MF szykuje kolejne ulgi dla innowatorów, ale te istniejące trzeba poprawić

CIT PIT Rachunkowość Poprawmy prawo

Ulga na robotyzację, zatrudnienie innowacyjnych pracowników i ulga na prototypy – to niektóre z planowanych zmian w rozliczaniu podatków, które mają wesprzeć firmy i działania prorozwojowe. Nowe ulgi dla innowatorów pojawią się już w przyszłym roku. Problem jednak w tym, że z obecnych rozwiązań – ulgi badawczo-rozwojowej i tzw. IP Box korzysta niewielu przedsiębiorców.

30.11.2020

Prof. Mariański: Przepisy o fundacjach rodzinnych są niezbędne

Prawo rodzinne Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

Powołanie fundacji rodzinnej będzie korzystne dla wszystkich firm planujących transfery pokoleniowe. Fundacja ma chronić majątek rodzinny. Nie może być jednak wykorzystywana do obejścia przepisów prawa spadkowego czy też unikania opodatkowania. Założenia zawierają jednak pewne wady – tłumaczy prof. Adam Mariański,

30.11.2020

Umowa o badanie sprawozdania musi uwzględniać tryb zdalny

Ordynacja Rachunkowość

Koniec roku to czas na dokonanie wyboru firmy audytorskiej, która przeprowadzi badanie sprawozdania finansowego za 2020 rok. Najprawdopodobniej badanie takie będzie musiało być przeprowadzane zdalnie, co warto uwzględnić już na etapie konstruowania zapisów umowy pomiędzy firmą audytorską a klientem.

27.11.2020

COVID-19 szansą na uniknięcie kary za opóźnienia w transakcjach handlowych

CIT PIT Rachunkowość Koronawirus

Na podstawie nowelizacji przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, która weszła w życie 1 stycznia 2020 roku, Prezes UOKiK zyskał uprawnienia do wszczynania postępowań w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych. O problemie piszą eksperci KPMG w Polsce.

26.11.2020

Rząd tworzy Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych

Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji przepisów akcyzowych, który przewiduje kluczową zmianę dla wszystkich podmiotów mających styczność z wyrobami akcyzowymi. Projekt został już przeanalizowany przez Komisję Finansów Publicznych. Część podmiotów będzie musiała dokonać ponownej rejestracji dla potrzeb akcyzy.

25.11.2020

Nie ma obowiązku przechowywania potwierdzeń zapłaty

Ordynacja Rachunkowość

Obowiązek przechowywania przez przedsiębiorców potwierdzeń zapłaty z terminala do kart płatniczych może wynikać z umów zawartych z firmami obsługującymi terminale. Przepisy podatkowe nie przewidują takiego obowiązku. Dotyczy to również płatności dokonywanych przez klientów, którym wydawany jest paragon drukowany przez kasę rejestrującą.

25.11.2020

Zamieszanie z kodami GTU w nowych JPK

VAT Rachunkowość

W środę, 25 listopada, mija termin złożenia nowych jednolitych plików kontrolnych. Podatnicy zwracają uwagę, że zamiast uproszczeń, resort finansów zafundował im kolejne problemy. Ich źródłem są m.in. kody GTU, które trzeba stosować. Do części transakcji trzeba zastosować kilka kodów, do niektórych – żadnego. O pomyłkę nietrudno. Błąd ma kosztować 500 złotych.

25.11.2020

MF: Zmian w zakresie wystawiania faktur uproszczonych nie będzie

VAT Rachunkowość

Resort finansów proponował, by paragon fiskalny z numerem NIP nabywcy do kwoty 450 zł nie był fakturą uproszczoną. W efekcie nabywca mógłby domagać się wystawienia pełnej faktury do takiego paragonu. Zmian jednak nie będzie. W poniedziałek MF poinformował, że w wyniku konsultacji podatkowych podjęto decyzję o nieprocedowaniu zmian w fakturach uproszonych.

24.11.2020

Dłuższy czas na przekazanie zaliczek tylko dla niektórych

PIT Rachunkowość

Minister finansów podpisał rozporządzenie. Wynika z niego, że przedsiębiorcy z branż najbardziej dotkniętych obostrzeniami, będą mogli później przekazać do urzędu pobrane od pracowników zaliczki i zryczałtowany podatek. Resort przewiduje, że poprawi to płynność finansową przedsiębiorców.

20.11.2020

Polska na trzecim od końca miejscu w międzynarodowym rankingu konkurencyjności systemów podatkowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Polska zajęła 34 miejsce na 36 możliwych w międzynarodowym rankingu konkurencyjności systemów podatkowych państw OECD. To przykra i dość jednoznaczna ocena polskich regulacji i mechanizmów podatkowych. Polsce wytknięto m.in. ponadprzeciętną liczbę godzin, jakie przedsiębiorca musi poświęcić na rozliczenie VAT oraz zbyt restrykcyjne przepisy w zakresie kompensacji strat.

