WSA: Odmowa umorzenia zaległości podatkowej wymaga dokładnych ustaleń

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne

Zarówno wójt gminy, jak i Samorządowe Kolegium Odwoławcze, uznały wniosek o umorzenie zaległości podatkowych za niezasadny. Ustalenia organów były jednak ogólnikowe i dowolne. Zaniechano bowiem zbadania wysokości wydatków ponoszonych w rodzinie podatnika. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

15.09.2020

NSA: Odsetki wypłacane twórcom przez ZAIKS to rabat w rozumieniu VAT

VAT

Świadczenie pieniężne, które ZAiKS wypłacił twórcom z tytułu odsetek pochodzących z lokowania pieniędzy za korzystanie z ich utworów na rachunkach bankowych, można uznać za rabat obniżający podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałkowej uchwale.

08.09.2020

50-proc. koszty twórców od wynagrodzenia uzgodnionego z pracownikiem

PIT Rachunkowość

Pracodawca i pracownik mają swobodę w kształtowaniu zasad ustalania wynagrodzenia autorskiego. Jeśli uzgodnią wysokość udziału wynagrodzenia autorskiego w całkowitym wynagrodzeniu pracownika, to do tej części wynagrodzenia możliwe jest stosowanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodu - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. To wyrok ważny zwłaszcza dla branży IT.

07.09.2020

Wydatki spadkodawcy na objęcie udziałów w spółce jawnej kosztem podatkowym spadkobiercy

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Spadkobierca, który objął ogół praw i obowiązków w spółce osobowej po zmarłym wspólniku, może obniżyć przychód z tytułu wystąpienia z tej spółki o nadwyżkę przychodów nad kosztami ich uzyskania przypadającą na czas, w którym spadkodawca był wspólnikiem spółki – orzekł WSA w Gliwicach.

02.09.2020

NSA: Interpretacje podatkowe chronią spółkę także po przekształceniu

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

Gdy dochodzi do przekształcenia formy prawnej spółki, następca prawny może korzystać z ochrony, jaką daje interpretacja indywidualna wydana poprzednikowi. Fakt, że spółka przekształcana nie zdążyła się do niej zastosować nie ma znaczenia. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.

27.08.2020

NSA: Od przychodów z najmu kilku nieruchomości można płacić ryczałt

Domowe finanse PIT

Wartość przychodów nie jest kryterium różnicującym najem w ramach działalności i poza nią. Podatnik pracujący na etacie, którego podstawowym źródłem dochodu nie jest najem, lokujący swoje oszczędności w nieruchomości ma prawo do skorzystania z 8,5 proc. stawki ryczałtu od przychodów z najmu. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny.

20.08.2020

Kara dla przewoźnika za niekompletne zgłoszenie SENT uchylona

VAT Akcyza

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w kolejnym już wyroku, podzielił stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców. Sprawa dotyczyła odstąpienia od wymierzenia kary pieniężnej w wysokości pięciu tysięcy złotych na podstawie przepisów ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów.

18.08.2020

NSA: Niejasny bieg terminów w czasie epidemii

Ordynacja Doradca podatkowy Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Ustanie przyczyny powodującej wstrzymanie rozpoczęcia, jak i zawieszenia biegu terminów procesowych nastąpiło 23 maja. Dzień później rozpoczęły więc bieg terminy, które nie rozpoczęły swojego biegu przed dniem ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Natomiast terminy, które rozpoczęły swój bieg i uległy zawieszeniu, biegną dalej,

12.08.2020

WSA: KIDP może domagać się informacji publicznej przetworzonej

Ordynacja Doradca podatkowy

Naczelnik urzędu skarbowego ma udzielić Krajowej Izby Doradców Podatkowych informację publiczną przetworzoną - twierdził WSA w Poznaniu. Izba uzasadniła przedstawiła powody wystąpienia z tego rodzaju wnioskiem, nakreśliła wątpliwości związane z dostrzeżoną praktyką organów skarbowych i wskazała w jaki sposób zamierza wykorzystać uzyskane informacje.

