W 2021 roku więcej osób skorzysta z ryczałtu, ale trzeba uważać na pułapki

PIT Rachunkowość

Od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje nowy, wyższy niż dotychczas, limit przychodów umożliwiający rozliczanie PIT w formie ryczałtu. Rozszerzony został także katalog wolnych zawodów uprawnionych do wyboru opodatkowania ryczałtem. Z tej formy mogą teraz skorzystać m.in. fizjoterapeuci, położne, pielęgniarki, księgowi, doradcy podatkowi i biegli rewidenci. Chętni do zmiany metody rozliczania podatku, muszą to zgłosić fiskusowi.

04.01.2021

Firmy mogą odroczyć podwójne opodatkowanie, ale przepisy nie mówią jak

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

1 stycznia 2021 roku istotnie zmieniają się zasady opodatkowania spółek komandytowych. Moment opodatkowania CIT można co prawda odwlec do 1 maja, jednak nie rozwiązuje to problemu podwójnego obłożenia podatkiem. Nie wiadomo też, w jakiej formie, przez kogo ani kiedy powinna być podjęta ta decyzja. Niejasności dotyczą dodatkowo kwestii zamykania ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych.

30.12.2020

Resort finansów szykuje e-Urząd Skarbowy

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Do wykazu prac legislacyjnych rządu w poniedziałek trafił projekt nowelizacji przepisów o Krajowej Administracji Skarbowej. Powszechną formą kontaktu ze skarbówką ma być e-Urząd Skarbowy. Zmiany w tym zakresie zostaną przyjęte w pierwszym kwartale przyszłego roku.

28.12.2020

Prof. Hońko: Nie da się rzetelnie prowadzić ksiąg bez wyjaśniania klientom przepisów

Rachunkowość Doradca podatkowy

Do czynności zastrzeżonych dla doradców podatkowych zalicza się udzielanie porad, opinii i wyjaśnień z zakresu m.in. obowiązków podatkowych. Te zapisy są bardzo ogólnikowe. A biura rachunkowe muszą informować o zmianach przepisów i wskazywać konsekwencje tych zmian – mówi dr hab. Stanisław Hońko, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

28.12.2020

Będzie nowa centralna ewidencja podmiotów akcyzowych

Akcyza Rachunkowość

Prezydent Andrzej Duda podpisał zmiany w przepisach o podatku akcyzowym. Zasady monitorowania dostaw wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie (paliw lotniczych, paliw żeglugowych oraz gazu LPG) na podstawie elektronicznego dokumentu dostawy (e-DD) zostaną uproszczone. Będzie także nowa centralna ewidencja podmiotów akcyzowych.

23.12.2020

Pakiet Slim VAT z podpisem prezydenta

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek dużą nowelizację ustawy o VAT. Zmiany wchodzą w skład tzw. pakietu Slim VAT. Zmienione zostaną m.in. zasady rozliczania korekt, zwrotu podatku w ramach systemu TAX FREE, zerowej stawki VAT dla eksportu, przeliczania walut obcych na złotówki.

22.12.2020

Będą zmiany w akcyzie od samochodów, alkoholu, tytoniu i paliwa

Akcyza Rachunkowość

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Zmianie ulegną m.in. zasady opodatkowania samochodów osobowych. Celem nowelizacji ma być uszczelnienie systemu podatkowego.

22.12.2020

Wciąż trwa spór, gdzie kończy się księgowość, a zaczyna doradztwo podatkowe

Rachunkowość Doradca podatkowy

Pojawia się coraz więcej zarzutów, że księgowi wchodzą w kompetencje doradców podatkowych i świadczą usługi doradztwa bez wymaganych uprawnień. Do prokuratury trafiają nawet zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Potrzebna jest pilna zmiana prawa i precyzyjne określenie zakresu usług doradztwa podatkowego.

22.12.2020

MF objaśnia zasady rozliczania VAT przy unijnych dostawach

VAT Rachunkowość

W poniedziałek Ministerstwo Finansów przedstawiło kolejne objaśnienia podatkowe. Najnowszy dokument dotyczy zasad dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) dla celów VAT i stosowania zerowej stawki podatku.

21.12.2020

Prezenty świąteczne dla pracowników i kontrahentów mają skutki podatkowe

CIT PIT Rachunkowość

Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia będą wyjątkowe z uwagi na epidemię COVID-19. Także w świecie biznesu przebiegają one inaczej niż zwykle – przedsiębiorcy musieli zrezygnować z corocznych Wigilii organizowanych dla pracowników i kontrahentów. Nie ma jednak przeszkód do wręczania drobnych upominków czy prezentów – nie można jednak zapomnieć o skutkach podatkowych.

