Nowy JPK obowiązuje, a firmy nie wiedzą, które transakcje raportować

VAT Rachunkowość

W listopadzie firmy po raz pierwszy wyślą do skarbówki nowy jednolity plik kontrolny połączony z deklaracją VAT. Szczególnie problematyczne jest wykazywanie w nich transakcji z podmiotami powiązanymi - także rodzinnych. Resort finansów nie wprowadził żadnych limitów kwotowych. Każda więc sprzedaż, nawet o wartości złotówki, musi być weryfikowana i raportowana we specjalnym kodem.

30.10.2020

Wkrótce duże zmiany w VAT

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Na środowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w VAT. Chodzi m.in. o wprowadzenie tzw. pakietu Slim VAT i doprecyzowanie przepisów o wiążących informacjach stawkowych (WIS), JPK, wykazie podatników i kasach rejestrujących. Rząd chce także zmodyfikować system zwrotów VAT w ramach procedury Tax Free.

28.10.2020

Nowy departament w MF ma zadbać o jednolite orzecznictwo podatkowe

CIT PIT VAT Doradca podatkowy

Powołany w resorcie finansów nowy departament ma sprawować nadzór nad jednolitym stosowaniem przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe, a także nadzór nad interpretacjami indywidualnymi oraz wiążącymi informacjami stawkowymi wydawanymi przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Nie będzie jednak mógł kierować spraw do NSA.

28.10.2020

Państwa OECD obniżają podatki, by łagodzić skutki epidemii

CIT PIT VAT Podatki międzynarodowe Koronawirus

Z najnowszej analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że dziewięć państw OECD zdecydowało się na obniżenie podatku, by stymulować gospodarkę w czasie pandemii. Kolejnych dziesięć zredukowało VAT na produkty (przede wszystkim środki medyczne) służące walce z koronawirusem. Polska tymczasem zmieniła przepisy, by wyższe stawki VAT można było stosować dłużej.

26.10.2020

Następne rozliczenie VAT już po nowemu, ale pełne wątpliwości

VAT Rachunkowość

W poniedziałek firmy po raz ostatni rozliczają VAT według dotychczasowych zasad. Za miesiąc będą już musiały wysłać nowy jednolity plik kontrolny, który zastąpi też deklaracje vatowskie. Problem jednak w tym, że nowe zasady zamiast upraszczać, tylko komplikują sytuację. Niejasne są chociażby nowe kody dla towarów i usług. Za błędy w raportowaniu będą groziły dotkliwe kary finansowe.

26.10.2020

NIK: System Tax Free do poprawy

VAT

Wciąż zdarza się, że Tax Free, zamiast do okazjonalnych zakupów w celach osobistych, jest wykorzystywany także do zorganizowanego, rozdrobnionego, hurtowego wywozu towarów w celach handlowych. NIK wskazuje, że największym problemem systemu zwrotu podatku od towarów i usług na wschodniej granicy jest brak jednolitych metod skoordynowanego eliminowania nadużyć.

23.10.2020

Raport LEX: TSUE nadzieją polskich podatników

VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Okazuje się, że warto kierować niekorzystne rozstrzygnięcia do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Z opublikowanego właśnie przez Redakcję Publikacji Elektronicznych LEX raportu wynika, że aż 70 procent wyroków w polskich sprawach rozstrzyganych przez Trybunał było korzystnych dla podatników. Wiele z nich ma istotne znaczenie dla stosowania prawa.

20.10.2020

JPK dla ksiąg rachunkowych tylko na żądanie

VAT Małe i średnie firmy

JPK dla ksiąg rachunkowych należy wygenerować na żądanie organów podatkowych. Nie trzeba sporządzać ich automatycznie co miesiąc jak w przypadku JPK VAT – zapewnia Ministerstwo Finansów. Od 1 października br. podatnicy mają nowe obowiązki związane z JPK VAT. Składają oni JPK V7M lub JPK V7K, które zastąpiły zwykłe deklaracje podatkowe.

19.10.2020

TSUE: Polskie przepisy o ulgach na złe długi niezgodne z dyrektywą VAT

VAT Prawo europejskie

Przepisy krajowe nie mogą uzależniać obniżenia podstawy opodatkowania podatkiem od wartości dodanej VAT od warunku, by w dniu dostawy towaru lub świadczenia usług, a także w dniu poprzedzającym dzień złożenia korekty deklaracji podatkowej dłużnik był zarejestrowany jako podatnik VAT i nie był w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji, zaś wierzyciel był nadal zarejestrowany jako podatnik VAT

16.10.2020

Leasing to nie zawsze schemat podatkowy, ale raportować czasem trzeba

Ordynacja CIT VAT Prawo gospodarcze

Leasing jest popularną formą finansowania zakupu pojazdów lub innych urządzeń wykorzystywanych w działalności przedsiębiorców. Podatkowo szczególnie korzystny jest leasing operacyjny. Nierozstrzygnięty jest jednak spór, czy to jest schemat podatkowy wymagający raportowania i kiedy pojawiają się obowiązki informacyjne w zakresie MDR - pisze Konrad Kurpiewski z PwC.

