Nowa ustawa ma uszczelnić pobór VAT w transgranicznym handlu elektronicznym

VAT Prawo europejskie

Uszczelnienie VAT w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami - to cel nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, której przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

06.10.2020

Firmom coraz trudniej jest odzyskać VAT

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Doradcy podatkowi zauważają, że ostatnio firmy coraz dłużej muszą czekać na zwrot VAT. Skarbówka wszczyna długie kontrole i opóźnia wydanie decyzji. Rekordziści czekają nawet 1000 dni. Procedurę może przyspieszyć wniosek o przeksięgowanie środków na rachunek VAT. To jednak nie rozwiązuje problemu, bo z tych pieniędzy firmy nie mogą swobodnie korzystać.

05.10.2020

Wydruk poświadczonego zgłoszenia celnego daje prawo do odliczenia VAT

VAT Rachunkowość

PZC jest dokumentem celnym w rozumieniu przepisów VAT. Upoważnia zatem do odliczenia podatku naliczonego. Może to nastąpić w deklaracji za okres, w którym otrzymano ten dokument celny. Uznać trzeba, że otrzymanie następuje z chwilą pobrania przez podatnika stosownego dokumentu z serwera organów celnych - wyjaśnia ekspert LEX Księgowość.

01.10.2020

Nowa forma rozliczania VAT i kody GTU już od 1 października

VAT Rachunkowość

Już w czwartek, 1 października, nowy jednolity plik kontrolny (JPK_VAT) zastąpi dokumenty wysyłane obecnie. Od października nie trzeba będzie też wysyłać deklaracji podatkowych dla potrzeb VAT. Zmiany wymuszą jednak podawanie szczegółowych informacji o transakcjach. Konieczne będzie też nadanie nowych kodów GTU dla towarów i usług.

01.10.2020

Senat przeciw odroczeniu powrotu stawek VAT 22 proc. i 7 proc.

Finanse publiczne VAT Koronawirus

Senat opowiedział się za wykreśleniem przepisów odraczających powrót stawek VAT 22 i 7 proc. z przygotowanej przez resort finansów części ustawy dotyczącej przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19. Według senackiej zmiany, wyższe stawki VAT przestałyby obowiązywać z końcem tego roku.

30.09.2020

Wiążące informacje stawkowe nie rozwiązują wszystkich problemów z rozliczaniem VAT

Ordynacja VAT Rachunkowość

Podatnicy złożyli już prawie 13 tysięcy wniosków o wydanie wiążącej informacji stawkowej. Pytania najczęściej dotyczą opodatkowania produktów spożywczych, przede wszystkim herbat i przypraw, a także usług gastronomicznych i cateringowych. WIS trudno jednak zastosować do świadczeń niematerialnych, a także do transakcji zwolnionych z VAT.

29.09.2020

Podatnik ma swobodę w dokumentowaniu unijnych dostaw towarów

VAT Rachunkowość Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Najnowsza interpretacja podatkowa pozwala sprzedającym na unijny rynek stosować 0-proc. VAT. Nie trzeba w tym celu prowadzić żmudnej dokumentacji. By potwierdzić wywóz, można stosować albo przepisy unijnego rozporządzenia, albo polskiej ustawy o VAT. Wystarczające będą dokumenty elektroniczne i maile. Potwierdzenia papierowe nie są już wymagane.

23.09.2020

NSA: Wydatki związane z pogrzebem pracownika bez odliczenia VAT

VAT Spółki

Wydatki związane ze śmiercią i pogrzebem pracownika nie uprawniają przedsiębiorcy do odliczenia podatku VAT. Odliczenie przysługuje, gdy wydatek ma związek z działalnością opodatkowaną i wpływa na wysokość osiągniętego obrotu. Okazywanie szacunku i współczucia nie jest działaniem w celu zwiększenia sprzedaży – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

21.09.2020

Bramka do wysyłania JPK przestanie działać

VAT Rachunkowość

30 września 2020 roku zostanie wyłączona dotychczasowa bramka REST API, służąca do przesyłania jednolitych plików kontrolnych (JPK) autoryzowanych podpisem kwalifikowanym i zaufanym. Od października pliki, które będą połączone z deklaracjami VAT, będzie trzeba wysyłać poprzez nowy system.

17.09.2020

Sejm zmieni przepisy, by nie obniżać stawek VAT

Finanse publiczne VAT

Z powodu epidemii i konieczności odbudowy gospodarki obniżka stawek VAT o 1 pkt proc. od 2021 roku nie byłaby uzasadniona. Takie stanowisko ogłosiła kancelaria premiera. Nowelizacja, nad którą Sejm zaczął w środę pracę, zwiąże obniżkę VAT z "trwale dobrą kondycją budżetu". Według obecnych kryteriów niższe stawki można byłoby wprowadzić już od stycznia 2021 roku.