21.12.2020

Rządowy system wystawiania faktur obowiązkowy od 2023 roku

VAT Rachunkowość

Z harmonogramu prac rządu wynika, że wkrótce zmienione zostaną przepisy dotyczące wystawiania faktur. Resort finansów chce stworzyć specjalny system do fakturowania. Dzięki temu zyska bieżący wzgląd w rozliczenia sprzedaży. Podatnicy za korzystanie z systemu będą mogli liczyć na szybszy zwrot VAT. Nowy system od 2023 roku będzie obowiązkowy.

17.12.2020

Brexit – zmiany w obrocie towarowym po zakończeniu okresu przejściowego

CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Brexit

Wraz z końcem roku kończy się również okres przejściowy w relacjach między Unią Europejską i Wielką Brytanią. Sytuacja ta generuje dużą niepewność wśród przedsiębiorców, podsycaną przedłużającymi się negocjacjami w kwestii warunków przyszłej współpracy – pisze Wojciech Krajewski z KPMG w Polsce.

17.12.2020

Przez kogo powinien być podpisany czynny żal?

Ordynacja Rachunkowość

Złożenie czynnego żalu jest potrzebne, aby uniknąć kar z błędy w rozliczeniach podatkowych określonych z kodeksie karnym skarbowym. Powinien go złożyć sprawca, czyli konkretna osoba odpowiedzialna za nieprawidłowości. Przepisy tarczy antykryzysowej zmieniły nieco zasady składania czynnego żalu.

17.12.2020

Błąd w złożonym JPK dużym problemem podatników i biur rachunkowych

VAT Rachunkowość

Biura rachunkowe i ich klienci nie wiedzą, jak postępować w przypadku wykrycia błędu w części ewidencyjnej JPK, złożonego w nowej formie. Samo złożenie korekty JPK w tym przypadku to za mało. Nowy plik jest także księgą – konieczne jest więc złożenie czynnego żalu. Problem jednak w tym, że nie wiadomo, kto go ma podpisać – podatnik czy biuro rachunkowe. Wątpliwości dotyczą także sytuacji, gdy błąd popełnił księgowy.

17.12.2020

Rekomendacje w sprawie sporządzania sprawozdań finansowych za 2020 rok gotowe

Rachunkowość Spółki

Komitet Standardów Rachunkowości opracował specjalny dokument, który zawiera rekomendacje w zakresie sporządzania sprawozdań finansowych w czasie pandemii COVID-19. Jak podkreśla MF, mogą być one pomocne przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych i sporządzaniu sprawozdań za 2020 rok.

16.12.2020

Kolejna edycja kongresu podatkowego KPMG już w styczniu

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

W dniach 20 i 21 stycznia odbędzie się kolejna, jedenasta już edycja Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG. Hasłem przewodnim będzie tym razem „Business Reimagined”. Po raz pierwszy Kongres odbędzie się wyłącznie w formule online. Potrwa dwa dni. 25 ekspertów KPMG wygłosi 13 prelekcji.

15.12.2020

Jeszcze w tym roku kolejne branże muszą wymienić kasy fiskalne

VAT Rachunkowość

Epidemia zmian w VAT nie zatrzymała. Do końca roku kasy fiskalne muszą więc wymienić kolejne branże. Tym razem jest to gastronomia, usługi krótkotrwałego zakwaterowania i sprzedaż węgla. Z kolei podatnicy, którzy rozliczają VAT kwartalnie, do 25 stycznia 2021 roku będą musieli złożyć nowe jednolite pliki kontrolne połączone z deklaracjami. Będą musieli podać w nich kody GTU.

15.12.2020

Darowizny na walkę z epidemią mogą znacząco obniżyć podatek

Domowe finanse Rachunkowość Koronawirus

Wobec nadal poważnej sytuacji epidemicznej i dużej liczy zachorowań na COVID-19, co chwilę pojawiają się apele do osób, które przeszły chorobę o oddawanie osocza zawierającego przeciwciała. Ma to pomóc w walce z koronawirusem innym pacjentom. Dodatkową zachętą jest także możliwość obniżenia podatku. Takie prawo daje nie tylko przekazanie krwi czy osocza.

11.12.2020

Przepisy o paragonach i fakturach uproszczonych do pilnej poprawy

VAT Rachunkowość

Firmy nie wiedzą, jak stosować przepisy w zakresie wystawiania faktur do paragonów przy transakcjach do 450 złotych. Krajowa Informacja Skarbowa wydaje sprzeczne interpretacje, a dostępne objaśnienia niewiele pomogły. Sklepy natomiast nie wiedzą, jak dokumentować sprzedaż, a ich klienci mają problemy z odliczeniem podatku. Zmiana przepisów jest konieczna – i to szybko.

10.12.2020
Prawo.pl