Nowa matryca stawek VAT, podatek od Netflixa i innych dostawców filmów, raportowanie schematów podatkowych, implementacja dyrektywy ATAD2, rozliczanie kosztów podatkowych i strat – to tylko część zmian, które zaczną obowiązywać w środę, 1 lipca 2020 roku. Kolejne nowelizacje planowane są - póki co - na październik.

30.06.2020

Akt notarialny wystarczy, by odliczyć VAT od nieruchomości

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Organy podatkowe odmówiły prawa do odliczenia VAT. Twierdziły, że sam akt notarialny potwierdzający zakup nieruchomości, bez przekazania lokalu, to za mało. Ich zdaniem, zawarcie transakcji to jeszcze nie dostawa towaru. NSA w najnowszym wyroku stanął po stronie podatników i pozwolił na odliczenie. Doradcy podatkowi podkreślają, że nie zawsze tak jednak musi być.

29.06.2020

Będzie siedem dni na zgłoszenie płatności na rachunek spoza białej listy

VAT

Ministerstwo Finansów w czwartek opublikowało projekt rozporządzenia, w którym wydłuża czas – z trzech do siedmiu dni – na zgłoszenie wpłaty na rachunek spoza białej listy podatników. Niezgłoszona płatność – wyższa niż 15 tys. złotych - nie może być kosztem. Cały czas nie jest jednak określone, czy trzeba zgłaszać każdą wpłatę na rzecz jednego kontrahenta, czy tylko pierwszą.

25.06.2020

Przedsiębiorca rozliczy zakup kampera

PIT VAT

W związku z panująca epidemią COVID-19 zyskują na popularności kampery, tzw. domy na kółkach. Po spełnieniu pewnych warunków taki zakup może być kosztem uzyskania przychodów. Przedsiębiorca nie zawsze jednak będzie miał prawo do odliczenia całego VAT od jego zakupu. Szczególnego podejścia wymagają również wydatki związane z utrzymaniem i użytkowaniem pojazdu.

25.06.2020

Co jest a co nie jest fakturą elektroniczną?

VAT

Przez fakturę elektroniczną rozumie się fakturę w formie elektronicznej wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym. Szerszym od faktur elektronicznych pojęciem jest pojęcie faktury przesyłanej w formie elektronicznej - wyjaśnia Tomasz Krywan, ekspert w LEX Księgowość.

24.06.2020

Nowa matryca stawek VAT już od 1 lipca

VAT

Przyjęta przez parlament tarcza antykryzysowa 4 przesunęła obowiązek składania nowych plików JPK_VAT wraz z deklaracją VAT z 1 lipca na 1 października 2020 r. dla wszystkich podatników VAT. Rząd nie zdecydował się jednak na opóźnienie rewolucji w określaniu stawek tego podatku. Sprzedawcy mają zatem tydzień na przygotowanie się do zmian.

24.06.2020

Prezydent za uszczelnieniem systemu podatkowego

CIT VAT

Implementacja unijnych dyrektyw uszczelniających systemy podatkowe - to cel podpisanego w poniedziałek przez prezydenta Andrzeja Dudę pakietu zmian w sześciu ustawach - m.in. o CIT i VAT. Nakładają one na szefa KAS obowiązek przekazywania informacji o transgranicznych schematach podatkowych organom podatkowym innych państw członkowskich.

23.06.2020

Sprzedaż premiowa bez VAT

VAT

Nieodpłatne przekazanie nagród (bonów) kontrahentom nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup tych nagród (bonów), ponieważ wydatki nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.

22.06.2020

Pod koniec maja deficyt budżetowy sięgnął 25,9 mld zł

Finanse publiczne CIT PIT VAT

W okresie styczeń – maj 2020 r. dochody budżetu państwa były niższe o 5,8 mld zł w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Dochody podatkowe budżetu państwa były niższe w stosunku do okresu styczeń – maj 2019 r. o ok. 14,2 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie o szacunkowym dotyczącym wykonania budżetu państwa.

21.06.2020
Prawo.pl