16.09.2020

NSA: Sprzedaż obiadów w szkolnej stołówce bez VAT

Samorząd terytorialny VAT Zarządzanie oświatą

Gmina nie jest podatnikiem VAT w związku ze świadczonymi usługami sprzedaży obiadów w szkolnej stołówce. W takiej sytuacji działa jako organ władzy publicznej, który realizuje swoje zadania własne. Nie można jej więc uznać za usługodawcę i zarzucić, że narusza zasady konkurencji. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził takie stanowisko

16.09.2020

Krócej czekamy na rozpatrzenie spraw w sądach administracyjnych

Wymiar sprawiedliwości CIT VAT

Skraca się czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi. Ponad 80 proc. spraw rozpatrzono w terminie do 6 miesięcy. W NSA okres oczekiwania nieco się wydłużył. Jednym z powodów było przejście sędziów w stan spoczynku i brak obsadzenia wolnych etatów na stanowisku sędziego – poinformował Naczelny Sąd Administracyjny.

15.09.2020

Limit dla prezentów niskiej wartości nie będzie podwyższony

VAT Prawo gospodarcze

Zabiegi Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców o podwyższenie limitu kwotowego dla prezentów niskiej wartości nie zyskały uznania ministra finansów i pozostaną w dotychczasowej wysokości. W odpowiedzi rzecznikowi minister stwierdza, że nie są one takie niskie, w innych krajach są na podobnym lub niższym poziomie, a do tego postulowana podwyżka kosztowałaby budżet 290 mln zł.

14.09.2020

Coraz więcej problemów z wystawianiem paragonów

VAT Rachunkowość

Przepisy o wystawianiu paragonów do transakcji niższych niż 450 złotych - spowodowały więcej szkody niż pożytku. Organy podatkowe wydają sprzeczne interpretacje, a sprzedawcy i ich klienci nie wiedzą, co robić. Problemy rodzą się zwłaszcza, gdy firma ma kilka kas fiskalnych. Dodatkowym utrudnieniem jest też brak możliwości zachowania ciągłości numeracji.

14.09.2020

WSA akceptuje sankcję VAT po korekcie deklaracji i... łamie przepisy

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Podatnik, decydując się na złożenie korekty, pośrednio naraża się na ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego. Do takiego wniosku doszedł właśnie WSA w Warszawie. Zdaniem ekspertów, to całkowicie niezgodne z prawem. Przepisy określają wysokość sankcji, natomiast nie nadają organom kompetencji do jej nałożenia – zwłaszcza w przypadku pokontrolnej korekty deklaracji.

11.09.2020

NSA: Odsetki wypłacane twórcom przez ZAIKS to rabat w rozumieniu VAT

VAT

Świadczenie pieniężne, które ZAiKS wypłacił twórcom z tytułu odsetek pochodzących z lokowania pieniędzy za korzystanie z ich utworów na rachunkach bankowych, można uznać za rabat obniżający podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałkowej uchwale.

08.09.2020

Ulga tylko na pierwszą kasę fiskalną

VAT Rachunkowość

Rozwój firmy, rozszerzenie działalności gospodarczej i zakup kolejnych kas fiskalnych nie dają już prawa do skorzystania z ulgi na zakup urządzenia. Na podatkowy bonus zasługują tylko te kasy, które przedsiębiorca nabył na początku prowadzenia biznesu. Fiskus jest nieugięty. Doradcy podatkowi uważają jednak, że z odliczenia powinno się korzystać w szerszym zakresie.

03.09.2020

Subwencja w ramach tarczy antykryzysowej bez VAT

VAT Koronawirus

Subwencja otrzymana w ramach tarczy finansowej, przeznaczona na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej, nie ma wpływu na cenę świadczonych przez podatnika usług czy też sprzedawanych towarów. Nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

01.09.2020

Zerowa stawka VAT przy eksporcie cały czas problematyczna

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Działy księgowe i operacyjne muszą ściśle ze sobą współpracować, a skutki eksportu i transakcji trójstronnych trzeba analizować pod każdym względem. Najnowsze stanowisko NSA potwierdza, że szczególnie problematyczne są te sytuacje, w których to nie dostawca odpowiada za transport towarów poza granice Polski. Sprzedawca nie może wtedy zastosować zerowej stawki VAT.

01.09.2020

Wkrótce nowe zasady rozliczania VAT - firmy mogą nie zdążyć z przygotowaniami

VAT Rachunkowość

Już 1 października firmy będą rozliczać VAT według nowych zasad. Nie będzie trzeba m.in. wysyłać deklaracji podatkowych. Zastąpi je całkowicie odmieniony jednolity plik kontrolny. Problem jednak w tym, że trzeba w nim będzie podawać dużo więcej szczegółowych informacji. Za błędy będą groziły surowe kary.

27.08.2020
Prawo.pl