12.08.2020

WSA: Biżuteria z mleka matki i włosów dziecka to usługa, nie towar

VAT Rachunkowość

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie orzekł właśnie, że biżuteria robiona z mleka matki i włosów dziecka dla potrzeb opodatkowania VAT nie jest dostawą towaru. Takie transakcje trzeba traktować jako świadczenie usług. Rozlicza się je jako świadczenia kompleksowe.

04.08.2020

NSA: Sąd może sprawdzić, czy zawieszenie terminu przedawnienia było zasadne

Ordynacja Doradca podatkowy

Sąd administracyjny ma prawo zbadać, czy organ podatkowy zasadnie powołuje się na zawieszenie biegu terminu przedawnienia poprzez wszczęcie postępowania karnego skarbowego. Tak wynika z wydanego w czwartek przełomowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. To może ograniczyć dość częstą dotąd praktykę organów skarbowych.

30.07.2020

Pozorna transakcja nie może być kosztem podatkowym

CIT PIT

Faktura, która nie odzwierciedla rzeczywiście dokonanej czynności przez jej wystawcę, nie daje prawa do zaliczenia jej do kosztów podatkowych. Sąd administracyjny tylko wyjątkowo może dopuścić dowód z zeznań świadków. Nie może jednak wyręczać organu podatkowego. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

28.07.2020

Koparka do bitcoinów jest kosztem uzyskania przychodów

PIT

Najnowszy wyrok WSA w Łodzi jednoznacznie potwierdza, że wydatki bezpośrednio związane z zakupem walut wirtualnych można odliczyć od przychodu. Skarbówka uważała, że zakup urządzeń do kopania bitcoinów i energia elektryczna nie mogą być kosztem podatkowym. Sąd uznał jednak, że stanowisko fiskusa jest błędne. Wyrok został wydany w 25 dni.

27.07.2020

Wejście w życie przepisów o podatku od elektrowni wiatrowych niezgodne z Konstytucją

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Prawo nie może działać wstecz. Tym samym nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, która spowodowała zmiany w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości od 1 stycznia 2018 roku, jest niezgodna z Konstytucją. Do takiego wniosku doszedł w środę Trybunał Konstytucyjny.

22.07.2020

WSA: Władza rodzicielska to za mało, żeby skorzystać z ulgi na dzieci

Ordynacja Prawo rodzinne PIT

Do skorzystania z ulgi prorodzinnej nie wystarczy jedynie posiadanie władzy rodzicielskiej, spełnianie obowiązku alimentacyjnego lub sporadyczne kontakty z dziećmi. Rodzic powinien sprawować nad nimi faktyczną pieczę w sposób zapewniający ich prawidłowy rozwój. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

21.07.2020

WSA: Specyfika niemieckiego rynku może mieć wpływ na cenę samochodu

Akcyza Spółki

Spółka toczyła z fiskusem spór o wartość kupionego w Niemczech samochodu. Kwestia ta miała niebagatelne znaczenie, ponieważ wpływała na wysokość podatku akcyzowego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wskazał, że specyfika sprzedaży pojazdów na tamtejszym rynku należy do uzasadnionych przyczyn, dla których cena zakupionego samochodu może znacząco odbiegać od ceny na rynku krajowym.

19.07.2020

WSA: Organy powinny wspólnie dążyć do oddłużenia gospodarstwa domowego

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne

Sąd umorzył niezaspokojone zobowiązania męża wnioskodawczyni. Tym samym stała się ona jedynym dłużnikiem odpowiedzialnym za spłatę zaległości podatkowych, ale organy odmówiły ich umorzenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wskazał, że działania organów powinny prowadzić do wspólnego rezultatu, jakim było oddłużenie gospodarstwa domowego.

17.07.2020

NSA: Przeniesienie prawa własności nieruchomości za zwolnienie z długu bez PIT

PIT Budownictwo

Przeniesienie prawa własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu nie ma odpłatnego charakteru, gdyż przenoszący to prawo nie uzyskuje przysporzenia majątkowego, zmienia się tylko struktura jego majątku. Nie powoduje zatem powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku.

16.07.2020