MF chce ograniczyć stosowanie wiążących informacji stawkowych

VAT Doradca podatkowy Spółki

Konsultowany właśnie pakiet uproszczeń tzw. Slim VAT, przy okazji zawiera przepisy, które – jak twierdzą doradcy podatkowi – mogą ograniczyć stosowanie wiążących informacji stawkowych (WIS). Będą ważne tylko przez trzy lata. Ministerstwo Finansów chce też odebrać ochronę zapewnianą przez WIS w transakcjach stanowiących nadużycie prawa.

24.08.2020

RPO apeluje do MF o ochronę uczciwych podatników i zmianę przepisów

Prawo karne Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Przepisy umożliwiają organom podatkowym nakładanie surowych kar na uczciwych podatników. A przed zarzutami wykorzystywania nierzetelnych faktur nie da się obronić. Rzecznik praw obywatelskich apeluje do ministra finansów o zmianę prawa.

21.08.2020

Opłaty w ramach systemu SENT będzie można wnosić kartą

VAT Akcyza

Przewoźnicy i kierowcy już pod koniec sierpnia będą mogli regulować swoje zobowiązania bezgotówkowo, przy użyciu kart płatniczych. Krajowa Administracja Skarbowa wydzierżawiła 168 nowoczesnych terminali. Zostaną w nie wyposażone urzędy celno-skarbowe oraz patrole mobilne Służby Celno-Skarbowej.

20.08.2020

Od samochodów zastępczych można odliczyć cały VAT

VAT Rachunkowość Spółki

Z najnowszej interpretacji wynika, że nie zawsze trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, by odliczyć 100 procent VAT od wydatków związanych z najmem samochodów. Wystarczy tak zawrzeć umowę, by uniemożliwić jazdy prywatne. Konieczne są też procedury, które dadzą maksymalną gwarancję wykorzystania pojazdów wyłącznie w działalności.

20.08.2020

Faktury elektroniczne tylko po spełnieniu warunków

VAT Rachunkowość

Faktury można przesyłać i przechowywać w formie elektronicznej bez utraty prawa do odliczenia VAT. Konieczne jest jednak zapewnienie tym dokumentom autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności. Pojęcia te wyjaśnia najnowsza interpretacja podatkowa.

19.08.2020

Projekt zmian „Slim VAT” już gotowy

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

We wtorek Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Chodzi o pakiet zmian nazwany przez Ministerstwo Finansów Slim VAT. Nowe zasady zaczną obowiązywać od stycznia przyszłego roku.

18.08.2020

Kara dla przewoźnika za niekompletne zgłoszenie SENT uchylona

VAT Akcyza

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w kolejnym już wyroku, podzielił stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców. Sprawa dotyczyła odstąpienia od wymierzenia kary pieniężnej w wysokości pięciu tysięcy złotych na podstawie przepisów ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów.

18.08.2020

Prowadzenie firmy w mieszkaniu korzystne podatkowo, ale nie zawsze

PIT VAT Małe i średnie firmy

Z powodu koronawirusa wiele osób cały czas pracuje z domu. Swoje usługi zdalnie świadczą także prowadzący działalność gospodarczą. Najnowsze interpretacje podatkowe potwierdzają, że fiskus zaczyna łagodniej patrzeć na rozliczanie wydatków na biuro w domu w kosztach uzyskania przychodów i odliczanie VAT. Ale na pewne nakłady cały czas trzeba jednak uważać.

17.08.2020

Polski i niemiecki fiskus będą wspólnie zwalczać oszustwa podatkowe

Ordynacja VAT

Szef Krajowej Administracji Skarbowej i Federalne Ministerstwo Finansów w Niemczech zawarli specjalne porozumienie. Dotyczy ono bezpośredniej transgranicznej wymiany informacji w zakresie podatku VAT. Wcześniej podobne porozumienia podpisano z administracjami podatkowymi Czech, Słowacji, Litwy oraz Węgier.

13.08.2020

NIK: Wiele błędów przy centralizacji podatku VAT w samorządach

Samorząd terytorialny VAT

Przez wiele lat gminy oraz samorządowe jednostki budżetowe rejestrowały się i rozliczały jako odrębni podatnicy VAT. Po tym, jak zakwestionował to TSUE, wprowadzono obowiązek scentralizowania rozliczeń VAT w samorządach, ale przepisy nie określiły sposobu przeprowadzenia tego procesu. Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że samorządy wprowadziły zmiany, popełniły przy tym jednak wiele błędów.

