Wróżka nie musi mieć kasy fiskalnej

VAT

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza jednoznacznie, że wróżka nie musi wydawać paragonów ani używać kasy fiskalnej. Rejestrowanie transakcji nie jest wymagane przy usługach ezoterycznych i przepowiadaniu przyszłości osobom prywatnym ani firmom. Wróżka musi jednak spełnić jeden istotny warunek – i dla organów skarbowych nie jest nim posiadanie szklanej kuli.

05.12.2020

Część kodów PKWiU 2008 będzie można stosować dłużej

VAT Rachunkowość

Z wykazu prac legislacyjnych rządu wynika, że do końca marca 2021 roku ważne będą kody PKWiU 2008 na niektóre towary. Chodzi m.in. o towary określone w załączniku do ustawy o VAT, wobec których należy stosować split payment. Zmiana ma dotyczyć także preparatów kosmetycznych i toaletowych, komputerów oraz urządzeń elektrycznych.

02.12.2020

MF: Najwięcej błędów w nowym JPK_VAT dotyczyło podpisywania plików

VAT Rachunkowość

Termin składania JPK_VAT za październik upłynął 25 listopada. To pierwszy raz, kiedy dotychczasowe dwa dokumenty (deklarację i JPK) zastąpił jeden nowy plik, dlatego nie obyło się bez błędów, które powodowały odrzucenie pliku. Przede wszystkim były one związane z kwestią podpisywania pliku i nieaktualnym pełnomocnictwem. Ministerstwo Finansów zapewnia, że w pierwszym okresie będzie edukować, a nie automatycznie karać za błędy.

30.11.2020

Platformy sprzedaży w internecie rozliczą VAT za sprzedawców

VAT Podatki międzynarodowe

Rząd pracuje nad dużą reformą VAT (tzw. pakiet e-Commerce). Zmiany w szczególności dotkną podatników sprzedających towary lub świadczących usługi za pośrednictwem internetu. Nowe obowiązki będą miały też platformy sprzedaży w sieci, portale aukcyjne czy nawet portale społecznościowe, na których odbywa się sprzedaż – może się więc okazać, że np. Allegro będzie rozliczać VAT za sprzedawców

26.11.2020

Zamieszanie z kodami GTU w nowych JPK

VAT Rachunkowość

W środę, 25 listopada, mija termin złożenia nowych jednolitych plików kontrolnych. Podatnicy zwracają uwagę, że zamiast uproszczeń, resort finansów zafundował im kolejne problemy. Ich źródłem są m.in. kody GTU, które trzeba stosować. Do części transakcji trzeba zastosować kilka kodów, do niektórych – żadnego. O pomyłkę nietrudno. Błąd ma kosztować 500 złotych.

25.11.2020

Faktura korygująca nie musi zawierać terminu płatności

VAT

Fakturę korygującą wystawia się w przypadku, gdy po wystawieniu faktury pierwotnej m.in. udzielono obniżki ceny w formie rabatu, dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, a także podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Faktura korygująca musi zawierać określone informacje. Nie trzeba w niej jednak podawać terminu płatności.

24.11.2020

MF: Zmian w zakresie wystawiania faktur uproszczonych nie będzie

VAT Rachunkowość

Resort finansów proponował, by paragon fiskalny z numerem NIP nabywcy do kwoty 450 zł nie był fakturą uproszczoną. W efekcie nabywca mógłby domagać się wystawienia pełnej faktury do takiego paragonu. Zmian jednak nie będzie. W poniedziałek MF poinformował, że w wyniku konsultacji podatkowych podjęto decyzję o nieprocedowaniu zmian w fakturach uproszonych.

24.11.2020

Na nową bramkę JPK trafiło już blisko 3 mln plików

VAT

Do poniedziałkowego poranka podatnicy złożyli już blisko 3 mln plików JPK przez nową bramkę JPK. Ministerstwo zachęca, żeby nie czekać z wysyłką do ostatniej chwili i przypomina, że listopad to pierwszy miesiąc, kiedy podatnicy zamiast osobnej deklaracji VAT i informacji JPK_VAT, składają je w formie jednego dokumentu elektronicznego JPK_V7M (jeśli rozliczają się miesięcznie) bądź JPK_V7K (jeśli korzystają z kwartalnej formy rozliczenia w VAT).

24.11.2020

Nowy JPK do złożenia do 25 listopada - uwaga na grupy towarów i usług

VAT Rachunkowość

Nieubłaganie zbliża się termin rozliczenia VAT za październik. Wszyscy podatnicy VAT po raz pierwszy złożą nowy jednolity plik kontrolny połączony z deklaracją podatkową. Ministerstwo Finansów przygotowało narzędzia. W praktyce okazuje się jednak, że nowa forma raportowania - zamiast ułatwień - niesie ze sobą problemy i wątpliwości.