20.11.2020

Obsługa największych podatników od stycznia w jednym miejscu

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Ministerstwo finansów zapowiada, że od 2021 roku największych podatników obsłuży jeden urząd skarbowy. Będzie to Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie. Wyspecjalizowane urzędy skarbowe skoncentrują się na dużych podmiotach gospodarczych. Drobne podmioty z udziałem kapitału zagranicznego, wrócą do pozostałych urzędów skarbowych.

19.11.2020

Nowy JPK do złożenia do 25 listopada - uwaga na grupy towarów i usług

VAT Rachunkowość

Nieubłaganie zbliża się termin rozliczenia VAT za październik. Wszyscy podatnicy VAT po raz pierwszy złożą nowy jednolity plik kontrolny połączony z deklaracją podatkową. Ministerstwo Finansów przygotowało narzędzia. W praktyce okazuje się jednak, że nowa forma raportowania - zamiast ułatwień - niesie ze sobą problemy i wątpliwości.

19.11.2020

Powstanie jeden wyspecjalizowany urząd skarbowy

Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Specjalny urząd skarbowy będzie obsługiwał największe firmy z całego kraju. Jego utworzenie przewiduje opublikowany w środę projekt rozporządzenia ministra finansów. W założeniu nowa jednostka ma zapewnić kompleksową i profesjonalną obsługę podatkowym grupom kapitałowym i spółkom ich tworzącym.

18.11.2020

Błędny kurs przeliczenia waluty trzeba poprawić

VAT Rachunkowość

Jeśli zawyżona stawka lub zawyżony kurs waluty przekłada się na zawyżenie podatku, to korektę rozlicza się w deklaracji "na bieżąco". Zaniżenie VAT prowadzi zaś do konieczności powrotu do deklaracji pierwotnej - wyjaśnia ekspert Vademecum Głównego Księgowego.

18.11.2020

Od skradzionego towaru można odliczyć VAT

VAT Rachunkowość

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza jednoznacznie – jeśli firma miała prawo do odliczenia VAT od towarów, które zostały skradzione, nie musi korygować rozliczeń podatkowych. Ważne jednak jest, by umiała udowodnić, że kradzież nie była zawiniona, a towary były należycie chronione.

17.11.2020

Rozliczanie podatku u źródła cały czas pełne problemów

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

O ile polski ustawodawca samodzielnie ustala zakres podatku u źródła w Polsce, to zakres ten w znakomitej większości przypadków nie jest ostateczny. Modyfikują go bowiem zarówno unijne dyrektywy, jak i umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - tłumaczy dr Błażej Kuźniacki.

17.11.2020

Będzie obowiązek rejestracji w nowym rejestrze unijnym

Akcyza Rachunkowość Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

W wyniku zmian legislacyjnych związanych z wdrożeniem dyrektywy odpadowej wprowadzono ogólnounijny rejestr, który obejmuje substancje wzbudzające szczególnie duże obawy (SVHC). Od 5 stycznia 2021 r. podmioty będą zobowiązane do zgłaszania w rejestrze wybranych substancji/produktów zawierających wspomniane substancje – pisze Krzysztof Wiński z PwC.

16.11.2020

Koronawirus znacząco zmienia rynek biegłych rewidentów

Rachunkowość Finanse

Pandemia spowoduje w niedługim czasie wzrost cen usług biegłych rewidentów. Ma to związek ze wzrostem nakładów inwestycyjnych na technologie czy szkolenia. Przyspieszy też konsolidacje na rynku usług audytorskich, a także cyfryzację pracy audytorów – mówi Prawo.pl Bartłomiej Kurylak, biegły rewident, partner i współzałożyciel sieci firm audytorskich Polska Grupa Audytorska.

16.11.2020

Siedem dni na złożenie VAT-26, aby odliczyć cały podatek

VAT Rachunkowość

Do pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z samochodami konieczne jest złożenie VAT-26. W przypadku zmiany numeru rejestracyjnego pojazdu, należy złożyć nową deklarację z aktualnymi danymi. Potwierdzają to organy skarbowe, uwzględniając orzecznictwo sądów administracyjnych.

10.11.2020

Jak dokonać prawidłowego importu środków ochrony przed koronawirusem

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

W ostatnim czasie wiele firm dostrzegło szansę dla siebie, aby jak najszybciej wykorzystać rynek popytu i rozpoczęło nerwowe poszukiwania środków ochrony indywidualnej, a potem ich szybki import spoza terenu UE. Niestety specyfika produktów oraz rynek, na którym towar kupujemy, obarczony jest wieloma skomplikowanymi procedurami – pisze dr Izabella Tymińska, ekspert celny.

05.11.2020