13.08.2020

Wiążące informacje stawkowe nie rozwiązały problemów z opodatkowaniem VAT

Ordynacja VAT Rachunkowość

Wiążące informacje stawkowe, tzw. WIS-y w założeniu miały uprościć rozliczanie VAT. W praktyce okazuje się jednak, że nie do końca spełniają swoją rolę. Podatnicy mogą pytać o stawki podatkowe dla towarów, ale urząd nie potwierdzi już jednak tak jednoznacznie opodatkowania usług. WIS-y nie mogą też dotyczyć zwolnień z VAT. Pozostają zwykłe interpretacje podatkowe

13.08.2020

Przepisy o uldze na złe długi muszą zostać zmienione

VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Od kilku lat trwają dyskusje i spory w temacie poprawności wprowadzonej do krajowych przepisów regulacji dotyczącej ulgi za złe długi w zakresie VAT. W ocenie większości implementacja jest wadliwa. Kolejne wyroki TSUE tylko potwierdzają to stanowisko. Z Luksemburga docierają kolejne bardzo wyraźne sygnały dobitnie pokazujące, że nadszedł czas na zmiany w tym zakresie – pisze Małgorzata Militz.

10.08.2020

Faktura nabycia samochodu bez split payment

VAT Spółki

Gdy przedmiotem nabycia przez spółkę jest samochód w określonym standardzie, z określonym wyposażeniem, które uwzględnione jest w kalkulacji całkowitej ceny zakupu samochodu to z uwagi na fakt, że samochody nie zostały wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, przy dokonywaniu płatności udokumentowanych fakturą spółka nie jest zobowiązana do zastosowania mechanizmu podzielonej płatności.

07.08.2020

Firmy mają problem z nowymi stawkami VAT

VAT Spółki

Ostatnie tygodnie upływają w firmach na wdrażaniu nowej matrycy VAT. Okazuje się jednak, że zmiana stawek wpływa nie tylko na rozliczenia z fiskusem, ale także na relacje biznesowe. Dotyczy to zwłaszcza umów zawartych przed zmianą stawek podatku. W rezultacie, konieczna jest weryfikacja wszystkich kontraktów.

06.08.2020

WSA: Biżuteria z mleka matki i włosów dziecka to usługa, nie towar

VAT Rachunkowość

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie orzekł właśnie, że biżuteria robiona z mleka matki i włosów dziecka dla potrzeb opodatkowania VAT nie jest dostawą towaru. Takie transakcje trzeba traktować jako świadczenie usług. Rozlicza się je jako świadczenia kompleksowe.

04.08.2020

Skarbówka pozwala na uproszczenia w rozliczaniu faktur korygujących

VAT

Najnowsze stanowisko fiskusa potwierdza, że wystawca faktury korygującej nie musi mieć potwierdzenia odbioru dokumentu przez kontrahenta. Aby skorygować VAT, wysyłkę korekty można udowodnić inaczej, np. wyciągiem z rachunku bankowego. Zdaniem ekspertów, skarbówka zaczyna dostrzegać, że papier nie musi być najważniejszy.

04.08.2020

Grupa wystawiająca fikcyjne faktury rozbita

Prawo karne VAT

Kujawsko-pomorska grupa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Centralne Biuro Śledcze Policji i zatrzymali 21 osób. Jedna z nich usłyszała zarzut popełnienia tzw. „zbrodni VAT-owskiej”. Członkowie grupy mogli wystawić kilka tysięcy fikcyjnych faktur na kwotę ok. 63 milionów złotych i wyłudzić z budżetu państwa co najmniej 13 milionów.

03.08.2020

Split payment wskazany na fakturze czasem można zignorować

VAT Rachunkowość

Zdaniem administracji skarbowej na fakturze można umieścić dopisek o obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności tzw. split paymentu, nawet jeśli dana transakcja nie musi być nim objęta. Jeśli odbiorca otrzyma taki dokument, płatności nie musi dzielić. Według ekspertów ta odpowiedź to przykład całkowitego wypaczenia sensu wydawania interpretacji podatkowych.

31.07.2020

Sprzedaż wysyłkowa bez kasy rejestrującej

VAT

W sytuacji, gdy podatnik sprzedaje towary na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w systemie sprzedaży wysyłkowej, nie ma obowiązku ewidencjonowania transakcji przy użyciu kasy rejestrującej. Zapłata musi być jedna dokonana w formie bezgotówkowej. Zasada ta nie dotyczy jednak wszystkich towarów.

27.07.2020

Przekazanie rodzinie samochodu biznesowego czasem bez VAT

Domowe finanse VAT Małe i średnie firmy

Wycofując samochód z działalności gospodarczej na własne potrzeby lub darując go osobie z najbliższej rodziny, podatnik nie ma obowiązku opodatkowania VAT takiego przekazania. Ważne jednak, aby w momencie nabycia samochodu nie przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT. Podatnik nie powinien też przerabiać samochodu, aby nie podnosić jego wartości rynkowej.

24.07.2020
Prawo.pl