19.11.2020

Błędny kurs przeliczenia waluty trzeba poprawić

VAT Rachunkowość

Jeśli zawyżona stawka lub zawyżony kurs waluty przekłada się na zawyżenie podatku, to korektę rozlicza się w deklaracji "na bieżąco". Zaniżenie VAT prowadzi zaś do konieczności powrotu do deklaracji pierwotnej - wyjaśnia ekspert Vademecum Głównego Księgowego.

18.11.2020

Podatnicy VAT będą mogli łączyć się w grupy

VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Na stronach Komisji Europejskiej pojawiło się sprawozdanie ze spotkania VAT Committee z 16 listopada. Dotyczyło ono m.in. wprowadzenia w Polsce grupy VAT. Ma to być fakultatywne rozwiązanie, które wynika z Dyrektywy VAT. Do tej pory nie zostało ono jednak zaimplementowane do polskich przepisów.

18.11.2020

Od skradzionego towaru można odliczyć VAT

VAT Rachunkowość

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza jednoznacznie – jeśli firma miała prawo do odliczenia VAT od towarów, które zostały skradzione, nie musi korygować rozliczeń podatkowych. Ważne jednak jest, by umiała udowodnić, że kradzież nie była zawiniona, a towary były należycie chronione.

17.11.2020

Planowane zmiany w VAT wymagają jeszcze poprawek

Domowe finanse VAT

Proces legislacyjny projektu ustawy wdrażającej pakiet zmian tzw. Slim VAT cały czas trwa. Resort finansów wziął pod uwagę wiele postulatów zgłaszanych przez środowiska biznesowe. Pewnych poprawek wymaga jednak jeszcze m.in. system zwrotów podatku w ramach procedury TAX FREE.

16.11.2020

Trudniej zawiesić postępowanie - organy podatkowe przyspieszą

CIT VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Sąd administracyjny może kontrolować, czy nie doszło do instrumentalnego wykorzystywania przepisu pozwalającego na zawieszenie biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego - stwierdził niedawno Naczelny Sąd Administracyjny. To wyroki, które tę praktykę organów skarbowych ograniczają w sposób radykalny - twierdzi adwokat dr Łukasz Pilarczyk.

13.11.2020

Siedem dni na złożenie VAT-26, aby odliczyć cały podatek

VAT Rachunkowość

Do pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z samochodami konieczne jest złożenie VAT-26. W przypadku zmiany numeru rejestracyjnego pojazdu, należy złożyć nową deklarację z aktualnymi danymi. Potwierdzają to organy skarbowe, uwzględniając orzecznictwo sądów administracyjnych.

10.11.2020

SN: Odszkodowanie z OC za leasingowane auto razem z VAT

VAT Prawo gospodarcze

Podatek VAT może być elementem odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego przysługującego leasingobiorcy tylko wówczas, jeśli leasingobiorca faktycznie poniósł koszt naprawy. Odszkodowanie obejmuje kwotę VAT w zakresie, w jakim nie może on obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku zapłaconego - stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale.

05.11.2020

Ministerialne narzędzia do wysyłki nowych JPK-ów nie dla każdego

VAT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów udostępniło aplikację do wysyłania nowych jednolitych plików kontrolnych z deklaracją. Po raz pierwszy trzeba je złożyć do 25 listopada. Eksperci zwracają jednak uwagę, że z narzędzi urzędu skorzystają tylko małe firmy – dużych plików nie da się wysłać. Dodatkowy problem to autoryzacja danych.

05.11.2020

MF szykuje zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji

VAT Administracja publiczna

Z wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu wynika, że wkrótce zmienią się przepisy dotyczące postępowania egzekucyjnego w administracji. Jak wynika z dokumentu, celem nowelizacji ma być usprawnienie działań wierzyciela i organu egzekucyjnego.

04.11.2020

Tomasz Michalik: Unijny Trybunał ratunkiem dla polskich podatników

VAT Prawo europejskie

Oczywistym powodem tworzenia i utrzymywania rozwiązań niezgodnych z dyrektywą są przypadki, w których ustawodawca chce ograniczyć określone uprawnienia podatnika. Może on jednak wybrać, czy zastosuje w konkretnym przypadku bezpośrednio regulacje unijne, czy niezgodne z nimi przepisy krajowy – tłumaczy Tomasz Michalik, doradca podatkowy, partner w MDDP.

03.11.2020

Aplikacja e-mikrofirma do składania JPK_VAT z deklaracją już działa

VAT Rachunkowość

Resort finansów przygotował aplikację e-mikrofirma, która umożliwia obsługę nowego JPK_VAT z deklaracją. Logowanie do serwisu odbywa się za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Wcześniej MF udostępniło formularz interaktywny i aplikację Klient JPK_WEB.

02.11.2020
Prawo.pl