16.10.2020

Polski system podatkowy nisko oceniony

Ordynacja CIT VAT Prawo gospodarcze

W szóstej edycji międzynarodowego rankingu konkurencyjności systemów podatkowych przygotowanym przez Tax Foundation polski system podatkowy został oceniony jako trzeci najgorszy wśród uwzględnionych 36 państw OECD. Za szczególnie złe uznane zostały nie tyle same stawki, co skomplikowanie systemu związane z licznymi preferencjami i wyjątkami.

15.10.2020

Świadczenia pieniężne w ramach kampanii crowdfundingowej bez VAT

VAT Finanse

Kwoty pieniężne otrzymane przez spółkę od fundatorów z przeznaczeniem na ufundowanie nagrody w konkursie oraz na cele charytatywne – darowiznę, nie stanowią zaliczki ani przedpłaty za dostawę konkretnego towaru i nie podlegają opodatkowaniu VAT. Taką interpretację przepisów przedstawił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

15.10.2020

NSA: Nie tylko sąd rejestrowy musi wiedzieć o zmianie siedziby spółki

Ordynacja VAT Spółki

Zmiana adresu siedziby spółki i zgłoszenie tej okoliczności do sądu rejestrowego nie zwalnia z obowiązku powiadomienia o tym organu podatkowego. Dlatego spółka nie przywróci terminu do wniesienia odwołania od decyzji twierdząc, że przesyłka nie została doręczona pod aktualnym adresem. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

14.10.2020

Odliczenie VAT możliwe z faktur przed rejestracją

VAT

Jeśli podatnik pomimo formalnego braku rejestracji do podatku VAT zachowywał się jak zarejestrowany czynny podatnik tego podatku, czyli prowadził stosowne rejestry, złożył pliki JPK i deklarację VAT-7, oznacza to, że od chwili rozpoczęcia działalności zamierzał być on czynnym podatnikiem VAT. Po złożeniu zgłoszenia rejestracyjnego, posiada on zatem prawo do odliczenia podatku

12.10.2020

MF: Formularz interaktywny dla JPK VAT z deklaracją już dostępny

VAT Małe i średnie firmy

Ministerstwo Finansów udostępniło formularz interaktywny i aplikację Klient JPK WEB do złożenia JPK VAT z deklaracją. Pierwsze pliki według nowej struktury składane będą do 25 listopada 2020 r. Jeden plik zastąpi składane dotychczas oddzielnie deklaracje VAT-7 lub VAT7K z załącznikami i informację JPK VAT.

08.10.2020

Sejm potwierdził utrzymanie podwyższonych stawek VAT

VAT Prawo gospodarcze

Stawki VAT pozostaną na poziomie 23 i 8 proc. - zdecydował w środę Sejm, odrzucając zasadniczą poprawkę Senatu, który chciał do 22 i 7 proc. VAT od przyszłego roku. Przyjęte zostały natomiast inne poprawki, mające przede wszystkim charakter precyzujący i redakcyjny. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

07.10.2020

Zakład fryzjerski nie dokona korekty VAT, gdy zawinił serwisant kasy fiskalnej

VAT Małe i średnie firmy

W sytuacji błędnego zaprogramowania kasy fiskalnej przez serwisanta na zawyżoną stawkę VAT, zakład fryzjerski nie ma możliwości dokonania korekty i nie może zmienić stawki podatku z 23 proc. na 8 proc. w deklaracji podatkowej – stwierdziły organy podatkowe w najnowszej interpretacji, odmawiając prawa korekty w przypadku sprzedaży konsumenckiej.

07.10.2020

MF: Jest nowa broszura JPK dla ksiąg rachunkowych

Ordynacja CIT VAT

Dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się po 1 stycznia 2021 r. będzie obowiązywała nowa broszura dotycząca JPK dla ksiąg rachunkowych. Za nieudostępnienie struktur JPK grozi kara porządkowa do 2800 zł. Podatnicy nie będą musieli aktualizować oprogramowania – informuje Ministerstwo Finansów.

06.10.2020

Nowa ustawa ma uszczelnić pobór VAT w transgranicznym handlu elektronicznym

VAT Prawo europejskie

Uszczelnienie VAT w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami - to cel nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, której przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

06.10.2020
Prawo.pl